Almera 2005 1.5 vikakoodi p0171 liian laiha seos

Nissanisti

Eli tollasta vikakoodia pukkaa ja ei kestä kaasua pohjaa painaa alkaa nykimään kauheasti.Tasasta vauhtia antaa ajaa hyvin kun vaan ei paina kaasua pohjaan.
Osaako kukaan auttaa mistä lähteä vikaa ettii ,maf olen puhdistanut mitään ei auttanut.

17

8083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • motonetis

      Uudella ilmamäärä mittarilla vika korjaantuu!

    • Nissanisti

      Eipä auttanut uusi maffi joten varmaan pajalle seuraavaksi

    • kannattaakoehkäei

      EGR-venttiili / kanavat tukossa.

      • Anonyymi

        höpsis.
        EGR järjestelmää ei tässä ole. eikä tule.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        höpsis.
        EGR järjestelmää ei tässä ole. eikä tule.

        Varaosafirma myy kyllä kyseiseen autoon EGR venttiiliä...


    • Primera_2003

      Arvauksia lisää... imusarja vuotaa (voi testata), bensapumppu ei anna tarpeeksi painetta (pumppu tai suodatin). Kannattaa viedä sellaiseen pajaan joka osaa testata ja rajoittaa viat eikä vain kokeeksi vaihda osia.

    • nissu

      Egr venan häiriöt saa aikaan nykimistä kaasuttaessa!

      • nissanillani

        Missäpäin konehuonetta toi egr venttiili sijaitsee itsellä sama vika ja auto


      • japsikas

        Siinähän se tönöttää kannen oikeal puolel kun avaa luukun! Mahtaako yksvitosis olla tota noin?


      • Anonyymi
        nissanillani kirjoitti:

        Missäpäin konehuonetta toi egr venttiili sijaitsee itsellä sama vika ja auto

        ei missään.
        pitää ostaa uusi diesel jos sellaisen haluaa.


    • ratsunilla

      jaahas siinä onkin kaks vikaa, laiha seos ei nyitytä mosaa lainkaan, oliskos puolatkin paskana

    • Nissanisti

      Päivitetääs vika kun saatiin sekin selville eli,etukatti tukossa.

      • Nishan

        Mulla sama vikakoodi. Moottorin kierrokset huubaa kun vaihtaa vaihetta. Jos vaikka nelosella ajaa ja vaihtaa kolmosella, niin silloin kun kytkin on pohjassa kierrokset nousee yli 2000 ja laskee sitten tyhjäkäyntikierroksille. Toisinaan saattaa myös nykiä. Olisohan sama vika? Missä se etukatti on ja miten se puhdistetaan?


      • Nissanisti

        Mikäs vuosimalli jne sun autosi on.Enempi noi viat tuntus johtuvan jostain muusta.Katti tukossa niin vedot häviää pikkuhiljaa kokonaan.Voisiko olla sulla esin.kaasuläppä kotelo niin paskanen ja siihen vielä lisänä Maffikin paskainen.
        Toi tyhjäkäynti seilasi mullakin välillä,kun puhdistin K.läppäkotelon.Tasjusin sit jälkeen päin tehdä ton sopeutuksen sille k:läpälle .Sen jälkeen tyhjäkäyti on ollut kuin uudessa autossa.Mut paljon ratkaisee mikä vuosimalli jne sun autosi on niin vois jotain vinkki antaa kun sen tietäs.Esim onko sähköinen vai vaijerilla kaasu jne.
        Niin ja kattia on aika turha jos on keraaminen niin koittaa puhdistaa .


      • NISBAR

        Almera tino 1.8 XL limited edition 2006 vikakoodi P0171 Seos lohko 1 liian laiha
        >etumainen lambda-anturi säätää normaalisti ok >päästö ja obd mittaus ok.
        Missä Vika?
        Vikavalo syttyy nollauksen jälkeen. Polttoaineenkulutus nousee kaksinkertaiseksi.
        Tässä viestiketjussa on käsitelty samaa ongelmaa josta ei kuitenkaan selviä millä tavoin ongelma ratkesi vai ratkesiko lainkaan?


      • Nissanisti

        On kerrottu mikä oli vikana jne eli etukatti tukossa.Toi vikakoodi on yleensä nissaneissa ,siis yleensä ilmamassamittariin viittaava.Vääntö häviää huomattavasti jos katti menee tukkoon.


    • Anonyymi

      Käytä 98 okt. Loppuu vaivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      246
      14328
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      144
      3763
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3712
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1460
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      364
      1434
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      41
      1190
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      10
      1036
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      908
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      901
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      90
      746
    Aihe