Aslak tuoli / aitous mietityttää

Aarteenlöytäjä

Ostin kirpparilta pilkkahintaan ruman-kauniin tuolin, joka ilmeisemmin on vanha kuin taivas ja Aslak. Leimaa, tarraa tai muuta ei tosin ole. Joskin jälki on, että tuolin istuimen alla etuosassa olisi joskus joku tarra ollut.
Ihmetyttää vain, kun netistä olen katsonut kuvia, niin löytyy kahden näköistä Aslakia, joita aitoina myydään. Erona on tuo isuinlevyn alla oleva, tuolin takajalkoihin kiinnittyvä poikittainen tukipuu. Onko kyseessä ero vanhojen ja uusien Aslakien välillä vai mikä?

Tässä poikittaisen tukipuun ja tuolin takajalassa on suora sauma:
https://talokeko.wordpress.com/2012/12/15/aslak-tuolit-keittioon/

Ja tässä tuo poikittainen tukipuu tulee tuolin takajalan päälle. Suoraa saumaa ei tule, vaan tukipuu tulee tosiaan osin tuolin jalan päälle.
http://valentinesafter12.blogspot.fi/2013/08/artek-aslak.html

Vaikea selittää, mutta josko joku asiaan vihkiytynyt tietäisi onko Aslak vuosien saatossa muuttunut. Onko vanha malli tosiaan tuollainen erilainen, jossa ei suoraa saumaa ole?

Se ja sama; tuoli oli naurettavan halpa, näyttää hyvältä, on sopivan kokoinen ja jämäkkä kuin kallio.

0

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muistatko kaivattusi

        Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
        Ikävä
        136
        2041
      2. 121
        1425
      3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

        Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
        Maailman menoa
        332
        1203
      4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

        https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
        Maailman menoa
        140
        1180
      5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

        Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
        Ilmajoki
        63
        1132
      6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        3
        1121
      7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

        Siis tosi tosi tosi ujon...
        Ikävä
        141
        1099
      8. Mulla on ikävä

        sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
        Ikävä
        49
        1079
      9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

        Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
        Kaste
        470
        947
      10. Milloin bikineistä

        Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
        Maailman menoa
        98
        935
      Aihe