Kertoisiko joku kokemuksia syyskuisesta Lissabonista.
Kun kaupunki on seitsemällä kukkulalla, missä keskusta?
Haluaisin varata keskustan liepeiltä huoneen. Onko suellä uusi ja vanha keskusta?
Lissabon syyskuussa
2
1385
Vastaukset
- Matkakuumeilija
Keskustana vissiin pidetään Baixaa, pientä aluetta rannasta Praca do Comerciolta Rossion aukiolle. Sen läpi kävelee 10 minuutissa. Kukkulat ovat aivan siinä ympärillä, eli itse asiassa nekin ovat osa keskustaa.
Baixaa kai voisi pitää uutena keskustana, koska se rakennettiin uudelleen vuoden 1755 maanjäristyksen jälkeen. Vanhaa aluetta taas on sen itäpuolella oleva Alfama, joka säilyi maanjäristyksessä.
Olimme Lissabonissa heinäkuussa viikon ja meistä Rossion ympäristö on kätevä paikka hotellille. Matkalaukkuja kun on ikävää raahata jyrkkiä mukulakivikatuja ylöspäin. - Pariset
Kiitos vinkistä. Hotellia emme ole vielä valinneet. Otamme vinkin valitessamme huomioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401898- 1861601
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461230Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40769
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23712Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627