On kait olemassa anonyymipuhelin, johon voi ilmoittaa harmaantalouden tekijät.
Onko olemassa joko anonyymi tai muu paikka, johon voisi ilmoittaa henkilön/t, jotka makaavat kotona, eikä ole tarkoituskaan mennä töihin vaikka alalla on työvoimapula.
Ja nyt ei puhuta mistään matalapalkkaisesta alasta. Kuka tietää.
Töihin vaan, ei tässä pidä elättää töitä vieroksuvia ihmisiä.
Onko olemassa joko anonyymi tai muu paikka, johon voisi ilmoittaa henkilön/t, jotka makaavat kotona, eikä ole tarkoituskaan mennä töihin vaikka alalla on työvoimapula.
Ja nyt ei puhuta mistään matalapalkkaisesta alasta. Kuka tietää.
Töihin vaan, ei tässä pidä elättää töitä vieroksuvia ihmisiä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Millä alalla on työvoimapula?
Muakin kiinnostais tietää, että millä muilla aloilla Suomessa on "työvoimapula", kuin esimerkiksi provisiopalkkaisista puhelinmyyntitehtävistä joissa 15- vuotiaalle nuorelle ( luki lehdessä Hesarissa) maksettiin 5 euroa koko kesätyöajan palkkana ja jossa nuorta työintoista kusetettiin siis ihan täysin, tissibaarien työntekijöistä tai kirppari- tukipalkatuista... No joo, voi olla "työvoimapulaa" sellaisissa tehtävissä, joissa pitäis suostua vaikka vuokratyöfirmojen työntekijäksi aloille jotka ei liity omaan osaamiseen mitenkään ja jossa pitäisi parin kuukauden työsuhteen vuoksi hankkia kalliilla rahalla vuokrakämppä ja elää sellaista elämää sitten kokon loppuikänsä ikinä pääsemättä hyödyttämään yhteiskuntaa oikeasti veronmaksajana tai "työvoimapulaa" voi varmaan paljon joo olla niillä aloilla, joilta on poispotkittu alojen vahvoja osaajia, mutta ainoastaan kestävällä työurasuunnittelulla kyllä kannattaa pitäytyä ihan siinä omassa alassa, jonka koulutuspaperit saadakseen on nuorena raatanut kouluun päästäkseen ja alaa lukenut ja joka on ihan se oma intohimoala, koska kai silläkin on sentään jotakin merkitystä nykyisinkin, että missä ihminen on hyvä ja millaisesta työstä tykkää. Saattais tulla sutta ja sekundaa ihan kansantaloudenkin kannalta, jos ihmisiä laitettais aloille, jotka ei ole niiden omaa osaamisaluetta ja kiinnostuksen kohteita. Itse esimerkiksi ihan tykkään vaikka siivoamisesta jos työstä maksetaan asiallisesti, mutta mielestäni ne työt on ensisijaisesti niille, jotka on sen alan osaamisen verran koulutusta omaavia. Samaten en menis lähihoitajaksi, koska se ala ei kiinnosta mua: olisin huono lähihoitaja, koska koulutukseen perustuva osaamistasoni on toisenlainen ja toisenlaiselta alalta.
On toki numeroita.
Katso oman kunnan sivuilta terveyskeskuksen numero ja aika lääkäriltä tilaten.
Lääkäri sitten kirjoittaa reseptin jolla voi hakea lääkkeitä ahdistukseensa.
Kestää jonkun aikaa ennenkuin alkaa vaikuttamaan mutta kun alkaa niin saattaa tulla vaihe että voi alkaa elää sitä omaa elämäänsä.
Viesteistä päätelleen, kyseessä on juuri lorvijat :)
Katsoppa hieman MOLin sivuja, töitä on vaikka jättää pois myyntityöt :)
Ei ihme, että et ole töissä, kun et osaa lukea.
Ei huvita, viitsi eikä jaksa. Mene sinä vaan töihin. Elän mielummin tuilla. Hahahahaaa
Jaa. Olen pari-kolme vuotta penännyt tietoa työkkäristä miksi he eivät esittele minua alani työnantajille, saati tarjoa oman alani töitä. Vastausta en ole saanut. Oma päätelmäni on, että ikä ja sukupuoli ovat vääriä.
Eikö sulla ole mitään muuta tekemistä kuin kytätä toisia? Olet itse lorvija. Minä olen työssä enkä tämän vuoksi edes ehdi kytätä muita. Työviikot ovat usein 60-70 tuntisia.
Omalla nimellä jos ilmoittelee ja jos varmuudella tietää rikoksesta, siitä vaan, mutta tuohon aiheeseen sanoisin, että muuten on laitonta ja silkkaa kiusantekoa josta voi joutua hyvinkin ja mieluusti lain edessä vastuuseen jos kukaan väittää ketä tahansa "harmaan talouden harjoittajaksi". Suomalaiset on kyllä melko kiusaamisen haluinen kansa ja ihmisillä joilla menee huonosti, niin harva se päivähän sellasestakin saa lehdistä lukea, että jotkut "arjen poliisit ilman poliisivaltuuksia" kyttää erityisesti tukien varassa eläviä ihmisiä ja kuormittaa virkavaltaa laatimalla perättömiä ilmoituksia kiusanteon vuoksi muka "harmaasta taloudesta" ilman mitään tietoa. Ja sitten kun niitä tutkitaan niitä juttuja, niin yleensä paljastuu, että mitään rikosta ei ole ollutkaan. Rikolliset on ihan muita, kuin köyhät ja pienien tukien varassa elävät. Rikolliset on sellaisia, että jos harmaasta taloudesta puhutaan, melkein mikään ei ole vaikeampaa kuin saada rikolliset sellaisesta nalkkiin, koska varakkailla rikollisilla on aina suurinpiirtein moraaliton juristiarmeija tukenaan, jotka on auttaneet niitä kaikin keinoin kiertämään veroja ja peittämään jälkensä. Mun mielestä ei pitäis voida tehdä ilmoituksia nimettömästi viranomaisille ilman vahvaa identifioinnin pakkoa. Rikollisia myös ne, jotka väärillä nimillä "ilmoittelee" viranomaisille jos mistä.
Millaisia muuten on "työtä vieroksuvat ihmiset"? Ne vai, jotka ei paljon maksaneen koulutuksensa ja ahkeruutensa vuoksi ehkä ensimmäisenä halua mennä assan vessojen siivoojiksi, vaiko millaiset? Olen ehkä erilaisesta taustasta, kuin valtaosa tänne Suomi24- palstoille kirjoittavista, kun en ole koskaan tuntenut yhtäkään työtä vieroksuvaa työtöntä. Ja työttömyyskorvaus on valtion korvaus siitä, että jos ei ole työpaikkoja riittävästi, joilla pystyisi elämään. Ne työttömät tukien varassa elävät on harvassa, jotka ei halua töihin ja elättämään itsensä, koska jokainen yhteiskunnan kustantamien tukien varassa elämään joutunut tietää, että se ei ole mitään elämää; erityisesti yhteiskunnan leimaavien köyhyysrasistien asenteiden vuoksi, joiden mielestä köyhyys tai pienituloisuus tekee työikäisestä ja työkykyisestä ihmisestä suurinpiirtein rikollisen. Ei tee, jos köyhällä ja pienituloisella on moraali kunnossa. Ainakaan mitkään keskiluokkaiset ei puhu työttömistä työnvieroksujina, paitsi ehkä ne, jotka ei sivistymättömyyttään ole sattuneet tutustumaan avoinna olevien työpaikkojen määriin, jossa avoimien työpaikkojen määrä useinkaan ei paljoakaan vastaa työttöminä olevien ihmisten koulutustasoa.
Pedot ulisee!