Jos kaveri on ottanut kuvan jossa olen, voiko kaveri jonka kameralla otettu kieltää minua käyttämästä kuvaa haluamallani tavalla? Vedoten, että se on hänen ottamansa. Kuva on julkisella paikalla otettu mutta kuvassa on eräs asia minkä takia kaverini haluaisi etten kuvaa käyttäisi ainakaan netissä.
Vastaukset 7
- ljkfjsfjjwefj
Koska olet malli on sinulla mallioikeudet.
Jos et saa omaa kuvaasi, niin voit vaatia mallikorvausta. Edellytyksenä on, että vain sinä olet kuvassa ja oletko tunnistettavissa. Pieniä pisteitä maisemassa ei lasketa henkilöiksi, jos näitä ei voi tunnistaa. Kuvan ottajalla on kuvaan käyttöoikeudet. Näin netin aikakaudella tekijänoikeuksia rikotaan jatkuvasti. Mallioikeus ja mallisuoja on eri asia. Kuvan ottaminen ja julkistaminen eri asia. Eläinen ja lemmikit eri asia. Eläimellä ei katsota olevan persoonallisuusoikeuksia. Kuvan koirasta saa julkaista kysymättä koiralta lupaa. Jos kuvan yhteydessä julkaistaan omistajan henkilötiedot pitää kysyä lupa. Sinulla on siis oikeus kieltää kuvaajaa julkaisemasta kuvaa jossa olet mallina. Itselläsi ei ole kuvaan mitään oikeuksia, jos niitä ei ole erikseen annettu.
- kysymys__
Tarkennan vielä...
Kuvanottajallaa on kuvaan käyttöoikeudet, tämä selvä. Entä kuvan henkilön oikeus itsestään otettuun kuvaan vaikka se onkin toisen henkilön laitteella otettu? Kannattaako siis ottaa toisesta henkilöstä kuvaa omalla laitteella jos kuvankohde sitten voi käyttää kuvaa mielensä mukaan? - fsaah
kysymys__ kirjoitti:
Tarkennan vielä...
Kuvanottajallaa on kuvaan käyttöoikeudet, tämä selvä. Entä kuvan henkilön oikeus itsestään otettuun kuvaan vaikka se onkin toisen henkilön laitteella otettu? Kannattaako siis ottaa toisesta henkilöstä kuvaa omalla laitteella jos kuvankohde sitten voi käyttää kuvaa mielensä mukaan?Kameran omistajuus ei ratkaise mitään noiden oikeuksien suhteen, eikä kuvan kohteella ole mitään oikeutta kuvaan. Sekä omistusoikeus että käyttöoikeus on kuvan ottajalla, ja hän myöntää tai on myöntämättä muille luvan käyttää kuvaa.
Eli siis tässä sinun tapauksessasi sinulla ei ole oikeutta käyttää sitä kuvaa muuta kuin kaverisi (siis kuvaajan) luvalla ja hänen ehdoillaan. - austinhaukku
ok.
- käyttämisestä
Jos kaveri on ottanut kuvan jossa olen, voiko kaveri jonka kameralla otettu …
– sillä ei ole mitään merkitystä kenen kameralla on kuvattu. Tekijänoikeus on sillä joka käsitteli kameraa kuvaushetkellä.
… kieltää minua käyttämästä kuvaa haluamallani tavalla? Vedoten, että se on hänen ottamansa.
– riippuu täysin siitä miten haluat käyttää kuvaa. Et saa julkaista kuvaa ilman tekijän lupaa.
… Kuva on julkisella paikalla otettu mutta kuvassa on eräs asia minkä takia kaverini haluaisi etten kuvaa käyttäisi ainakaan netissä.
– kuvauspaikka ei merkitse mitään kuvaajan oikeuksien kannalta. Se ”eräs asia” on helppo poistaa kuvasta jos vain se on kynnyskysymys.
Ilmeisesti sinulla ei ole mitään oikeuksia tuohon yleisellä paikalla otettuun kuvaan. Eiköhän kaverien kesken asiat kannattaisi hoitaa vetoamatta lakeihin. Periaatteessa kuvaajalla on oikeus kuvaan, mutta tuskin asiasta mitään oikeusjuttua tule. Lähinnä voit menettää kaverisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a5871233- 80907
Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.274694- 56656
Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä189653Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o161632Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta131619Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88590Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht203546Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20496