Jos kaveri on ottanut kuvan jossa olen, voiko kaveri jonka kameralla otettu kieltää minua käyttämästä kuvaa haluamallani tavalla? Vedoten, että se on hänen ottamansa. Kuva on julkisella paikalla otettu mutta kuvassa on eräs asia minkä takia kaverini haluaisi etten kuvaa käyttäisi ainakaan netissä.
Kuvan käyttäminen?
7
314
Vastaukset
- ljkfjsfjjwefj
Koska olet malli on sinulla mallioikeudet.
Jos et saa omaa kuvaasi, niin voit vaatia mallikorvausta. Edellytyksenä on, että vain sinä olet kuvassa ja oletko tunnistettavissa. Pieniä pisteitä maisemassa ei lasketa henkilöiksi, jos näitä ei voi tunnistaa. Kuvan ottajalla on kuvaan käyttöoikeudet. Näin netin aikakaudella tekijänoikeuksia rikotaan jatkuvasti. Mallioikeus ja mallisuoja on eri asia. Kuvan ottaminen ja julkistaminen eri asia. Eläinen ja lemmikit eri asia. Eläimellä ei katsota olevan persoonallisuusoikeuksia. Kuvan koirasta saa julkaista kysymättä koiralta lupaa. Jos kuvan yhteydessä julkaistaan omistajan henkilötiedot pitää kysyä lupa. Sinulla on siis oikeus kieltää kuvaajaa julkaisemasta kuvaa jossa olet mallina. Itselläsi ei ole kuvaan mitään oikeuksia, jos niitä ei ole erikseen annettu.
- kysymys__
Tarkennan vielä...
Kuvanottajallaa on kuvaan käyttöoikeudet, tämä selvä. Entä kuvan henkilön oikeus itsestään otettuun kuvaan vaikka se onkin toisen henkilön laitteella otettu? Kannattaako siis ottaa toisesta henkilöstä kuvaa omalla laitteella jos kuvankohde sitten voi käyttää kuvaa mielensä mukaan? - fsaah
kysymys__ kirjoitti:
Tarkennan vielä...
Kuvanottajallaa on kuvaan käyttöoikeudet, tämä selvä. Entä kuvan henkilön oikeus itsestään otettuun kuvaan vaikka se onkin toisen henkilön laitteella otettu? Kannattaako siis ottaa toisesta henkilöstä kuvaa omalla laitteella jos kuvankohde sitten voi käyttää kuvaa mielensä mukaan?Kameran omistajuus ei ratkaise mitään noiden oikeuksien suhteen, eikä kuvan kohteella ole mitään oikeutta kuvaan. Sekä omistusoikeus että käyttöoikeus on kuvan ottajalla, ja hän myöntää tai on myöntämättä muille luvan käyttää kuvaa.
Eli siis tässä sinun tapauksessasi sinulla ei ole oikeutta käyttää sitä kuvaa muuta kuin kaverisi (siis kuvaajan) luvalla ja hänen ehdoillaan. - austinhaukku
ok.
- käyttämisestä
Jos kaveri on ottanut kuvan jossa olen, voiko kaveri jonka kameralla otettu …
– sillä ei ole mitään merkitystä kenen kameralla on kuvattu. Tekijänoikeus on sillä joka käsitteli kameraa kuvaushetkellä.
… kieltää minua käyttämästä kuvaa haluamallani tavalla? Vedoten, että se on hänen ottamansa.
– riippuu täysin siitä miten haluat käyttää kuvaa. Et saa julkaista kuvaa ilman tekijän lupaa.
… Kuva on julkisella paikalla otettu mutta kuvassa on eräs asia minkä takia kaverini haluaisi etten kuvaa käyttäisi ainakaan netissä.
– kuvauspaikka ei merkitse mitään kuvaajan oikeuksien kannalta. Se ”eräs asia” on helppo poistaa kuvasta jos vain se on kynnyskysymys.
Ilmeisesti sinulla ei ole mitään oikeuksia tuohon yleisellä paikalla otettuun kuvaan. Eiköhän kaverien kesken asiat kannattaisi hoitaa vetoamatta lakeihin. Periaatteessa kuvaajalla on oikeus kuvaan, mutta tuskin asiasta mitään oikeusjuttua tule. Lähinnä voit menettää kaverisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2004363"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1002902Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212845Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p922654Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am15223476 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark572295Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332107- 202072
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1372001- 871999