Sims 4, Windows 10?

huolestunutsims

Hei! Haluisin ostaa sims 4. Mutta lukee että soveltuu 7 ja 8.1 jne. Mutta mitään ei ole että saisi 10. Toimiiko tämä siis 10? Olisin ostamassa sen levyn sillä äiti ei anna ostaa sieltä origin jutusta. Koneena olisi lenovo B50. Ei olisi kiva ostaa 50 peliä ja sitten ei toimisikaan. Auttakaa pliis!

5

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolestunutsims

      Tarkoitan siis ettei olisi kiva ostaa 50€ maksavaa peliä ;D

      • Simahtanut

        Ymmärrän mitä tarkoitat. Harmi kyllä ymmärrän myös paljon mitä et tarkoita etkä luultavasti halua edes tietää.
        1) Jos löysin oikean, juuri Sinun tarkoittamasi Lenovo B50:n tiedot, ei ole olemassa mitään erityistä syytä miksi Sims 4 ei sillä toimisi. 1 teratavua HDD-muistia ja nopea prosessori ovat hyviä juttuja melkein minkä tahansa nykyisen pelin pyörittämiseen, ei ainoastaan TS4:n.
        2) Windows 10:n vakuutetaan pyörittävän nykyisin kaikkia Sims-pelejä, ei ainoastaan Sims 4:ää. Windows 10 ei siis ole ongelma, kunhan se on edes jotakuinkin päivitetty viime aikoina ja tietokoneen muistissa on vielä tilaa pelille.
        3) Ellei äitisi anna ostaa Originista, antaako hän kuitenkin sinun asentaa sen Originin koneellesi pelin vaatimia kirjautumisia ja ainakin ensimmäistä käynnistystä varten? Ellet saa lupaa ainakin käväistä aika ajoin Originissa, lienee aika turha hankkia koko peliä. Voit pelata "off-linessa" eli niin, ettet ole nettiyhteydessä, mutta päivitykset ja mahdolliset lisärit luultavasti vaativat tavalla tai toisella Originia kuitenkin jossain vaiheessa. Harmi juttu, sillä en minäkään Originista tykkää ja olen sen myös poistanut koneeltani pariinkin otteeseen.
        4) Mainitset pelin hinnaksi 50€, millä varmasti saakin peruspelin. Minusta kannattaa sekä itse huomata, että myös rahoittajalle ajoissa mainita, että lisäosat tulevat todennäköisesti maksamaan vielä vähintään toisen tai kolmannenkin mokoman. Peruspelillä toki saa aikaan jo kaikennäköistä kivaa ja jännää, mutta jossain vaiheessa alkaa pelaajan mieltä nakertaa tietoisuus siitä, että lisäosien kanssa saisi tehtyä vielä enemmän. Aina on syitä hankkia lisäri, kamapakki tai mitä ne nyt ikinä nimeltään ovatkaan. Keksit nopeasti syitä lisärien hankkimiseen ja pelin valmistaja kertoo paljon lisää. :)
        5) joku sanoo, ettei peleistä opi mitään. Se on kylläkin ajattelemattomasti sanottu ja suurelta osin kukkua. Peleistä nimenomaan oppii jo niitä asentaessaan ja sitten pähkäillessään esimerkiksi sen kanssa, miksei se peli toimikaan tai miksi ihmeessä se toimii jotenkin omituisesti. Kun on ratkaissut ensimmäiset ongelmat pelin, tietokoneen ja pelimekaniikkaan liittyvien kummallisuuksien kanssa on jo koko lailla viisaampi tai ainakin kokeneempi kuin ennen.
        Kun peli sitten lopulta toimii kunnolla, oppii sitä pelatessaan yhtä ja toista sekä pelaamisesta, että - niin yllättävää kuin se voi ollakin - myös elämästä.
        6) JOS käy niin huonosti, ettet jostakin syystä voi hankkia Sims 4:ää, ei kannata vaipua synkkyyteen. On muitakin pelejä, ei samanlaisia, mutta joissakin suhteissa kenties jopa parempia ja reilumpia kuin Sims 4. Kenties vielä joskus julkaistaan vaikkapa Sims 5, joka on todennäköisesti aivan samanlainen kuin edelliset Sims-pelitkin, vain hieman kauniimpi ja paljon kalliimpi. :)


    • huolestunutsims

      Kyllä antaa kirjautua kunhan originsta en osta. Eli sitä mieltä olet että koneeni pystyy peliä pyörittämään?

      • Simahtanut

        Olen tosiaan sitä mieltä, mutta luettuani mitä 9H9P9D kirjoitti ja antoi vielä linkin, uskon, että kannattaa sitä käyttää ennen pelin hankkimista.
        (Kiitokset 9H9P9D!)


    • 9H9P9D

      Jos ei prosessoreista, näytönohjaimista ja muista ymmärrä, niin esimerkiksi http://www.systemrequirementslab.com voi skannata järjestelmän ja kertoa suoraan, voiko haettua peliä pyörittää. Käyttöjärjestelmällä ei pitäisi olla merkitystä, jos listassa on mitään uudempaa kuin Windows XP. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      97
      4333
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2335
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2146
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      118
      2095
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      411
      1822
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      154
      1415
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1259
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1055
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      966
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      835
    Aihe