Venelämmitin mökille?

Venlämpappa

Pitäisi saada yhteen huoneeseen mökille lisää lämmintä kaikkein kipakoimmiksi pakkasöiksi. Mitenköhän nuo venelämmittimet toimisivat?

Pitävätkö ne kovaa ääntä, tuleeko hajua?

11

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voissopiakin

      Aika äänekkäitä ovat ainakin Webastot ja Eberit. Wallas ja Safire hiljaisempia. Mökillä äänenvaimennus ei ole kuitenkaan varmaankaan suuri ongelma, eli kyllä nekin saa äänettömäksi tuunattua. Mm. Puhallusilman pohina on kova, mutta riittävän suurihalkaisijaisella putkella ääni laskee. Plussana tehokas kuivatus suuren ilmamäärän ansiosta. Wallaksella ja Safirella ilmantuotot selkeästi pienempiä. Hajuja ei tule ja kohtuukokoisella aurinkopaneelilla saanee sähkön tuotettua laitteen tarpeisin.

    • muffler

      Ääntä syntyy sekä sisälle että ulos. Sisäpuhallukseen oli tuossa jo vastaus. Ulkomöykän saa vaimeammaksi paloilman ja palokaasujen äänenvaimentimilla. Sitten tuskin enää häiritsee ellei röörit ole juuri terassin tms kohdalla.

    • 26tai40D

      Wallaksellahan on ihan oikea mökkilämmitin. Kaminamallinen laite ei tuhise ollenkaan. Polttoainepumpusta kuuluu hiljainen napsauta joka ei häiritse. Paloilta ohjataan ulos läpiviennin kautta ja myös tuloilma niin haluttaessa.

    • bbbbbbbbbbbbbb

      Safiren mökkilämmitin on ehdoton peli, siihen kaukokäynnistin niin saa tekstiviestillä päälle. Eikä maksa enempää kuin venelämmittimetkään.

    • Tuli_vaan_mieleen

      Asiallinen keskustelu, mutta liittyykö purjehdukseen? Voisiko yleistä veneilystä - palsta sopia paremmin?

    • Venlämpappa

      Kiitos vastauksista ja noista mökkilämmitin vinkeistä.

      "Asiallinen keskustelu, mutta liittyykö purjehdukseen? Voisiko yleistä veneilystä - palsta sopia paremmin?"

      Ajattelin että purjehtijoilla olisi näistä eniten kokemuksia, koska he viettävät eniten aikaa vesillä. En tiedä, viettävätkö, mutta ajattelin niin.

    • Jotkut asiakkaat on laittanut Wallaksen ja Safiren venelämmittimiä mökeille, silloin kun mökkin on sellainen, että huoneita on useampia ja lämmön jakautuminen on vaikea muuten toteuttaa. Tässä kannattaa huomioida se, että lämmitettävä ilma tulee aina ottaa sisältä ja puhaltaa sisälle. Jos se otetaan ulkoa ja puhalletaan sisälle, alkaa ylipaine työntämään kosteutta mökin rakenteisiin.

      Yleensä mökkeihin käytetään kyllä siihen tarkoitukseen tehtyjä Wallaksen tai Safiren mökkilämmittimiä. Ne on kaminamallisia ja lämmön jako tpaahtuu konvektiolla. Puhallusääntä ei tule ja virrankulutus on murto-osa puhallinlämmittimiin verrattuna. Lisäksi niihen on saatavilla turvalliset savukaasuläpiviennit seinän läpivientiä varten.

      http://www.heater.fi/fi/lammittimet/lammitinpaketit/mokkilammitinpaketit.html

    • Celsius6500

      Laita Reflex- tai Glembring-öljykamina. Käytännössä huoltovapaita ja toimivat pomminvarmasti ja äänettömästi.

      • Venlämpappa

        Mitenkäs noissa kamiinoissa hajuhaitat?

        Entä jos toteuttaisi yhdellä kamiinalla kierron kahteen huoneeseen? Paljonko lisäisi kustannuksia?


      • Celsius6500

        Ei niistä mitää katkua tule, kun hoitaa sytytyksen oikein eli Sinolia esilämmitykseen käyttäen.

        Jos haluat lämmittää kahta huonetta, niin valitse malli, jossa on vesikiertosilmukka, kaikissa malleissa ei ole. Sitten vaan haluttu patteriverkosto, sen voi toteuttaa vapaalla kierrolla jolloin et tarvitse lainkaan sähköa mökkisi lämmitykseen.


    • Sevastakannattais

      Jospa talven ajaksi irrottaisi lämppärinä veneestä ja asentaisi mökille. Keväällä vaihto.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      135
      1412
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      109
      1150
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1013
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      964
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      861
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      813
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      712
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      658
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      634
    Aihe