Nuorillakin seksiongelmat ovat yleisiä

Asiat-asioina

4

229

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brittinuorille.kysely

      Virallisesta seksivalistuksesta puuttuu seksuaalisen nautinnon käsittely, professori Kaye Wellings toteaa BBC:lle. (MOSTPHOTOS)

      Kyselyssä analysoitiin reilun parin tuhannen nuoren vastauksia, joista seksuaalisesti aktiivisia oli 1875 henkilöä.
      Tuloksien mukaan yksi kymmenestä nuoresta miehestä ja peräti kahdeksan kymmenestä naisesta olivat kokeneet huolestuttavia seksiongelmia vähintään kolmen kuukauden ajan vuoden sisällä.

      Nuorten naisten yleisin ongelma oli vaikeus saada orgasmia, miehillä ongelmat olivat joko liian nopea laukeaminen tai erektiovaikeudet. BBC kertoo, että tutkijat epäilevät ongelmien taustalla olevan yksinkertaisesti tiedonpuutetta seksiin ja seksuaalisuuteen liittyvissä asioissa. Tutkijat ovat huolestuneita siitä, millä tavoin käsittelemättömät ongelmat heijastuvat nuorten myöhempään elämään. Yksi syy ongelmiin on se, että nuorille suunnattu seksivalistus on puutteellista.

      - Nuorten seksuaalisuuteen liittyvä valistus keskittyy yleensä vain ehkäisyyn ja sukupuolitauteihin liittyviin asioihin, Kirstin Mitchell Glasgown yliopistosta toteaa BBC:lle.

      - Seksuaaliterveys on kuitenkin laajempi aihe, hän sanoo.

      Kyselyn mukaan brittinuoret saavat seksiin liittyvät tietonsa pääosin ystäviltä, perheenjäseniltä tai verkosta.

      Professori Kaye Wellings haluaakin koulujen seksuaalikasvatukseen muutoksia.

      - Virallisesta valistuksesta puuttuu seksuaalisen nautinnon käsittely. Se on kuitenkin tärkeä aihe ja voisi murtaa seksiin liittyviä myyttejä sekä lisätä tasa-arvoa parisuhteissa, Wellings toteaa haastattelussa.

      Lähde: BBC.com

      JOSEFIINA BARAKA
      [email protected]

    • 16-21-v

      . Brittinuorille tehty kysely paljasti, että jopa kahdeksalla kymmenestä 16-21 -vuotiaasta naisesta on ollut huolestuttavia seksiongelmia.

      . Nuorten naisten yleisin ongelma kyselyn mukaan oli vaikeus saada orgasmia, miehillä ongelmat olivat joko liian nopea laukeaminen tai erektiovaikeudet.

      . Yksi syy ongelmiin on se, että nuorille suunnattu seksivalistus on puutteellista, sillä valistuksessa keskitytään vain sukupuolitautien ja raskauksien ehkäisyyn. Asiantuntijoiden mukaan nuoret tarvitsisivat enemmän tietoa seksuaalisesta nautinnosta.

    • Hoijaakkaaa

      Seksiongelmien syynä kokemattomuus? :)=)

      • SeksiTAUDIT.vaarana

        Tutkimus: Seksi ei kiinnosta nuoria - seksiä harvemmin, seksikumppaneita enemmän
        Maanantai 8.8.2016 klo 08.13

        Nykypäivän parikymppiset harrastavat vähemmän seksiä kuin aiemman sukupolven edustajat, kertoo tuore tutkimus.


        Nykypäivän parikymppiset harrastavat vähemmän seksiä kuin aiemman sukupolven edustajat.
        Nuorten aikuisten seksiin käyttämästä ajasta kilpailevat lukuisat muut itsensä viihdyttämiseen tähtäävät asiat.
        Väitteet käyvät ilmi yhdysvaltalaisesta tutkimuksesta, jossa vertailtiin niin sanottujen Y- ja X-sukupolvien seksuaalista aktiivisuutta.

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016080822035765_uu.shtml


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1069
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      902
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      695
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      670
    5. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      595
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      562
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      173
      558
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      556
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      538
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      535
    Aihe