ABS-valo

Onko muilla kokemuksia tästä ? Ajelen Toyota Avensilla ja hetken aikaa vähän aikaa sitten paloi ABS-valo. Nyt taas toiminut aivan normaalisti eikä ole palanut. Huoltoon pitäis kuulemma mennä sitten kun se valo palaa kun vikaa ei pysty muuten paikallistamaan ja korjaamaan.
35587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla oli aikoinaan sama häikkä -99 avensiksessa. Vika oli toisen etupyörän abs-anturissa. Huollon sekä tuulilasin/teknarin (enny muista kumpi) mukaan yleinen vika ainakin tuon sukupolven avessa.

Äänestä

puhuivat ..skaa sulle korjaamolla. Silloin kun autosi ABS-lamppu kummitteli, se samalla jätti "jäljen" auton omadiagnostiikkaan.

Korjaamolla viamn aiheuttaja saadaan esiin siten että ne kytkevät auton diagnoosopistokkeeseen (konepellin alla akun lähellä) tietyn kytkinkappaleen ja silloin ABS-valo rupeaa vilkuttamaan ao. vikakoodia. Omassani oli muistaakseni "koodi 35" joka tarkoitti vasemman etupyörän anturia. Tuli kuntoon mutta uusi ABS-anturi maksoi maltaita...

Äänestä
  • Joskus riittää pelkkä anturien puhdistus,ei heti kannata vaihtaa.Tämä on monien automerkkien ongelma.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajelija kirjoitti:

Onko muilla kokemuksia tästä ? Ajelen Toyota Avensilla ja hetken aikaa vähän aikaa sitten paloi ABS-valo. Nyt taas toiminut aivan normaalisti eikä ole palanut. Huoltoon pitäis kuulemma mennä sitten kun se valo palaa kun vikaa ei pysty muuten paikallistamaan ja korjaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu