Palasin ensimmäiseltä Berliinin matkaltani ja ilokseni voin todeta miljoonakaupungin katujen olevan tosi siistejä, ei sitten roskan roskaa kaduilla ja tuo valtaisa oluttarjonta kaupoissakin ei näkynyt lainkaan katukuvassa tyhjien pullojen ja tölkkien muodossa, niinkuin meillä kotimaassa. Toki muutama koditon hörhö majaili aseman seudulla, etten ihan pääse kybällä kehumaan. Myös maanalainen on jätetty ilman tageja, spraymaaleja ja sanomalehtiä lattialle, liekö kameravalvonta katossa vaikuttaneen.
Tosi positiivinen kuva jäi tältä osin.
Siisteydestä
7
3906
Vastaukset
- Kesädunkkis
Vieläkö roskiksista valuu haisevaa mönjää kadulle? Tätä tuli havaittua erityisesti Alexanderplatzin tienoilla.
- sehrgut
Kyllä vain - Berliini on siisti kaupunki. Tässä melko äskettäin istuimme U-Bahn asemalla ja söimme sämpylät odottaessa: yksi lautasliina lennähti muutaman metrin päähän. Aikomus oli hakea se pois sitten, kun on syönyt sämpylän. Mutta kyllä moni jo sitä ja meitä pitkään katseli ennenkuin ehdimme sen lepattavan karkulaisen noutaa roskikseen.
- mussunmuss
Lauantai iltana kello 8 jälkeen siivooja keräili roskia Alexanderplatzilta ja lakaisu-lakaisu koneella ajettiin ympäriinsä. Ei todellakaan voi suomalaisena valittaa siisteydestä, muutenkaan mäyräkoira papereita ole ympäriinsä kuin suomessa kun kaljaa vedetään pullosta.
- berliininmunkitar
Joo, jostain syystä monet Berliinissä vierailemattomat mieltävät kaupungin likaiseksi ja erittäin rumaksi, jossa pitkästyy kuoliaaksi. Se ei kuitenkaan ole totta, sillä kivoja arkkitehtuurin helmiä on siroteltu eri puolille kaupunkia ja siistimpää kuin kotimaassa on tosiaan. Ostosmahdollisuudet ovat huimat, ohjelmaa löytyy kulttuurista historiaan ja museoihin joka päivälle, ulkoilu onnistuu mainiosti niin kaupungin alueella kuin hieman sen ulkopuolella, liikenne hyvin järjestetty, ravintoloita jokaiseen makuun ja jopa lapsille yllättävän poaljon puuhaa! Lue vaikka itse seuraavasta: http://kaupunkilomalle.com/berliini
- Edullistakin
Aivan samaa mieltä ketjun aloittajan kanssa. Paljon nähtävää kaikenikäisille, eläintarhastakin voi sanoa, että luullakseni eläimiä hoidetaan hyvin (yleensä kammoan tarhausta). Myös Olympiastadion urheilun ystäville on massiivisen oloinen, aistii vuoden 1936...Lisäksi arkkitehtuurin monimuotoisuus on silmille nautinto. Ei tarvitse mielestäni kaikkien rakennusten olla samaa tyyliä, ihanan sopuisaa sekamelskaa. Ihana Berliini ja etenkin kukkarolle sopiva saksanmaa!
- Anonyymi
Berliinissä on yleensäkin ottaen siistiä paitsi maahanmuuttajien (turkkilaiset, arabit ja mustat) valtaamissa ghetoissa, joissa on valkoihoisen vaarallista liikkua yksin.
- Anonyymi
On kyllä upea ja siisti suurkaupunki, boheemi, löytyy kaikille kaikkea. Saksalaiset oikein ystävällisiä, varsinkin jos puhuu muutaman sanan saksaa heille. Ei ole vielä mitään vaarallisia tilanteita osunut kohdalle, joskin katson aika tarkkaan missä liikun ja mihin aikaan. Hieno paikka !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669377Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.247383Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795846Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot304878HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.864510Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894281"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770