Ei juhlita voitonpäivää

Mepit oikeassa

Venäjä yrittää taas muuttaa historiaa, väittämällä että "neuvostoarmeija vapautti Viron, Latvian ja Liettuan".

Siksi yhdyn meppien kehotukseen olla juhlimatta voitonpäivää!

--------------
Mepit varoittavat juhlimasta Baltian miehitystä

Alun toistasataa EU-parlamentin jäsentä muistuttaa avoimessa kirjeessä Neuvostoliiton rikoksista ihmisyyttä vastaan. Allekirjoittajien mielestä läntisten johtajien pitää sanoutua irti Venäjän presidentin Vladimir Putinin aikeesta juhlia Josif Stalinin voittoa toisessa maailmansodassa, jota Venäjällä kutsutaan "suureksi isänmaalliseksi sodaksi".

Putin on kutsunut johtajat Moskovaan voitonjuhliin, jotka järjestetään 9. toukokuuta 2005 eli venäläisten voitonpäivänä. Lännessä voittoa on juhlittu päivää aikaisemmin eli Natsi-Saksan kaatumisen kunniaksi.

*- Sadan kirje nostaa esiin talvisodankin -*

Allekirjoittajat - joukossa suomalaismepit Piia-Noora Kauppi (kok), Ville Itälä (kok) ja Henrik Lax (rkp) sekä Ranskaa edustava Ari Vatanen - muistuttavat toisen maailmansodan syttyneen sen jälkeen, kun totalitaarinen Neuvostoliitto oli solminut sarjan sopimuksia Natsi-Saksan kanssa. Sopimusten turvin Neuvostoliitto toteutti aggressionsa Puolaa, Suomea, Viroa, Latviaa, Liettuaa ja Romaniaa vastaan, kirjoittajat toteavat.

Kirjeen mukaan Neuvostoliiton voitto oli erilainen kuin demokraattisen Euroopan ja Yhdysvaltojen voitto, koska seurauksena oli kokonaisten Euroopan maiden joutuminen neuvostovallan panttivangeiksi; Suomeen kohdistuneen hyökkäyksen tuloksena Neuvostoliitto erotettiin Kansainliitosta.

"Venäjän federaatio on Neuvostoliiton valtion virallinen seuraaja, mutta se on jatkuvasti välttänyt vastuunsa neuvostovaltion rikoksista ihmisyyttä ja naapurivaltioitaan vastaan", kirjeessä sanotaan.

"Sadan kirjeeksi" nimetyn paperin ensimmäiset allekirjoittajat ovat Britannian konservatiiviedustaja Christopher Beazley, virolainen oikeistopoliitikko Tunne Kelam, latvialaisen Uusi aika -puolueen edustaja Aldis Kuskis ja Liettuan entinen presidentti Vytautas Landsbergis.

"Kehotamme maailman johtajia katsomaan, mitkä ovat presidentti Putinin suunnitteleman tapahtuman todelliset poliittiset tarkoitusperät", kirjoittajat sanovat.

He pelkäävät länsijohtajien antavansa osallistumisellaan tukensa näkökannalle, jonka mukaan Neuvostoliitto yksinkertaisesti vapautti fasismiin vajonneet Baltian maat natsimiehityksestä.

Venäjän puolivirallisissa lausunnoissa on viime aikoina uudelleen alettu kiistää, että Neuvostoliitto olisi miehittänyt Baltian maat. Venäjän poliitikot puhuvat yhä useammin siitä, että "neuvostoarmeija vapautti Viron, Latvian ja Liettuan". Neuvostoaikana virallinen propaganda väitti, että maat liittyivät Neuvostoliittoon vapaaehtoisesti.

11

1658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ressu

      Minä ajattelen niin, että Voitonpäivä on nimenomaan tavallisen kansan juhlapäivä. Sotaveteraanien ja -invalidien, heidän perheittensä ja sodassa kuolleitten sotilaiden leskien päivä.

      Kyllä se pitää heille suoda. He jatkavat surutyötään poismenneitten omaistensa muistoksi. Elävät veteraanit (harvalukuinen joukko) juhlivat omaa onnistumistaan sodassa. Leningradin piiritys on jo trauma venäläisten mielissä.

      Miksi sitä ei voisi sallia?

      Suomessa ei ymmärretä sitä, että "Voitonpäivää" vietetään sekä idässä, että lännessä.
      Sitä vietetään Venäjällä, USA:ssa, Britanniassa, Ranskassa, Tanskassa, Norjassa, Belgiassa ......
      Kaikissa sivistysmaissa vietetään "Voitonpäivää" jossain muodossa.

      Meillä sitä ei vietetä. Miksi ei vietetä?

      • 7,62 rk 62

        ... voitonpäivää, jos oltiin hävinneiden puolella.


      • juuri
        7,62 rk 62 kirjoitti:

        ... voitonpäivää, jos oltiin hävinneiden puolella.

        tarkoitin!


    • antifascist

      Tottakai maailman kansat juhlivat voittoa fasismista, Natsi-Saksan ja sen liittolaisten luhistumista, puna-armeijan vallatessa Berliinin. Kunnia niille. joille kunnia kuuluu eli sankarilliselle neuvostokansalle. Siinä ei muutaman fasisti-mepin kirjeet paljoa paina.

    • oo ihan jokaisen oma asia, joka ei kokoomus runqwisti Pissi-Emilia-Nortti-Naukkiselle kuulu.

      Meidän perhe ainakin juhlii ihan taatusti kyseistä päivää. Ja meidän kumpaisenkin ukit oli muuten sotimassa Kuhmossa 39 eri puolilla rintamaa, eläköön kansojemme välinen lämmin ystävyys

      Mitenhän meidän kokoomus siipi tuumaa asiasta....

      • huhhuhh

        Uskomaton moukka.


      • Vonmir
        huhhuhh kirjoitti:

        Uskomaton moukka.

        ...moukempi! Juoksetko koko ajan kun noin väsyttää, että huhhuh!!! Voitonpäivä on asiallinen juhla jota venäläiset saavat ihan vapaasti viettää vaikka revanssin hakuiset suomalis-fasistimoukkaidiootit yrittävätkin sitä estää!!!


      • huhhuhh
        Vonmir kirjoitti:

        ...moukempi! Juoksetko koko ajan kun noin väsyttää, että huhhuh!!! Voitonpäivä on asiallinen juhla jota venäläiset saavat ihan vapaasti viettää vaikka revanssin hakuiset suomalis-fasistimoukkaidiootit yrittävätkin sitä estää!!!

        Voitonpäivä-juhla on tappajien juhla tappajien tappion kunniaksi! Who cares?


    • Ei pidä provosoitua, jos provosoidaan. Sanoi joku mies aikoinaa.
      Oli lukemassa vennäätä 1999 intensiivissä ottohomissa Pietarin kirkolla. Tuolla tapsin parin Hirvesalmen juopon kanssa ruokalassa, siinä Kirjakahvilan ja Kasinon välissä, paikallisia veteraaneja. Kaikki olivat olleet puna-armeijassa
      Karjalan kannaksella. Siinä meni aika rattoisasti juomien merkeissä, kun herroilla ei ollut oikein rahaa. Mielläpä oli bähän joten tarjoimme.Eläkkeet olivat silloinkin pienet ja rupla oli edellisenä vuonna ottanut pohjakosketuksen.
      Eräs veteraaneista, joka oli haavoitunut purukalustoon pahasti, totesi, että on se kumma juttu: Tsuhnat, Niksmannit ja Makaroonit hävisivät sodan niin heille voittajina ei jäänyt kuin renikat, mutta häviäjille jäi taloudellinen vauraus. Kiroilivat menetettyä nuoruuttaa ja otimme skoolaten ja joutavia puhuen vastaan Voiton päivää. Illalla oli tosikovat pirskeet. Käykää ihmeessä juhlapäivnä naapurissa.

      • Mutta olitko varma, että juuri nämä kaksi veteraania eivät olleet aloittaneet Jatkosotaa...


      • marko135kg kirjoitti:

        Mutta olitko varma, että juuri nämä kaksi veteraania eivät olleet aloittaneet Jatkosotaa...

        Eivät tienneet missä on suomi. Olivat Ukrainasta.
        Mannergeinin tiesivät. Oli heitetty Haminasta pihalle, hurrri ja Ismailovin koulun käynnyt.
        Ma da kan.


    Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      187
      8045
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      143
      5532
    3. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      4969
    4. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      163
      4400
    5. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      12
      2907
    6. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      74
      2894
    7. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2657
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      289
      2538
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      148
      2418
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      585
      2234
    Aihe