Emätin oireet

nimimerkkiapua

Olen 17vuotias tyttö ja tarvitsisin kipeästi neuvoja. Elikkäs. Ensin minulla oli kutinaa, kirvelyä, kokkareista valkovuotoa ja emätin tuntui hyvin ahaalta. Otin siihen tulehdukselta ehkäiseviä emätintabletteja, ja niiden jälkeen oireet muuttuivat. Oireiksi tuli aika tuju haju, punoitus ja kutinaa ja kirvelyä oli sillointällöin. Kävin lääkärissä ja sain flygal skjzudk emätinpuikkoja. Ne ovat auttaneet kutinaan kirvelyyn ja hajuun, mutta emätin punoittaa vieläkin ja tuntuu todella ahtaalta/turvonneelta. Seksiä olen harrastanut 2kk sitten, ja oireet alkoivat vähitellen ehkä 3vk jälkeen yhdynnän. Nyt on uusi miesystävä, enkä uskalla harrastaa seksiä, koska en tiedä mikä minulla on. Klamydiatestit on otettu eikä mitään ole ilmennyt. Kenelläkään ollut samanlaisia oireita tai kokemusta asiasta???

5

2128

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkkiapua

      siis flygal comp oli lääke mitä sain lääkäriltä :D

    • Pillusofi

      Kierrät candidan ja bakteerivaginoosin väliä. Palauta vaginan Ph esimerkiksi piimähuuhtelulla. Piimää tamponiin esimerkiksi ja aluksi piimäpesuja.

    • neuvoja80280

      Juo teelusikallinen ruokasoodaa lasilliseen vettä kerran päivässä viikon ajan hiivatulehdus pitäisi lähteä sillä. Ekana tai ekoina päivinä voit ottaa kaksi teelusikallistakin jos haluat. Jos emättimessä on myös bakteeri niin sitten se lähtee Molkosan heratiivisteellä. Apteekista saa kapean ruiskun ilmaiseksi. Laita veteen Molkosania ja sitä ruiskutat sitten aamuin illoin emättimeen. Liuos sellaiseksi ettei kovasti kirvele. Juo myös Molkosania veteen sekoitettuna. Ruokasoodaa saat kaupasta maksaa noin euron purkki ja Molkosania luontaistuotekaupasta ja isoista marketeista joskus pienistäkin marketista. Kerron nämä ohjeet monen vuoden kokemuksella. Älä juo Molkosania ja soodavettä samaan aikaan. Vaadi mieheltä sitoutumista ennen seksiä, älä ilmaiseksi suostu mihin vaan. Älä anna miesten hyväksikäyttää itseäsi, heidän on todella rakastettava sinua. Tytöt jotka eivät ole saaneet tarpeeksi rakkautta vanhemmiltaan usein ajautuvat miesten hyväksikäytettäväksi. Olet aivan liian nuori seksiin. Suhteeseen tarvitaan henkistä kypsyyttä ja sitoutumista.

      • Varovaisuutta

        Jo on hurjia ohjeita! Piimää ja ruokasoodaa emättimeen. Jos ei tulehduksen jäljet riitä niin näillä ohjeilla saat paikkasi sellaiseen kuntoon että tekisi mieli hyppiä seinille. Tulehduksiin auttaa vain reseptilääkkeet ja näköjään lääkäri on diagnosoinut bakteerivaginoosin kun on kirjoittanut reseptin Flagyl comp'ille. Jos tuo lääke ei auta kun kuuri on käytetty loppuun ohjeiden mukaan, takaisin lääkäriin jotta tutkitaan mitä muuta löytyy. Lisäksi voi olla hiivatulehdustakin eikä Flagyl tehoa siihen. Hiivaan on myös reseptivapaita lääkkeitä, paikallisesti käytettäviä ja suun kautta otettavia. Ellei hiivaa ole diagnosoitu aiemmin jotta voisi tunnistaa sen varmasti itse, kannattaa käydä lääkärissä.

        Kun tilanne on mennyt jo tulehdukseksi, siihen ei enää auta mitkään kikkakonstit vaan tarvitaan aina lääkärikäynti ja reseptilääkkeet. Kun tulehdus on saatu parannettua, tulevaa tilannetta varten kannattaa varautua. Emättimen oikean pH:n takeeksi kannattaa käyttää apteekista saatavia siihen tarkoitukseen olevia tuotteita. Esimerkiksi itse käytän Lactal Balansia joka sisältää maitohappoa ja on varmasti turvallisempi tuote kuin jukurtit ja piimät.


    • hfgfdfasdas

      Itselläni on takana bakteerivaginoosi- ja hiivakierre vuosia sitten, ja kokeilin silloin vaikka mitä poppaskonsteja. Turhia olivat. En edes tiedä, mikä lopulta auttoi. Pääsin reisasta eroon. Aikanaan Suomessa myytiin Betadine-emätinpuikkoja. Ovat jodipitoisia ja sotkevia. Kaverini toi niitä minulle ulkomailta, se saattoi olla paras apu itselleni (Betadine on hyvin laajakirjoinen; monenlaisiin mikrobeihin tehoava). Nykyään Batadinea saa vain haavavoiteena. Olen sitä tosin satunnaisesti laittanut emättimeenkin, jos jotain oireilun tyyppistä on tuntunut.

      Kokeile käydä vielä uudestaan lääkärissä. On fiksua, ettei harjoita seksiä, kun paikat eivät ole kunnossa. Rikkonaisen limakalvon kautta sukupuolitauditkin tarttuvat helpommin. Klamydia on vain yksi sukupuolitaudeista, joten huonolla tuurilla sinulla on jo jotain muutakin, kuten herpes (nimimerkillä se ei aina oireile selkeästi).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      297
      1233
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      308
      1166
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      924
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      879
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      604
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe