Rotukyssäri

Onkos muilla sellaisia unelmarotuja, mitä tekis hirveest mieli ottaa, mut tietää ettei rotu sovi itselle ollenkaa. Mulla on samojedi. Ikuinen unelma, mut täys vastakohta nykyselle koiralle. Enkä tuu luultavasti koskaan sellasta ottamaan.
15735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Varmasti yksi sellainen on tanskandoggi (syö liikaa). Tai sitten saksanpaimenkoira (sairas rotu) ja valkoinen paimenkoira (turhan energinen).

Olen kuitenkin erittäin tyytyväinen ollut näihin laumanvartijarotuihin. Ihania, suuria ja rauhallisia ja vähään tyytyväisiä rotuja. =)

Äänestä
  • Sanot saksanpaimenta "sairaaksi roduksi", sanoisin paremminkin yleiseksi roduksi Suomen toiseksi suosituin ja maailman suosituin rotu, mitä enemmän yksilöitä sitä enemmän sairaita.

    Äänestä

  • E.A kirjoitti:

    Sanot saksanpaimenta "sairaaksi roduksi", sanoisin paremminkin yleiseksi roduksi Suomen toiseksi suosituin ja maailman suosituin rotu, mitä enemmän yksilöitä sitä enemmän sairaita.

    arvasin että joku taas takertuu pikkuseikkoihin.
    Olen omistanut kaksi saksanpaimenta. Toinen lopetettiin E-lonkkien ja eturauhasessa olevan kasvaimen vuoksi. =( Toinen oli terve (suoraselkäinen) elää vieläkin, 7-vuotias.

    Saksanpaimenkoira on yleinen, ja siksi sairauksia on niin paljon (tiedän), mutta rotu on mielestäni myös liikaa jalostettu (vanha olisi ollut aivan hyvä, siis tämä suoraselkäinen malli). Jos siitä ei olisi alettu tekemään tuollaista linkkua, niin tod.näk. koirat pystyisivät vielä "pysymään pystyssä".

    Saksanpaimen on mahtava rotu ja siis eniten minua häiritsee ne lonkat. Takajalkojen asento on jotain aivan järjen vastaista. Eihän mikään luonnon kehittämä eläin niin seiso.

    Itse olen kiintynyt näihin ei niin "jalostettuihin" rotuihin. Keskiaasianpaimenkoira esim. Aika terve rotu, alkukantainen ja jos kasvattajat pysyvät järjissään eivät sitä ala jalostamaan joksikin muuksi kuin mitä se on.

    On minulla tietty pyrrekin, se on jalostettu, eikä suomen pyrret ole enää sitä mitä ne ovat kotimaassaan ranskassa. Jokaisella on ihanteensa ja mieltymyksensä eikä makuasioista sovi kiistellä. =)

    Äänestä

  • Mulla on unelma koirarotu se on AFGAANINVINTTIKOIRA mutta siinä kauhee työ, potä pestä kerran viikossa, mutta saas nähdä tuleeko itselleni joskus afgaani!!B)

    Äänestä

On kyllä, unelmarotukoiraa on ollut kaksinkin kappalein, nykyisellään en enää uskalla ottaa rodun terveysongelmien vuoksi. Enpä rotua mainitse kun moni vetäisi herneen nokkaan.

Äänestä
  • MUTTA KYLLÄ'MÄ TYKKÄÄN KOIRISTA

    Äänestä

esim harkittiin alaskan malamuuttia, mutta emme sitten kissojemme ja muidenkin asioiden takia ottaneetkaan.

ja sitten doopermannin haluasin vielä joskus, kun aikaisemmin oli sellainen, mutta olen sitä vaan aina lykännyt.

Äänestä

Cane corso olisi minun unelmani . Melko uusi rotuhan tämä on . Mutta se ei sopisi minulle lainkaan nykyisen asuinpaikkani ja vähäisen koirakokemuksieni takia ... Itselläni on ensimmäinen koira , schipperke( 3 v. ) , ja olen mieltynyt erityisesti pieniin koiriin . Mutta tähän mastiffi tyyppiseen koiraan olen jostain syystä erityisen mieltynyt

Äänestä
  • tuosta rodusta, samoin dogo canariosta, mutta enpä kuitenkaan taitaisi näistä vaihtaa mihinkään:)

    Äänestä

Unelmarotuja jotka ainakin tällä hetkellä ovat enemmän tai vähemmän mahdottomia ovat mm. kaanaankoira, akita, australiankarjakoira, amstaffi, malamuutti, beauceron, saarloos sekä vlcak, lähinnä niiden vaatiman aktiviteetin vuoksi; koira pimahtaisi epäsäännöllisten työaikojeni takia. Muuten mahdottomia ovat sitten kaikki rodut joiden turkki vaatii päivittäistä hoitamista.

Äänestä

Mie olen aivan hulluna todella isoihin koiriin mutta tiedän etten voi sellaista ottaa..ihan senkin takia ettei meidän asuntoon mahdu. Leonbergin haluaisin..tai tanskandogin..tai mastiffin:) Saahan sitä haluta juu..Sellaista koiraa ei ole joka ei mulle sopis. Jokaisen koiran voi kouluttaa, joko itse tai avun kanssa..mutta siihen en usko että joku rotu ei sovi jollekin jos tosissaan haluaa tietyn rodun itselleen..

Äänestä

Suursnautseri! Toki haaveilen että joskus sitten isona otan semmoisen kun olen varma että pystyn sen kasvattamaan kunnon koirakansalaiseksi ja on tosiaan aikaa panostaa koulutukseen. Toinen haave on bokseri. Toki olen saanut nykyiset koirani kuosiin mutta suursnautseri vaatii niin paljon enemmän kuin cavalier. Nämä ovat minun ajatuksiani =)

Äänestä
  • BERNHARDINKOIRA.NÖFFI.TANSKANDOGGI.SCHÄVERI TAIKKA SELLAINEN TERRIERI JONKA KANSSA VOISI LIIKKUA AINA < ULKOILMASSA.ÄITINI ON ALLERGINEN JA SIKSI MEILLÄ EI OLE KOIRAA MUTTA LUULISIN ETTÄ SELLAINEN OLISI JOKU NOISTA KOSKA MUSTA OLISI HIENOA LIIKKUA JOKO BERNHARDILAISEN.NÖFFIN TAIKKA TANSKANDOGGIN EHKÄ KENTIES SCHÄFERIN KERA.MYÖS TERRIERIT < IRLANTI JA SKOTLANTI.PJR OVAT IHANIA.SAMOIN MYÖS COLLIET. MÄ USKOISIN ETTÄ PITKÄN KOULUTUKSEN JA

    Äänestä

Minulla on unelmieni koira(t) :) eli kaksi bordercollieta on jo kotona. Noista en aio mistään hinnasta luopua :) enkä varmaan tule rotua koskaan vaihtamaan, ehkä joskus voisin tollerin ottaa.

Äänestä
  • Nöffin omistajana voin sanoa että ei rotu vaihdu.Aivan ihana silkkikuono!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan vaa huviks kirjoitti:

Onkos muilla sellaisia unelmarotuja, mitä tekis hirveest mieli ottaa, mut tietää ettei rotu sovi itselle ollenkaa. Mulla on samojedi. Ikuinen unelma, mut täys vastakohta nykyselle koiralle. Enkä tuu luultavasti koskaan sellasta ottamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu