Tai vastaavaa?
Millaisia kokemusksia on ?
Pitääkö levyt käydä läpi kummaltakin puolelta?
Itse ajattelin ostaa Milty Zirostat 3 kapistuksen ja puolet hinnasta onkin jo kasassa. Täytyy kerätä pikkuhiljaa, jotta summa ei tunnut kuukaudessa niin isolta. ;)
Mitä sähköisyyden poisto toimenpiteitä käytätte ja miten ehkäisette sähköisyyden syntyä? Suojapussi? Millainen?
Mitä mieltä Pro-Ject Cork It korkkimatosta? jos sellaisen laittais huopamaton tilalle...
Omistatko Milty Zerostat pistoolia? +muuta
4
195
Vastaukset
- analoginendigitaali
Milty Zerostat 3 ja Pro-ject korkkimatto on lähtenyt postin hellään käsittelyyn. Ens viikolla varmaankin pääsee testailemaan itse, millaisia ovat.
- analoginendigitaali
Pro-Ject Cork It matto on paikoillaan ja Miltyä olen käyttänyt levyille.
Matto on mahtava. Se on myönnettävä. Mutta mitäpä sontaa Pro-Ject tuottaiskaan.
Milty Zerostat 3 toimii, vaikka olin skeptinen sen suhteen. Kissankarvat ja muut "höyhenet" sujahti lentoon levyn pinnalta, kun pistoolilla käsitteli.
Nekin vanhat levyt jotka luulin pilalle menneet olivat vaan sähköisiä ja siksi niin mahdottoman ritiseviä ja poksuvia.
Tänään sain ensimmäiset Picture levyt. Joko edellinen/edelliset käyttäjät rapsuttanut huonolla neulalla tai jotain vastaavaa, mutta ovat kuin ne 3 riisimurohäiskää.
Kuuntelin eka. Kauheeta möykkää ja tunkkaista soundia. Sen jälkeen pesin levyt ja kuivasin. Anoi kuivua rauhassa ja käsittelin Milty pistoolilla. Sama mutaisuus ja poksuminen.
Neula kyllä seuraa kummankin levyn raidat alusta loppuun, mutta musiikki tulee kuin kellarista.
Elämäni ensimmäiset kuvalevyt, mutta tuskin ne vaatii mitään erikoisneuloja? Vai vaatiiko. Tuskin se kuva pinnassa huonontaa äänenlaatua? Mukavan paksuja ja jämäköitä levyjä ovat, joten tuntuis raitojenkin olevan syvällä ja suojassa pintaruhjeita. Joita ei kyllä näy pahemmin olevan. Normaalia käytön jälkeä.
Muut levyt soi niin nätisti ja kirkkaasti. Jopa sieltä 70-luvulta asti, mutta nämä 2 yksilöä.... Harmi että näistä ei saa muita Vinyylipainoksia, jotta vois vertailla.
Oisko vaan edellinen/edelliset omistajat pilanneet neuloillaan ja käsittelyillään. En tiedä sitten. Veikkauksia saa laittaa :)
Matto ja pistooli tuli tarpeeseen ja toimivat kuin unelmat. Suosittelen, jos ei ole tonneja ylimääräisiä. - analoginendigitaali
Ok, hyppii siitenkin toinen levy. Poksahtelee. Vielä ei ole raidoilta seonnut...
No mutta mitä se analooginen ääni on ilman sivuääniä. Tasapaksua digitaalista ääntäkö sitten ;) Hyvin kuuluu kun laittaa volumea.
Nyt soi vinyyliltä:
The kovenant - The Human Abstract
https://youtu.be/YH3P_6Ns7Go - analoginendigitaali
Ilmeisesti nuo "kuvalevyt" ovat muutenkin soinniltaan onnettomia, verrattuna ihan perinteisiin kunnon mustiin kiekkoihin. Maahumina on aika korkea ja ei ne raidat syvällä olekaan, vaikka levy onkin tukevan paksu. Jotenkin se kuvakin on sinne väliin täytynyt laittaa ja ilmeisesti sellainen kerros kakku, että ei ääneltä hirveänä kannata odottaa.
Harmi että näistä kyseisistä levyistä ei ole olemassakaan normaalia vinyyliä. :(
Saapa nähdä miten soi "Clear vinyl", kunhan se Venäjältä saapuu. On jo suomen puolella, mutta ehkäpä jo ens viikolla posti ilmoittelee paketista, postissa.
Tuostakaan levystä ei saa mustaa kiekkoa, joten pakko oli ottaa kirkaslevy. Kuuntelematon kuiteskin on. The Kovenant sekin. SETI levy.
Itse ostan aina sen mustan kiekon, vaikka tarjolla olisi vaihtoehtona punainen, valkoinen, keltainen jne... Makuasia varmaankin saada se perinteinen musta kiekko. ;)
Aijon tehdä niin jatkossakin, jos vain on tarjolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2772509Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001344- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi921155- 441022
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67927Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22880- 33787