potku munille..

menikö isyys?

olisin sitä kysyny että kävi yks huonompi juttu täs viikol et yks nainen potkas ensin kiveksiin ja sitten ku kaaduin maahan niin hän vielä puristi niistä todella lujaa.
nyt kivekset ei ole enää kipeet..pitääkö huolestua vai jatkaa elämää vaan että kai se isyys on tallella?
eikö kivekset enää tuota siemennestttä jos isyys menee vai mitä isyyden menettäminen tarkoittaa käytännössä?siis muutakin kun se ettei tule isäksi.

kiitos asiallisista vastauksista!

4

6837

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • biologian kirja

      eikös ne siittiöt valmistu siellä syvemmällä, että jos nyt kiveksiä kipeesti rutistaakin niin ei se vielä lapsilykkyä vie. ja niitä tulee kokoajan uusia. pidättäydyt (käytät kondomia) nyt pari kuukautta niin et mahdollisesti vaurioituneilla siittiöillä saa aikaan vammaista lasta...

      eri asia on taas jos potku murskasi kiveksesi hiekanjyväsiksi. silloin voi olla että siitoskyky meni. mutta tuskakin taitaisi olla sitäluokkaa, että et netissä kyselisi vaan istuisit jo yliopistollisen sairaalan sängynkulmalla potemassa.

      isyyden menettäminen lienee sitä, että on uskonut olevansa isä, mutta sitten todistetaan että siitoksen on tehnyt joku toinen. eli menetetään saavutettu oikeus.

    • opiskelija

      Lisääntymiskyvyn voi viedä lisäkivestiehyen tai jopa siemenjohtimen katkeaminen. Tällöin kiveksessä kyllä muodostuu siittiöitä, mutta ne eivät pääse ulos asti koska tiehyt ei ole ehjä tai se on arpeutunut tukkoon. Siemenneste, siis eturauhasen, rakkularauhasten ja bulbouretraalirauhasten erite muodostuu normaaliin tapaan, samoin ejakulaatio tapahtuu täysin normaalisti, mutta neste ei sisällä siittiöitä. Paljaalla silmällä ei kai oikein voi sanoa, onko spermassa siittiöitä vai ei. Jonkinlaista osviittaa antaa sperman väri: mitä sameampaa, sitä enemmän siittiöitä. Taitavat nuo kivekset kuitenkin olla aika hyvässä suojassa moninkertaisten kalvojen keskellä mutta jos asia huolestuttaa, kannattaa käydä parin kuukauden päästä testissä.

    • Gghxxhhfkch

      Siis joskus noi

      n 1,5 vuotta sitte mä sain potkun munille ja munat oli kipeet noin 3 päivää ni aattelin vaa ;)

    • potkaistu

      Pelkään todella paljon, että mulla on isyys menny. Sain 16-vuotiaana potkun täysillä munille. Kivekset turposivat ja olivat tosi kipeet ja mustelmilla pari päivää. Nyt ollaan jo yli vuosi yritetty lasta tuloksetta. Pelkään, että onkohan jokin siemenjohdin tai vastaava tosiaan mennyt epäkuntoon. Tyttöystävä painostaa menemään antamaan spermanäytteen, koska kiveksiin potkastu niin rajusti. Onkohan mitään muuta keinoa tutkia, onko isyys tallella? Siittiönäytteen antamiseen mulla iso kynnys. Pitää ilmeisesti antaa jossain lapsettomuusklinikalla? Voisiko jollain olla jotain suositella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3343
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      59
      2474
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      27
      2407
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2059
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1950
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      40
      1649
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      1505
    8. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      85
      1342
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      196
      1339
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      26
      1331
    Aihe