Dubbausvastaisuus on vähän ärsyttävä

8EvSJ

En siis millään pahalla, mut mua ärsyttää dubbausvastaisuus, koska ne koko ajan valittaa, jos joku toinen kattoo dubattuja ohjelmia. Siis mulla ei oo edes mitään alkuperäisiä versioita vastaan, koska nekin on musta tosi hyviä ja nehän on just elokuvan/sarjan pääkieli. Ja toki myös rakastan dubbauksia, tosin en ihan kaikkia, koska on olemassa vähän huonompiakin, mut suurimmaks osaks kyllä. :) Ja kyl monessa kielisessä versiossakin on hyvää ja huonoa ääninäyttelyä mun mielestä. Mut eiköhän voitais olla tasa-arvoisia ja antaa tosten nauttia elokuvista/eri kielisistä versioista, mistä ite tykkä? :) Ei tarvitsisi koko ajan haukkua ketään sen takia, jos kattoo vaikka suomenkielisen Disney-elokuvan. :)

12

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ovisilmätarkkailija

      Dupatut versiot sopii lasten leffoihin ja ehkä komediaan, mutta en voisi kuvitella katsovani James Bondia suomeksi puhuttuna.

      Keskieuroopassa dubbaus on yleisempää.

      • 8EvSJ

        Joo, samaa mieltä. Kerroin kuitenkin vaan, että tasa-arvo on tärkeää ja erilaisuus pitää hyväksyä. :)

        Joo, sitä yleisempää on kyl mm. Saksassa ja Espanjassa. Kyl se vähän ottaa päähän siinä mielessä, jos vaikka jossain hotellissa kattoo jotain ohjelmia, jossa on pelkkiä dubbauksia.


    • 0120

      Kysyin joskus saksalaisilta että miksi heillä on dubattuja ohjelmia. Vastaus yllätti:"Meillä on varaa". Ja kun hetken mietin, niin todellakin, todella suuri ihmisjoukko saa leipänsä elokuvien ja ohjelmien dubbauksesta. Saksalaisilla on siihen varaa.

    • teksti----0

      Suomalaiset oppivat mm. englantia (kuulemma) aikoinaan/nykyisinkin, tai lukemaan varhaisessa iässä, tekstityksen ansiosta. Toisaalta tekstitys peittää alleen osan kuvasta.

    • Kuha et kato dubattua animea!

      • Liikkuvassa linnassa tosin myös suomiduppi on aika hyvä.


      • Japani kuulostaa aina paremmalta


      • En nyt siitä tiedä, mutta alkuperäinen toki on taiteellisesti oikea ratkaisu.


      • 8EvSJ

        Hyvä, Anime_Homo. Sanoinhan, että kaikki saavat kattoa elokuvia millä kielellä haluaa ja tasa-arvo on tärkeää, joten haluatko sinä estää sen? Ja kyl mun mielestä animessakin on hyvät dubit esim. Naapurini Totoro ja Liikkuva linna. Ja kyl japaninkielisetkin on hyviä esim. Henkien kätkemä on parempi japaniks. Täällä dubataan piirrettyjä, koska lasten pitää osata ensin oma äidinkieli ja sitten joku muu kieli. Joissakin maissa dubataan kaikki elokuvat/sarjat ja siitä en pidä! Syynä on se, että jos lapsi kattoo vaikka jotain kauhuelokuvaa tai k18-elokuvia, se voi aiheuttaa tälle traumoja, vaikka sitä ei dubattaisikaan.


      • Kukas vittu sinä olet? Varastit nimeni ennen kuin olin edes keksinyt sitä! Ja School Rumblen englanninkielinen dubbi on parempi kuin alkuperäinen.


    • teksti----0

      Katson ainoastaan puolalaisia aikuisviihde elokuvia Suomeksi dubattuna.

    • Anonyymi

      Jos se on dubattu, niin ei tiedä, onko se satavilla myös alkuperäiskiellä, joka on osa elokuvaa, ja dubbaus voi olla jollain ikävällä kielllä, jota ilman olisi parempi kyseisessä massa, jossa kieltä harvoin esim. eläkkeellä tarvii, että voi keskittyä vain maahan, mutta jos tv on väärää kieltä, on se hankalaa, ja omia ohjelmiaan ei dubata esim. enkuksi. rahalla saa jotain mutta ei kaikkea, ja se maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      47
      2498
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2477
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2372
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      57
      2145
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1867
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1143
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1024
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1005
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      886
    Aihe