Maksan rahalla..

Euro

Mikä tai mitkä on valuuttoja joita Hurgahassa hyväksytään? Onko se niin että vain Egyptin punnat käy vai käykö siellä maksuvälineenä dollarit.. eurot tuskin käy.

4

1222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liisa

      Minuakin kiinnostaa että mikä on valuutan nimi jota otan mukaan Hurghadaan.. uskon että kaikki kelpaa mutta mikä on kannattavinta?

      Täällä on monessa kohdassa kerrottu että rahat kannattaa vaihtaa vasta siellä mutta miten se onnistuu... onko se helppoa ensi kertaa ulkomaille menevällekin? ja missä rahan vaihtoa voi tehdä.. lentokentälle tullessa varmaan on paikka mutta onko muualla..

      Varmaankin olisi hyvä ottaa rahat seteleinä mukaan ja vaihtaa siitä vai onnistuuko kortin käyttö ja onko se luotettavaa käyttää korttia?

      Niin ja se minua kiinnostaa kun on tuo englanti vähän ruosteessa että miten tingitään kohteliaasti?

      • hurghada

        Rahaa voi vaihtaa jo lähtiessä Suomessa,mutta on turhaa.Valuutta Egyptissä on egyptin punta,virallinen lyhenne EGP(myös LE).
        Heti saavuttuanne lentokentälle jonotatte viisumin passiinne oman matkatoimistonne tiskiltä.Jos ette halua ostaa viisumia Suomessa,saatte sen halvemmalla(noin 10e)rahanvaihtotiskiltä.Se on aivan viisumijonojen vieressä.Mutta ostaessanne viisumin paikan päältä,saatatte menettää bussikuljetuksen hotellille.Sitten vain taksia käyttämään..
        Rahaa voitte vaihtaa pankeissa sekä hotelleissa.Kursseissa ei ole mainittavia eroja.Automaatteja löytyy Visalle ym.
        Rahaa voitte tietysti vaihtaa myös pimeästi,mutta se on paikallisille kiellettyä.Samoin vieraan maan valuutta heidän hallussaan,joten riski on valtava.Ongelmia siis heille tuottaa,jos haluatte maksaa ostoksenne euroilla tai dollareilla!
        Henkilökohtaisesti suosittelen teille rahanvaihtamista egyptin puntiin ja käyttämistä sitä maksuvälineenä.Tai ettehän te sitä tiedä kuka myyjistä on putkassa dollareiden ja eurojen hallussapidosta...


    • Eeva

      Itse vaihdoimme rahaa hotellissa.
      Hurghadassa on pankkeja joista pystyy vaihtamaan rahaa. Osassa hotelleissa on pankkiautomaatti, josta voi nostaa rahaa. Visa Elektronilla sai nostettua rahaa ja pankki otti nostosta muistaakseni 2,5%/ per nosto.
      Meillä ei ollut mitään ongelmaa rahan saamisessa/vaihdossa.
      Kannattaa maksaa egyptin punnilla, mutta myös dollari käy.
      1 egyptin punta on noin 13 senttiä.
      Hyvää matkaa! Jos haluatte tietää jotain lisää niin voin mielelläni vastailla. Me olimme Hurghadassa lokakuussa -04 kaksi viikkoa.

    • tultiin juuri

      Egyptissä käyvät myös eurot ja puntia voi vaihtaa hotelleissa ja erillisissä rahanvaihtopisteissä. Itse tulimme juuri Hurghadasta. OLI HIENO JA MAHTAVA REISSU.
      Visakortilla voi nostaa automaateista myös rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3338
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1879
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1819
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1714
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1594
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1540
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1389
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1152
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1135
    Aihe