Että risoo jalankulkijat, jotka tienlaidoilta hyppäävät sen verran ajoradalle, että hiljentää antaakseen tietä, mutta jotka jäävätkin paikoilleen töllistelemään ihan jonnekin muualle kuin seuraisivat liikennettä. Miten pitäisi tehdä, ajaa kylmästi vaikka yli, jättää väistämättä ja antamatta tietä, kun ei kuitenkaan äly eikä havaintokyky riitä kuin jäämään tienlaitaan mollottamaan. Pitäkö sinne ajoradalle loikata, ja jäädä keskelle kaistaa arpomaan meneekö vai ei. Miksi ei voi pysyä tienreunassa, seurata liikennettä, ja miettiä siinä seisoessaan, ennättääkö vai ei. Ajoradalla ei enää pitäisi arvuutella.
Eikö jalankulkijatkin voisi edetä silmät ja korvat auki ? Voihan sitä ajatella niinkin, että seiskööt tienposkessa, ja menkööt yli sitten kun pääsevät, mutta jos ajattelee olevansa kohtelias, antavansa tietä, laskeakseen jalankulkijat turvallisesti tienyli, niin nämä pöljät ei sitten tajua mennä yli. Joskus vähä riipii. Miten se voi olla niin vaikeaa ?
Eikö jalankulkijatkin voisi edetä silmät ja korvat auki ? Voihan sitä ajatella niinkin, että seiskööt tienposkessa, ja menkööt yli sitten kun pääsevät, mutta jos ajattelee olevansa kohtelias, antavansa tietä, laskeakseen jalankulkijat turvallisesti tienyli, niin nämä pöljät ei sitten tajua mennä yli. Joskus vähä riipii. Miten se voi olla niin vaikeaa ?
Vastaukset 24
Vanhimmat
...koteloon ne jalankulkijat, jotka tuntuvat ajattelevan suojatien olevan joku vyöhyke, jossa on täysin turvassa. Vaikka olisi uusi auto, huippukuntoisin renkain ja jarrut toimii, ei talven liukkailla pysty pysähtymään sekunnissa, kun joku potilas saa päähänsä hypätä auton eteen.
Joskus näyttää siltä kuin jalankulkijat saisivat lähtökäskyn jostain ylhäältä tai takaoikealta, kun ne ensin seisovat tienreunassa tuijotellen kaukaisuuteen,ja jos hiljennät, ne ei reagoi mitenkään, mutta jos annat mennä vaan, niin jalankulkija poukkaa eteen kuin taikaiskusta. Ihan välttämättä en haluaisi kenenkään päälle ajaa, mutta läheltäpiti tilanteilta ei voi välttyä parhaimmalla tahdollakaan. Joku viksu sanoi, että loud pipes saves lives. Niin se taitaa olla.
autoilijan pidä liikennesääntöjen mukaan antaa tietä jalankulkijalle joka odottaa pääsyä tien yli suojatien kohdalla? tämä sääntö on suomessa kyllä täysin unohdettu, vaan eipä itsekään tule sitä noudatettua.
Mutta voi ollaettä muistan väärin, kun autokouluajoista jonkin aikaa ja olen käytännön harjoittelua joutunut ottamaan keskimäärin noin 50tkm/v. Jos liikennettä seuraa niin eipä tule samanlaisia mietteitä kuin noille koville automiehille. Liikenteen seuraaminen ylinopeutta ajaen vajain ajotaidon on varmaan vaikeaa, se selittänee tämänkin viestiketjun avauksen motiivin.
Ei auennu mulle tuo sun viimeinen lause, miten ajotaito vs. ylinopeus vaikuttaa siihen että eteenpoukkoilevat / liikennettä seuraamattomat jalankulkijat ärsyttää.
Kuulut mitä selvimmin siihen ihmistyyppiin, jolla on lajityypille epänormaali ja tavallisuudesta poikkeava hermosto. Eli olet niin sanottu putkiaivo, jolla on myös tikapuuhermosto.
Yleensä ihminen pystyy rajallisen määrän eriasioita hahmottamaan saman aikaisesti. Myös luetusta tekstistä jo tuollaisella 115 äo:llä, pystytään huomaaman eri merkityksiä.
Rautalanka apuun: Kun ajat puutteelisella ajokokemuksella, väärin asentein liian suurella tilannenopeudella, ei ihme että tuntuu, että ihmiset poikkoilevat eteesi miten sattuvat.
Perjantai iltaisin vaikeaa tämä kijroittelu
Jaa. Se, että ärsyttää kaupungilla eteenpoukkoilevat jalankulkijat, jotka eivät seuraa liikennettä onkin minun aivo-ja hermostorakenteen, ja ajokokemuksen ja -tavan yhdistelmää eikä ajattelemattomien poukkoilijoitten aiheuttamaa. Melko tuore ja ennakkoluuloton näkökulma, jota en itse osannut epäilläkään. Hienoa, kiitos kovasti. Voisitko sä antaa samantien diagnoosin, miksi minä inhoan paskanjauhajia enemmän kuin niitä jotka ihan asiasta sanovat? Olisiko jotain anatomis-fysiologista selitystä sillekin ?
Hyvinhän tuo vittuilu ainakin vielä on sujunut : ))
Samaa tuumin minäkin, jotta mikähän tämän homman pointti oli. Onneksi nimim. EI putkiaivo kertoi vajavaisuuteni.
Itselleni tulee myös kilsoja vuodessa reilut 60tkm, mutta se taasen ei liity mitenkään taitoon pysäyttää kuin seinään, jos joku tollo tahtoo hypätä äkkiarvaamatta auton eteen.
Taannoin tuossa Skinnebyn uusien markettien lähistöllä, ajelin talven ensi liukkailla noin 30 km tuntivauhtia, kun huomasin mummelin tallustelevan suojatietä kohden. Mummo jäi kuitenkin seisomaan tien reunaan ja luulin hänen antavan tietä. Kun välimatkaa oli kymmenisen metriä, sai tämä seniorikansalainen töppösensä liikkeelle, hyppäsi auton eteen ja kun kuuli ilmeisesti abs:n räplätyksen jäi vielä seisomaan keulan eteen. Juuri ja juuri sain käännettyä rotvalliin, ettei tarvitsisi mummon lonkkaleikkausta maksaa.
Aina toitotetaan autoilijan vastuuta, ja hyvin on mennyt oppi perille. Jalankulkija on kingi liikenteessä ja tämän asenteen turvinhan on hyvä riskeerata henkiriepu. Todellisuudessahan hiljainen nopeus, huippukuskin ajotapa ja tarkkaavaisuus ei kumoa sitä tosiasiaa, että jalat on helvetin paljon helpompi pysäyttää kun auto.
fillaristit jotka kurvaavat siihen suojatielle suoraan auton eteen. Ei ole tullut mieleen että se pyörä talutetaan siitä yli.
Jos siitä suojatien yli on pakko fillarilla ajaa niin muistetaan sitten että silloin sitä autoa väistetään.
riippuu taas tilanteesta. autolla käännyttäessä tulee esim. väistää polkupyöräilijää joka ylittää suojatietä, mutta paremmat ohjeet on ainakin tuolla http://personal.eunet.fi/pp/davinci/kevlakib.htm
Suojatiellä ajaminen
Yhdistetyn tai rinnakkaisen pyörätien ja jalkakäytävän jatke voidaan maalata koko leveydeltään suojatieksi. Tällöin pyöräilijä saa ajaa tien yli suojatietä pitkin. Suojatiemaalaukset eivät vaikuta risteyksen väistämissääntöihin, toisin sanoen suojatie ei anna pyöräilijälle ylimääräisiä oikeuksia tai ylimääräistä turvaa.
Tavallisella suojatiellä, joka on jalkakäytävän jatkeena, ei kuitenkaan saa pyöräillä, vaan pyörä on talutettava tien yli. Edes lapset eivät saa pyöräillä suojatietä pitkin.
http://www2.ake.fi/TOT/
Käyppä piruuttaas kokeilemassa, saatat yllättyä...
9/9 Mitä ajoit takaa?
itse aina pyöräsi suojatien yli vai etkö harrasta pyöräilyä? täytyy muistaa, että jokainen autoilija on varmasti myös välillä jalankulkija tai pyöräilijä ja ei kannata arvostella muita jos ei itse nimenomaan esim. taluta pyörää jokaikisen suojatien yli. en toki väitä etteikö pyöräilijän ja jalankulkijan kannattaisi tarkkaan katsoa joka suuntaan ennen kuin ylittää tien, sillä aina jää toiseksi jos esim. auto on toisena osapuolena.
Jos en pyörääni taluta niin en minä sinne suojatielle itsemurha meiningissä ajakkaan.
Sillä filarilla kun pääsee kovaa, autosta on vähän helvetin huono huomata fillaria joka tulee 39km/h hiljentämättä suojatien yli.
Eli kyllä arvostelen muita, mutta lähinnä tätä pyöräilevää porukkaa joka luulee sen suojatien olevan joku turva-alue.
kuten väitit?
"Jos siitä suojatien yli on pakko fillarilla ajaa niin muistetaan sitten että silloin sitä autoa väistetään."
ei sen pyöräilijän aina tarvitse autoilijaa väistää, ,mutta eipä tarvitse eteenkään kurvailla, sillä kakkoseksi siinä jää.
Just siksi, ettei teilaisi muita tiellä liikkujia olen yrittänyt olla kohtelias, ja antaa tietä esimerkiksi suojatienreunalla kärkkyjille, mutta vähän väsynyt kun monasti ne ei seuraa liikennettä lainkaan, vaan tollottavat ties minne. Jos siinä sitten painat kaasua, reunasta tullaan varmasti eteen, mutta jos odotat, jalankulkijan reaktiosekunnit tuntuu venyvän lähemmäs minuuttia. Fillaristit on kiitettävän valppaita, niillä on silmät yleensä auki, ja vielä sinne suuntaan minne pitääkin. Ei tietysti aina, mutta yleensä fillarilla liikkuvat hömelöt tunnistaa varmuudella siitä ettei niillä ole kypärää.
....
Liikun paljon jalkaisin ja autolla onneksi vähemmän, sillä ei mene kauan kun joku yliopiston kanssaopiskelijoista päätyy alle. Voitaisiinkohan meillä kurssittaa ulkomaalaiset ja omatkin opiskelijat liikenteen alkeisiin. Yksi sinkoili pyöränsä kanssa Orkoniitynkatua alas suoraan LUM:in suojatien yli, aasialaisneiti lähti vähän ennen Kourulan risteyksen liikenteenjakajaa ylittämään Helsingintietä viistosti oikealle, käytännössä päin auton nokkaa. Näissä tilanteissa pyöräilijät pelasti se, että harrastan autoilua normaalinopeudella ja minulle jäi muutama metri reagointiin.
LUMin risteys on koko länsilaidan helvetillisin liikennepiste (markettien ohessa), pentuja juoksee/pyöräilee/konttaa laumoittain yli ja vanhemmillaan on vielä pienempi äo kuin jälkikasvulla. Juopot raahautuvat svenskanraitilta kaljaa hakemaan ja kun jalat eivät oikein tahdo toimia, niin sitten siinä suojatiellä seistään varmuuden vuoksi puoli tuntia. No, eipä sieltä muuten pääsekään tien yli kuin väkisin tunkemalla, kun jokaisen yliopistolle menijän (paitsi ulkkisten) täytyy tietenkin kulkea matkansa autolla, joten skinnarilankadulla liikkuu joka päivä edestakaisin katkeamaton älyvana auto kuski yhdistelmää.
ajaa suojatielle ja yli ei pääse yrittämälläkään tekin mieli joskus potkasta auton taka osaa tai kylkeä ja huutaa meetkös siitä jalankulkioitten tieltä törppö!!