Hei!
Ollaan lähdössä kesäkuun alussa Alanyaan. Matkalle lähtee lapset 1½v, 3v ja 13 v tietysti vanhemmat ja mummo ja pappa lastenhoitoavuksi.
Hotelli sais olla siisti ja uima-allas välttämätön lasten kans. plussaa tietysti jos lähellä rantaa ja ravintoloita. Miten aamiaiset kannattaako ottaa aamiaispöytä mikäli mahdollisuus on vai saako itse väsättyä paremman aamiaisen? Kaikkia hyviä vinkkejä kuulisin mielusti. Egyptissä ja Kanarialla ollaan jo noiden pienimpien kanssa reissattu ja matkat sujui mainiosti.
Ollaan lähdössä kesäkuun alussa Alanyaan. Matkalle lähtee lapset 1½v, 3v ja 13 v tietysti vanhemmat ja mummo ja pappa lastenhoitoavuksi.
Hotelli sais olla siisti ja uima-allas välttämätön lasten kans. plussaa tietysti jos lähellä rantaa ja ravintoloita. Miten aamiaiset kannattaako ottaa aamiaispöytä mikäli mahdollisuus on vai saako itse väsättyä paremman aamiaisen? Kaikkia hyviä vinkkejä kuulisin mielusti. Egyptissä ja Kanarialla ollaan jo noiden pienimpien kanssa reissattu ja matkat sujui mainiosti.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Teille ja muillekin lapsiperheille suosittelen Finnmatkojen tarjoamaa Margarita huoneistohotellia. Olimme siellä viime kesänä ja pidin todella paljon paikasta. Iso allasalue, löytyy niin lastenallasta kuin kaksi muutakin. Paljon aurinkotuoleja. Henkilökunta aidosti mukavia ja palvelualttiita. Siivoojat käyvät 6krt/vko joten huoneet ovat siistejä ja sieltä löytyy kaikki tarpeellinen. Koska Margarita on huoneistohotelli siellä ei ole aamupalaa, mutta omalla parvekkeella (erittäin ISO sellainen) on mukavaa syödä aamupalaa auringon paahtaessa.:)
Matkat rantaan ja keskustaan ovat jonkun mittaiset, mutta eivät kuitenkaan liian pitkät. Ravintoloita löytyy joka puolelta, joten on mistä valita. Suosittelen Norden restaurantia!!
Hyvä puoli Margaritassa on se, että se on lähellä paikallista asutusta. Siellä näkee miten paikalliset asuvat ja muutenkin heidän elämänmenoaan. Hinnat kaupoissa halvemmat mitä aivan keskustan ja basaarialueen kaupoissa.
Hei, ehdottaisin huoneistohotelli Elegant damlatacia, ainakin on lähellä rantaa ja vieressä useita ravintoloita. Uimaallas löytyy, jossa erikseen lasten allas. hotellin "kaupasta" saa pientä syötävää ja juotavaa, mutta kunnon kauppa on ihan muutan metrin päässä. Ravintola/baari on myös. Pääkatu ihan vieressä, mutta on kuitenki suht rauhallinen alue. Siivous huoneissa on hyvä. Hauskaa lomaa!!!
Ehdottaisin tjäreborgin sun park gardenia. Allasalue, pienemmille lapsille monenlaista ohjelmaa delffiini-klubissa. Hotellialueella on myös oma pieni vesipuisto.
Itse otan aina puolihoidon, on niin helppo mennä valmiiseen aamupalapöytään ja siitä altaalle lekottelemaan. Huoneissa on kyllä ruoanlaittomahdollisuus, eli halutessaan voi tehdä aamupalaa myös itse.
Hei!
Kiitos kaikille vikeistä. Varasin juuri Tjareborgilta Sun Park Gardenista kaksiot. Mikäli muita hyviä vinkkejä matkalle esim. ruokapaikoista tai retkistä yms. kuulisin mielelläni. Huh, mitenköhän tämän matkakuumeen kanssa pärjää koko kevään...
Moi,
Me oltiin toukokuussa 2004 mieheni, kahden tyttömme 5- ja 14-vuotiaat sekä veljeni 16 v kanssa FinnMatkojen Blue Village Pascha Bayssä viikon ajan. Hotelli on aivan mahtava, meillä oli kaksio neljälle osittaisella merinäkymällä. Meillä tuo tarkoitti täydellistä näkymää altaalle sekä merelle. Allasalue on todella suuri, altaat aikuisille, pienille ja vielä vauvoillekkin. Hotellin omaan rantaan n. 50 m jossa ilmaiset tuolit ja varjot. Allasalueella ainakin 200 tuolia joten ei tarvinnut paikkaa hakea. Siivous 6 krt/vko. Hotellialue vartioitu ja aidattu. Alueella kauppoja, ravintoloita, internet-kahvila jne. 7 km päässä keskustasta jonne pääsee ohiajavalla bussilla tosi edullisesti sekä hotellin edessä olevilla takseilla. Itse teimme aamupalamme huoneessa, mutta aamupala ja muutenkin täysihoitomahdollisuus on. Suosittelen lämpimästi.