tuolla kissojen ruokinta-palstalla joku sanoi kuulleensa, että rusinat ovat koirille vaarallisia, että kourallinen riittää tappamaan. onkohan totta?
rusinoita koiralle. vaarallista?
4
892
Vastaukset
- mellu
on vaarallisia, itse syötin omalle koiralleni kun se tykkäs niin silloin tällöin pari rusinaa, sitten luin yhdestä koirakirjasta että rusinat aiheuttaa munuaissairautta ja saattoipa olla muunkin sairauden laukaisia..en muista. Mutta siihen loppu meijän koiran rusinoiden syönti..
- lila_85
aiheuttavat koiran elimistölle erinlaisia ja tuttuja sairauksia. Tosin rusina voi aiheuttaa mm. munuaissyöpää, kurkkutulehdustakin. Moni ihmis ruokaa antaa, mm. suklaata, jotka myös aiheuttavat pientä tulehdusta ja mahahaavaa. Tosin jos koirasi on allerginen ihmisen ruualle, sitten ei kannata antaa enää yhtään palasta. Koiralle annetaan koiran ruokia, kissoille kissojen ruokaa. :)
- mellu
lila_85 kirjoitti:
aiheuttavat koiran elimistölle erinlaisia ja tuttuja sairauksia. Tosin rusina voi aiheuttaa mm. munuaissyöpää, kurkkutulehdustakin. Moni ihmis ruokaa antaa, mm. suklaata, jotka myös aiheuttavat pientä tulehdusta ja mahahaavaa. Tosin jos koirasi on allerginen ihmisen ruualle, sitten ei kannata antaa enää yhtään palasta. Koiralle annetaan koiran ruokia, kissoille kissojen ruokaa. :)
suklaahan erityiseti tumma sellainen voi tappaa pienen koiran, meillä on kyllä koiralla suklaata mutta ne on ostettu ihan lemmikkieläinliikkeestä, muuten syö tavallisista kotiruokaa, kun ei aina halua syödä pelkkiä raksuja, sitten välillä herkutellaan kaupasta ostetulla purkkiruoalla..
- vaarallisia
on vissiin totta ja viinirypäleetkin on kuulemma vaarallisia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322078Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461695Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101450Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041196Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104994Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74924- 59815
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52769Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,26708Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd99699