Olen löytänyt kliseitä netistä vain englanniksi, ja minun kielitaidollani ne eivät kovinkaan oikein käänny. Teen sarjakuvaa, ja yritän hoitaa sen niin että kliseitä on nolla. Mahdotontahan se varmaan on, mutta ainahan saa yrittää ;)
Eli siis voisiko joku vaivautua auttamaan, ja samalla vaikka pikkuisen keskustelemaan supersankaristereotyypeistä (taitaa olla eri asia kuin klisee)?
Supersankari kliseet + stereotypiat?
11
1643
Vastaukset
- Unna_The_Doge
1. Naamio
2. Viittä
3. Traumaattinen Lapsuus -> tahtoo puolustaa oikeutta
Enempää ei tähän hätään ole mieleen. - PK-Fan
Kiitti.
PS. Keksiikö joku jotain voimaa, mikä ei ole vielä yhdenkään sankarin/roiston käytössä tai jotain coolia nimeä? Päähäni pälkähtää vain engl. Kielisiä, jotka kuulostaa pöljiltä käännettyinä. Ja väkisin tulee aina jotain ideaa/päähänpinttymä Taikaviitta 2000- sarjiksista, ja osa itse keksimistäni nimistä on jo joko marvelilla tai deeceellä käytössä.
(Niillä on kyllä liikaa supersankareita. Vie tavallisilta omakustannekirjoittajilta elinkeinon, kun kaikkia kiinnostaa vaan niiden supersankarit)
Ja muuten, voisiko joku vinkata, miten saan tehtyä hahmoista ja tarinan juonesta syvällisempää, niin, että se kuitenkin kiinnostaisi teinilukijoita? - PK-Fan
Eli sillä siis tarkoitin, että mistä tietää, että on vetänyt jotain överiksi.
- FatmanNever
No överksi on vetänyt silloin kun (teini)lukijoita ei voisi enää vähempää kiinnostaa. Eli supersankari on niin ylivoimainen (joko itse tai härveleitten kera) ja yli-inhimillinen, että tarinan jännite katoaa, on liian ilmeistä että supersankari selviää joka tilanteesta, eikä lukijalle jää mitään tarinaa jäljelle. Voitosta voittoon tarinat eivät vedä.
En usko, että supersankarin hahmo voi "mennä överiksi" kunhan sankarin 1) tausta lapsuudesta supersankariksi on uskottava ("kuinka supersankari syntyi") 2) supersankarin motivaatio toimintaan (pahaa vastaan taisteluun?) on uskottava ja aukoton (tuo "traumaattinen lapsuus" todellakin on blaah ja "tahtoo puolustaa oikeutta" on blaah-blaah 3) supersankari toimii aina loogisesti oman maailmansa ja kykyjensä rajoissa ja oman motivaationsa mukaisesti (ei skitsofreniaa -- ellei sitten skitsofrenia ole se juju) ja 4) oman sisäisen moraalisen koodinsa mukaisesti: ei tarvitse olla täydellisen putipuhtoisen hyveellinen kunhan on johdonmukainen (esim. minkälaiseen arvoasteikkoon supersankari laittaa erilaiset rikokset ja miten käsittelee/rankaisee niistä) 5) itseironiaa, varsinkin omien supersankarikykyjen suhteen, ja siihen liittyen, sekä supersankarin että tarinan luojan kykyä leikkiä perinteisillä supersankaristereotypioilla (trikoot ja hassut naamiot ym.) 6) supersankarilla täytyy olla inhimillisiä heikkouksia tai ainakin heikkous (mentaalipuolen, ei niinkään fyysisiä tyyliin Akilleen kantapää) ja sokeita pisteitä, koska niistä syntyy jännitettä: supersankarillakin pitää olla tilaa kasvaa ihmisenä ja supersankarina tarinoiden kuluessa. Varsinkin teinilukijoihin vetoaa kivuliaatkin kasvutarinat.
Yksi supersankaristereotypia joka aika huonosti istuu pohjoismaiseen mielenmaisemaan on supersankarien pohjaton rikkaus, jolla siis sitten voi hankkia vaikka mitä ihmeellistä härpäkettä avuksi. Voisiko supersankari olla sankarina vahvempi jos hän olisi esim. omasta tahdostaan rutiköyhä tai "tavis" (esim. kieltäytymällä kaupallistamasta superkykyjään ja hyötymällä niistä rahallisesti), jolloin supersankarilla todellakaan ei olisi käytössä (henkilökuntaa ja hovimestaria hm-hmm...) muuta kuin mies tai nainen itse, eli omat kykynsä?
Orpous on toinen. Sen tarkoitus on mahdollistaa supersankarin riippumattomuus. Mutta entäs jos sankarilla onkin iso ja värikäs suku? Supersankarin kyvyistä riippuvainen? Mitä jos supersankarikin joutuu valitsemaan supersankari "tehtävien" ja sukujuhlien tai sukulojaaliuden välillä? Tai entä jos perhe onkin pahin?
Nämä nyt näin äkkiseltään.- PK-Fan
Kiitti.
Ajattelin muuten tehdä sarjakuvani anthrohahmoilla, kun se on helpompaa kuin ihmistenpiirto. Päähenkilönä on teini-ikäinen opiskelijakoira, joka asuu jollain keksityllä saarella, törmää avaruusolioihin, ja sotkeutuu asioihin niin pahasti, ettei enää voi vain häipyä tai yrittää saada apua esim. Armeijalta.
Mitä luulette? Voisiko sellainen kiinnostaa ketään, niin että kannattaako piirtää puhtaaksi ja tarjota johonkin kustantamoon.
- PK-Fan
Kiitti vastauksista. Osaisiko joku kertoa lisää?
- SalamaNopee
Yksi klisee on, että naishahmot on aina "kauniita", ja niillä on jättirinnat.
Ja joku vielä käyttämätön voima olisi, että hahmo puhuu kaikki pyörryksiin, siis kirjaimellisesti. - NappiOhimolla
Muistan kun eka xmen elokuvaa mentiin kattoon, ja kun tuli ensimmäinen kohtaus jossa xavier käyttää voimiaan, niin joku yleisöstä huusi et "pliis älä paina kahdella sormella ohimoa ^^
- PK-Fan
Niinpä. Jos on pakko painella päätä sormilla, kokeilisi vaikka vaihteeksi otsaa.
Ja psychic-voimat (ei taida löytyä suomenkielistä nimitystä?), Vahvuus, nopeus, lentäminen, nopea paraneminen, luodinkestävyys, ja kaiken maailman silmälaserit ovat klisee. Ja oudot heikkoudet.
(Taisin juuri kuvailla Teräsmiehen.
Ja siitä tulee vielä mieleen, että nimissä on 'mies', 'poika', 'tyttö', ja 'nainen')
- Fhklgdhk
Vanha aihe, mutta... yksi, mikä mua supersankarisarjiksissa on ärsyttänyt.
Naishahmot on puettu ihonmyötäisiin ja varsin paljastaviin asuihin. Ylipäänsä asut on suunniteltu hahmoilla silmää miellyttäviksi miettimättä, tarvitseeko jokin paikka vaikkapa iskun- tai hankauksenkestoa.
Jo aiemmin mainitut isot rinnat ja muutenkin ideaaliksi koettu vartalo, pitkät jalat ja kauniit kasvot.
Naisten pitkät hiukset liehuvat vapaina heidän rynnistäessään tappelemaan pahisten kanssa tai estämään jotakin onnettomuutta. Luulenpa, että tosielämässä näillä ammattisankarittarilla olisi hiukset nutturalla tai leikattuna lyhyeksi. Itse olkamittaisen pehkon kasvattaneena tiedän, että hiukset ovat aina tiellä, jos tuulee tai liikkuu, jos ne eivät ole kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892