Sairastuminen Floridan lomalla

Matkavakuutus

Onko joku vakuutusyhtiö paras/huonoin. Isovanhempien kanssa suunnittelen kuukauden matkaa talvelle ja arvon kanarian ja floridan välillä. Vanhempien ihmisten kanssa tietysti mietityttää että miten toimitaan jos tulee sairastumisia/haavereita tms? Kanarialla olettaisin että helpompaa kun on suomalaisia lääkäreitäkin, mutta miten Floridassa hommat hoituu jos ei ole varaa omasta pussista ensin maksuja maksella? Onko jollain matkavakuutuksia myyvällä yhtiöllä enemmän sopimuslääkäreitä kun toisella ja miten homma käytännössä pelaa?

3

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flman

      Ainakin Tapiola taatusti toimii. En tieda onko halvin tai paras.

    • vakuuttamallavarma

      Kattava matkavakuutus on todella mahtava matkaseuralainen, koskaanhan ei tiedä, mitä voi sattua. Yhdysvalloissa sairaalat ja lääkärtit ovat ilman vakuutusta älyttömän kalliita, joten ei kannata riskeerata. Aika monella vakuutusyhtiöllä on kattavat palvelut ja yhteistyölistat etenkin Floridan kanssa, sinnehän matkustaa Suomesta aika paljon myös iäkkäämpää väkeä, joilla on usein tarve käydä jonkinlaisessa tarkastuksessa syystä kuin toisesta, jopa pelkän kuumuuden ja kosteuden vuoksi. Suosittelen sinua lukemaan tarkaan matkavakuutuksiin erikoistuneen suomalaisen sivuston http://matkavakuutus.info/ Se tarjoaa vastaukset kaikkiin kysymyksiisi, myös vakuutushintojen osalta, ja sieltä löytyy vakuutusyhtiöiden esittelyt ja linkit samalla.

    • Käynyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      325
      1863
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1304
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1167
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      81
      986
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      904
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      824
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe