K-I Pii ja R. Ankka

YksiPieniAnkkafani

Kulta-into pii ja Roope ankka.
Ymmärtääkseen Don Rosa on käsittänyt piin Roopen pahana kaksoisolentona (?). Rosa vain teki koko uransa pahimman pohjanoteerauksen Roope Ankan elämä ja teot- sarjan luvussa 9, "transvaalin tuittupää". Jopa luvun nimi meni päin honkia. Tarinassa Rosa esittää kulta-innon yksinkertaisena ja suorastaan säälittävänä. Tiedän, miten saman sivumäärän olisi saanut hyödynnettyä paljon paremmin;
Nuoret Kulta-into ja Roope tapaavat, ja alkavat työskentelemään yhdessä. Myöhemmin he saattaisivat saada vihiä jonkin alkuasukasheimon maille kätketystä aarteesta, ja kulta-innon mielestä heidän pitäisi ottaa se, Roopen mielestä heidän pitäisi antaa olla. Heille tulisi riitaa, ja he lähtisivät molemmat omiin suuntiinsa. Ja sen luvun lopussa, jossa Hortensia ja Matilda hylkäävät Roopen, olisi voitu tehdä selväksi, ettei Roope ollut yhtään piitä parempi.
Omasta mielestäni sellainen olisi hyvin korostanut sitä " paha kaksonen"- ajatusta. Ja joissain eurooppalaisissa tarinoissa kuulemma sanotaan, että pii ja Roope olivat alunperin ystäviä, ja rikastuvat yhdessä klondikessa. Aiemmin mainitsemani idea olisi hyvä ns. "Rosan kaanonin" ja ns. "Eurooppalaisten tarinoiden kaanonin" sekoitukseksi. Luulisin.
Barskin tarinoissakin Roopen ja kulta-innon kohtaamiset menevät jotenkin pieleen juonien yksinkertaisuuden ja saman kaavan toistamisen takia. Eikä kulta-into ensiesiintymisellään mikään roisto vielä ollut. Tai jos oli, niin oli sitten kyllä roopekin.
"Viimeinen seikkailu"-tarinassa (italialaisten tekoa) pii on mielestäni parhaimmillaan.

Tänne siis kaikenlaisia ajatuksia ja keskustelua hahmoista.

1

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JokuVaakku

      Jep.
      Musta pii on parempi ku Roope, Ku roopest hahmona on jo otettu kaikki irti. Ei meinaa millää keksii uutta ideaa tarinaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi rikollista

      "Molemmat vangitut ovat osoitetietojen perusteella kotoisin reilun sadan kilometrin päästä Suomussalmelta. Molemmilla on
      Suomussalmi
      38
      2987
    2. Mitä tekee Rebelwerks?

      Rebelwerks myy melkein kaiken tavaransa. Onko Rebelwerks menettänyt järkensä? Vai onko hän lopultakin tullut järkiinsä
      Taivalkoski
      28
      2663
    3. Varmaan olen odotellut ihan turhaan

      Kutsua luoksesi kylään Superman?
      Ikävä
      47
      1911
    4. **** mies anna jokin vinkki

      Mistä tiedän, että vielä toivot että kuulet minusta. Aikaa on kulunut...
      Ikävä
      112
      1589
    5. Edunvalvontaako mtk?

      Mtk ajaa pienien tilojen tukeja pois saadakseen isoille lisää!!!! Oikeinko? Onko liikaa jäseniä ja jäsenmaksuista rahhaa
      Haapajärvi
      70
      1524
    6. Vesa Ahola rehellisin valtuutettu?

      Tuli seurattua valtuuston kokous netin kautta. Taitaa valtuutettu Vesa Ahola olla selkeästi rehellisin valtuutettu. Hän
      Kemijärvi
      16
      1480
    7. Jos meillä ei olisi

      Ikäeroa, niin oltais aikoja sitten oltu aito pari! Me kuulutaan yhteen🥰
      Ikävä
      161
      1446
    8. Kolme sanaa jotka kuvaa naista jota kaipaat

      Kerro jotain hyvää. Hyvä kiertämään.
      Ikävä
      76
      1417
    9. Suojeluvaisto

      Mikä herättää miehessä suojeluvaiston naista kohtaan?
      Ikävä
      187
      1386
    10. Ei se yhteys

      Niin vain poistu ja lakkaa olemasta. Muista tämä nainen.
      Ikävä
      78
      1317
    Aihe