Olen nuori "kirjailijanalku". Kolmas teokseni, toivoton rakkausromaani, on juuri valmistumassa ja olen miettinyt sen julkaisemista. Kahta aiempaa en ole edes halunnut yrittää julkaista jostain syystä.
Kysymykseni koskeekin kustantamoja - ovatko ne luotettavia? Kun lähettää käsikirjoituksensa niihin, mistä tietää, etteivät he varasta sitä tms? Minulla ei ole lainkaan kokemusta kustantamoista.
En oleta, että kirjani olisi niin hyvä, mutta koskaan ei voi olla liian varovainen, eikö?
Olisin kiitollinen tietävämpien vastauksista ja mielipiteistä. :)
Ovatko suuret kustantamot luotettavia?
8
331
Vastaukset
- selkävaivoja
Ai että joku kustantamossa päättäisi ruveta kirjailijaksi ja väittäisi kirjoittaneensa sinun käsikirjoituksesi?
Vai kirjoittaisi oman käsiksen täsmälleen samasta aiheesta?
Vai antaisi käsikirjoituksesi jollekin jo julkaisseelle kirjailijalle ja sanoisi, että julkaistaanko tää hei sun nimissäs?
Minkälaista varkautta tarkoitat?
Kustantamoihin tulee varmaan hirveät määrät toivottomia rakkausromaaneja. Jos omasi on niin hyvä, että joku siitä siellä innostuu, niin minkä hemmetin takia se "varastaisi" käsikirjoituksen? Se tyyppihän on palkattu sinne nimenomaan seulomaan julkaisukelpoiset tekstit täydestä kurasta.
Sanoisin, että aika aiheeton pelko.
Tai voithan julkaista tekstin omakustanteena. Silloin sitä ei ainakaan kustantamossa päästä plagioimaan. - tuhkam
Mutta eihän omakustanne ole mikään ratkaisu. Kun lähetät käsikirjoituksen painotaloon, talkkari tai siivooja voi napata sen ja julkaista omissa nimissään. Suosittelen piilottamaan käsikirjoituksen sängyn alle tai polttamaan sen takassa. Toisaalta onko sekään ratkaisu. Sängyn alla asustelevat villakoirat osaavat nykyään lukea, ja NSA pystyy lukemaan tuhkaa kuin avointa kirjaa.
- ksjdfkljfdkls
Yhdestä varkaustapauksesta olen kuullut vuosien varrella, mutta en tiedä sen todenperäisyyttä. Kässäri voidaan varastaa siinä kuin mikä tahansa muukin omaisuus, mutta todennäköisyys on niin pieni, että voit huoletta lähettää tekstisi suurten lisäksi pieniin kustantamoihin.
Ja sinullehan jää joka tapauksessa koneellesi kässäristäsi eri vaiheissa olevia versioita, joiden tiedostoissa näkyy päivämäärä. Jos vuosien kuluttua törmäät julkaistussa kirjassa omaan tekstiisi, voit tehdä asiasta tutkintapyynnön.
Mutta ennen kaikkea tsemppiä toivottamalle rakkausromaanillesi! - afrio
Mutta jos kustantaja varastaa käsikirjoituksen, kyllä se käy varastamassa myös tietokoneen jotta todisteet katoavat. Sitten vielä antavat tyrmäystippoja ja laittavat Afrikkaan matkaavan rahtilaivan kyytiin.
- kotikirjailija
pistä maailmalle vaan. Jos joku varastaa, OLE ILOINEN, OLET ONNISTUNUT! Todennäköisimmin puolen vuoden päästä tulee viesi, " ei sovi kustannusohjelmaamme", tai sitten asiaa ei vaivauduta kommentoimaan ollenkaan.
- SamDanes
Sinulla on teokseesi tekijänoikeussuoja heti, kun näppäilet ensimmäiset kirjaimet wordiin. Jos joku jauhopää kustantamon listoilla haluaa sen varastaa, niin pystyt helposti osoittamaan oikeudessa verisiä krokotiilinkyyneleitä vuodattaen, että sinä olet teoksen alunperin luonut. Koneelta löytyvät tiedostot, niiden muokkaushistoria, eri versiot puhuvat puolestasi, niin kuin joku herrasmies/nainen jo ylempänä totesikin.
Mutta ei kustantamot niitä varasta. He saavat käsikirjoitukset, varsinkin kirjailijoiden esikoisteokset, pöllittyä laillisesti tarjoamalla sinulle kustannussopimuksen, jonka ehdot ovat niin hyvät, että valut YK määrittelemän köyhyysrajan alapuolelle (alle 1,25 USD / päivä). Onneksi kustantamoja on monia eri tyylisiä, kuten tämä;
http://www.laiskiainen.fi/
Terveisin,
/ Sam Danes - kirjailijanalku
Kiitos paljon teille, jotka vastasitte kysymykseeni asiallisesti, kommenteista oli apua!
On se kumma, että internetissä täytyy aina olla niin saakelin ilkeä. Minulla ei ole mitään kokemusta näistä kustantamoista kuten jo mainitsin, eikä ylipäätään mistään muustakaan kirjan julkaisuun liittyvästä yms. joten haluan vain olla varovainen, ja ottaa asioista selvää ennenkuin syöksyn pää kolmantena jalkana tekemään virheitä. Joten kiitos todella paljon teille muille, sarkasmia ja kuittailua kun tulinkin tänne hakemaan! Tehän olette varmaankin syntyneet kaikkitietävinä. Miten paljon tämän viestiketjun lukeminen päivääni piristikään! Kenties ei tarvitse kommentoida, jos ei ole muuta aikomusta kuin haistattaa pitkät. :)- tsemppitsemppi
Älä välitä. Nimettömyys saa ihmisestä esiin asioita, joita hän ei kasvokkain tekisi, koska vaikuttaisi täysin kahelilta. Olen itse ottanut kannan, että ohitan kuonan huomiotta. Se taitaa olla paras keino päästä mahdollisimman vähällä. Renkää noille valittaa, koska siitähän se saavat vain lisää virtaa :)
Tsemppiä sulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.905469Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.553637Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612995Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462201Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611976Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2961856- 471616
- 961501
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441397Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.91353