Voisitteko pikkuneidit, jotka täällä kirjoittelette, nimetä Jyväskylän kauneimman lyhtypylvään. Siinä tulee olla ehjä lamppu ja aistikas kupu.
Kiitti kauheesti!
Kiitti kauheesti!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kiva että ymmärsit ja provosoiduit!
Kyllä löylykauha ymmärtää
Löylykauhamiehellä on komia lyhtypylväs anuksessaan. Aaaah...
Tourujoen kävelysillan toisessa päässä on neljä valaistua lyhtypylvästä, jotka ovat hienoja illalla.
Löylykauha perseeseen valaisee
Mielenkiintoinen sanapari tuo "valaistu lyhtypylväs". Itse pylväshän lamppuineen on jo sinänsä valaisija kokonaisuutena ajatellen. Tuosta termistä saa kuitenkin helposti myös vaihtoehdon että lyhtypylväs olisi erikseen vielä valaistu ulkopuolisella valonlähteellä. Voidaan toki ajatella että ilman valopistettä lyhtypylväs on pelkkä pylväs, mutta lampulla varustettuna vasta lyhtypylväs.
Niinpä sorvaamosta ei kannata tilata lyhtypylvästä koska eivät he sellaisia kykene valmistamaan, vaan on muistettava mainita että haluaa pylvään valaisinta varten.