ESIMERKIT: Eikä hän uskonut, että tapasi Poen viisi vuotta sitten... *takauma Poen tapaamisesta*
Tapasin kissani siellä... *takauma kissasta*
Hän lensi pois... *takauma henkilön haaveilusta*
Onko esimerkkien takaumat toimivia vai clichè?
Takauma sujuvaksi
1
1844
Vastaukset
- Tarkastellut
Takaumat ovat hyviä selitettäessä mennyttä ja lisäämään taustoja, mutta kannattaa muistaa, että takauma pysäyttää aina tarinan. Mitään uutta ei silloin tapahdu ja juoni junnaa paikoillaan.
Lukijaa rassaa epäselvyys takauman ajankohdista. Niinpä jos kirjoitat takaumaa, hyvä tapa olisi kertoa selkeästi milloin takauma on tapahtunut. "Tapasin kissani kolme vuotta sitten..."
Toinen neuvoni koskee pluskvamperfektiä, jonka käyttöä olisi syytä rajoittaa. Voit aloittaa takauman pluskvamperfektissä, mutta heti seuraavassa lauseessa tarina kannattaa lähentää imperfektiin. Tämä siksi, että menneen mennyt loitontaa lukijaa liiaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815370Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151172- 102875
- 78811
- 41783
Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56757Kuinka monesti olet itkenyt?
Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i132753- 56744
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss43729- 46718