Vanhois (-96) Astrois ainaki on pakokaasun kierrätyssysteemi ja se tietty tuhoaa tasasin väliajoin (3-5 vuotta) EGR venttiilin. Taas ois sitä remonttii eessä ja jotain tekstejä lukenu että teorias vois vaikka tukkii sen pakokaasunkierrätyksen. No tossa koitin sillai että laitoin vain sen EGR-venttiilin liittimen siihen uuteen venttiiliin vaihtamatta muuten venttiiliä siihen paikalleen. Joo, kyllä se sillai toimii, mut onhan se tyhjäkäynti varsin alhanen. Siellä oli se vanha venttiili kii ja varmaan se on täysin tukkees koko kierrätyssysteemi. Moottorivalo kyllä sammuu ja tuntu lyhyel testil toimivan muuten ok. En tosin oo kuumana kokeillu ja silloinhan se vasta oikeastaa sit ne ongelmat siitä EGR-venttiilin tukkiutumisest tulee esille.
Mutta sitä jäin miettimään, että jollei nyt lasketa niitä syöpävaarallisii otsoneit ja puhtaampaa maailmaa, niin onko tosta moottorin huijaamisesta jotain haittaa itse moottorille? Kiertääkö se koko pakokaasumäärä sen venttiilin kautta, vai onko se vaan se testaaja ja sit suurin osa kierrätettäväst pakokaasust menee muuta reittiä? Suuremmil kierroksillahan se ohittaa sen pakokaasun kierrätyksen. Tukkiaako koko moottorin? Vai pitääkö päin vastoin puhtaampana, kun ei enää mee pakokaasut takasin moottoriin?
EGR-Venttiili ja pakokaasunkierrätys.
4
360
Vastaukset
- katintuho
Pakokaasun kierrättämisellä ei ole muuta merkitystä kuin varmistaa ettei palamatonta bensaa mene putkesta ulos ja tuotahan voi esiintyä just alhasilla kierroksilla. Se mitä haittaa tuon tukkimisest on niin saattaa lyhentää katalysaattorin ikää, se ei tykkää bensasta vaan heittää lusikaan nurkkaan aika nopeesti.
- MustaÖljy
Jos diezelin vastaavan venttiilin tukkii noon tuleeko mitä ongelmia?
- Autoantipatia
Laitteistot ovat erilaisia. Uudemmat ovat huollon kannalta liian sähköisiä.
https://storify.com/autointohimo/egr-venttiili-mihin-sita-kaytetaan - Nokop
Huomasin tuollaisen http://www.optimoiautosiloimaa.fi/egr-poisto
Tietänevät vaikutuksista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998