Kani laihtuu, syö ja juo suuria määriä

salmaa

Hei!

Aion soittaa huomenna eläinlääkärille. Haluaisin kuitenkin kuulla valistuneita arvauksia kanini tilan syystä.

Kani on 8 vuotta vanha. Kesän aikana kanin käytös on muuttunut. Kani on todella vilkas ja se syö ja juo suuria määriä. Ruokakuppi tyhjenee vauhdilla ja juomapulloa saa olla alituiseen vaihtamassa. Kani on laihtunut huomattavasti.

Mainitsemani kolme asiaa (lisääntynyt: vilkkaus ruokahalu juominen) ovat muutoksia kanini käyttäytymisessä. Mikä on syynä käytökseen? Miksi se on langanlaiha?

Ensimmäisenä tulivat mieleen madot, mutta papanoiden seassa niitä ei ainakaan ole.

Kiitos, jos joku kanitietäjä jakaa tietojaan :)

6

1714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varmaankin

      Diabetes

    • talttahampi

      Kyllä tässä ensimmäisenä tulee väkisinkin mieleen sisäloiset. Papanoista niitä ei aina voikaan bongata, ne kun ilmestyvät papanoihin sankoin joukoin vasta madotuksen jälkeen.

      Ensiksi siis lähtisin epäilemään sisäloisia, mutta toki oireet voivat liittyä vaikka mihin muuhunkin, pahimmassa tapauksessa esim. syöpään. Sinne eläinlääkärille sinun nyt on kuitenkin mentävä.

    • salmaa

      Kiitoksia vastauksista! Huomenna tiedän tarkemmin.

    • salmaa

      Ensimmäiseksi eläinlääkäri suositteli matolääkettä (Flubenol, 1.1 ml/vrk, 3 vrk ajan). Aion yrittää. Samaan hengenvetoon hän kuitenkin myönsi epäilevänsä diabetesta tai munuaisten vajaatoimintaa. Näillä tiedoilla mennään eteenpäin.

    • Rohmuni

      Meidän kani söi normaalisti eikä mitään vikaa mutta se vaan laihtui ja kuoli

    • Zedä

      Aloittajan ongelma kuulostaa kilpirauhasen liikatoiminnalta, mut en tiedä esiintyykö sitä edes kaneilla. Joka tapauksessa laihtuva kani heti lääkäriin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      267
      9496
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      300
      6676
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1621
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1391
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1235
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1151
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1038
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      852
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      746
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      741
    Aihe