Yliopistovertailu 2016

tutkittujuttu

Helsingin yliopisto sijoittui parhaana suomalaisena yliopistona sijalle 56. Viime vuonna Helsinki sijoittui sijalle 67 ja sitä edellisenä vuonna sijalle 73. Se on ainut suomalaisyliopisto, joka on koskaan yltänyt parhaan sadan joukkoon. Helsinki on keikkunut sadan parhaan joukossa joka kerta, kun listaus on julkistettu.

Muista suomalaisyliopistoista vertailussa pärjäsivät Itä-Suomen yliopisto, joka nousi nyt 301–400 parhaan joukkoon. Viime vuonna yliopisto sijoittui 401–500 parhaan joukkoon.

Oulun yliopistolle taas kävi päinvastoin eli se tipahti 400–500 viimeisen joukkoon.

Aalto-yliopisto löytyy Oulun yliopiston yläpuolelta viimeisten sadan yliopiston joukosta, jonne se sijoittui viime vuonnakin.

Turun yliopisto pääsi vuonna 2015 lähes heti Oulun perässä sijoille 301–400. Tänä vuonna Turku pitää melkein listan häntää.

7

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilannemuuttuu

      Kyllä Helsingin yliopiston sijoitus tulee putoamaan, kun nyt toimitaan huomattavasti supistetuin varoin. Monilla motivaatio ihan hukassa.

    • ejorrs

      Kiinnosti. Suomalaiset yliopistot ovat paria tiedekuntaa (nimenomaan "tiede") lukuunottamatta ihan pilipali-opistoja maailman mittakaavassa katsottuna.

      • voiranking

        vai pilipali opistoja? Oletko tosissasi? vertailuissahan on jo pelkästään mukana 23000 yliopistoa. Plus vielä kaikki ne jotka eivät edes suoriutuneet vertailuun. Mielestäni tällöin jos on listalla sadan parhaan joukossa niin ei voida puhua pilipalista.

        Se, mitä tällaiset merkkaavat opiskelijan kannalta on ihan sama top 1000 kannalta.

        Ja varsinkin suomalaisissa kauppakorkeakouluissa ranking ei merkitse yhtään mitään. Ne yksiköt jotka eniten tekevät tutkimusta ovat sijoittuneet paremmin.


      • rankingrinrong
        voiranking kirjoitti:

        vai pilipali opistoja? Oletko tosissasi? vertailuissahan on jo pelkästään mukana 23000 yliopistoa. Plus vielä kaikki ne jotka eivät edes suoriutuneet vertailuun. Mielestäni tällöin jos on listalla sadan parhaan joukossa niin ei voida puhua pilipalista.

        Se, mitä tällaiset merkkaavat opiskelijan kannalta on ihan sama top 1000 kannalta.

        Ja varsinkin suomalaisissa kauppakorkeakouluissa ranking ei merkitse yhtään mitään. Ne yksiköt jotka eniten tekevät tutkimusta ovat sijoittuneet paremmin.

        Tässä onkin nyt luonnollisesti kyse sivistysmaiden yliopistoista. Maiden sisällä yliopistojen tasoissa ei ole hirvittäviä eroja samoissa ohjelmissa (kunhan tajuaa olla vertailematta esim. Ivy League vs. Community College).

        Ulkomailta jos haet hommia, ja CV:ssäsi lukee Aalto-yliopisto tai Oulun yliopisto, ei näillä ole pätkääkään merkitystä työnantajan näkökulmasta. Euroopan ulkopuolella edes University of Helsinki ei välttämättä kerro vielä rekrytoijalle, mistä maasta hakija on kotoisin.

        Mielikuva syntyy rekrytoijalle lähinnä sanasta "Finland", eikä täkäläisen yliopiston nimestä. Vai kummasta itse palkkaisit työntekijän, Tübingenin yliopistosta vaiko kenties Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg -yliopiston suorittaneen? Vai epäiletkö, etteivät molemmat ole yhtä päteviä Saksan tapauksessa?

        Mutta mielikuvat yksissään eivät riitä. Ei kukaan työllisty pelkästään tutkinnolla, vaaditaan aktiivisuutta opintojen ohella ja työkokemusta. Joillekin tämä voi tulla kauhistuksena, mutta eräs tuttuni on tradenomi ja vakaassa, hyväpalkkaisessa työssä ulkomailla. Toisaalta taas eräs toinen tradenomi on kotimaassa työttömänä.

        Tutkimuksissa painottuvat nimenomaan tiedeyliopistot, joten ei niiden perusteella voi päätellä mitään muuta, kuin tieteellisen tutkimuksen tasosta ja rahoituksen määrästä. Puhe siis kovasta tieteestä, eikä hömppätieteestä.


      • summaam

        Summa summarum olemme samaa mieltä siitä, että suomalainen yliopisto ei ole pilipali siihen rahoitukseen nähden minkä se vuosittain kerää.

        Ja edelleen korostaisin ettei tutkimus monessakaan alassa (mukaanlukien kauppatieteet) vaikuta tavalliseen opsikelijan saamaan opetukseen. Sitä paitsi "kauppatieteet" ei edes ole tiede. Vain taloustiede nähdään pääainevaihtoehdoista virallisena tieteenä.


    • tarkennus.aloittajalle

      "Aalto-yliopisto löytyy Oulun yliopiston yläpuolelta viimeisten sadan yliopiston joukosta, jonne se sijoittui viime vuonnakin.
      Turun yliopisto pääsi vuonna 2015 lähes heti Oulun perässä sijoille 301–400. Tänä vuonna Turku pitää melkein listan häntää."

      Oikeasti Aalto on Oulun ja Turun yliopistojen yläpuolella vain ja ainoastaan siksi, että nuo yliopistot ovat listalla aakkosjärjestyksessä.

      • TKK_rules

        "Parhaiten Aalto sijoittui konetekniikan ja sähkötekniikan aloilla, jotka ylsivät sijoille 51–75 maailmassa (tekniikan alat). Sadan parhaan joukossa sijoilla 76–100 olivat myös kemian tekniikka, rakennustekniikka sekä materiaalitiede ja -tekniikka".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5145
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3678
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1524
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1411
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1302
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1208
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1127
    Aihe