Hyrylän murha

Miekkosta puuhataan avohoitoon, koska osasi näytellä hullua mielentilatutkimuksessa. Parin vuoden päästä tapahtuu taas jotain. Ei ihme,että oli vainoharhainen,kun pelkäsi kiinnijäämistä. Ei se skitsofreniaa ole. Oli varmaan tunnollaan selittämättömiä rikoksia ehkä toisella paikkakunnalla. Joillakin paikkakunnilla ei murhia saada selvitetyksi.
366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eli pakkohoitoon laitetaan suljettuun laitokseen.
Teon luonne antaa kuvan hyvin häiriintyneestä ihmisestä ja voi vierähtää hyvinkin pitkä aika (jopa loppuelämä), ennen kuin vapaus koittaa.
Lääkärit ei ota riskejä näiden kanssa, joilla uhri valikoituu ilman mitään syytä.

Äänestä

Teon luonne on ryöstö (naisella kaksi ehkä kalliin näköistä laukkua) teko osoittaa vain sieluttomuutta. Pakkohoidosta on laukattu vapaalla aika usein. Mm. Pekka Luukkonen Pohjois-Suomesta. Joillakin tahoilla voi olla hyötyä tällaisesta. Raivaavat pois tieltä vääriä kansalaisia. Eläkelaitokset säästävät.
Lisäksi haluaisin tietää tutkiiko poliisi mahdollisesti toisella paikkakunnalla tapahtuneita henkirikoksia jos esim. on joku yhteys toiselle paikkakunnalle (sukulaiset ym.). Yhdysvalloissa ei kuulema aikanaan tutkittu, vaan murhaaja siirtyi toiseen osavaltioon, jossa ei ollut mitään tietoja.

Äänestä

Tainnut olla Ulvilan huppari asialla, tekotapa viittaa vahvasti samaan joskin tämä uskottavampi kun ulkona tapahtunut. Ellei paikalta löydy kenenkään ulkopuolisen DNA:ta, ei ole kuulunut kenenkään ulkopuolisen ääntä eikä ole hajujälkiä niin pakko olla sama huppari, tuo ulkona hiippaillut sattunut vaan muuten olamaan paikalla. Pitäisi saada manner asianajajaksi niin muistaisi varmasti nähneensäkin hupparin siellä riehumassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vahamayra kirjoitti:

Miekkosta puuhataan avohoitoon, koska osasi näytellä hullua mielentilatutkimuksessa. Parin vuoden päästä tapahtuu taas jotain. Ei ihme,että oli vainoharhainen,kun pelkäsi kiinnijäämistä. Ei se skitsofreniaa ole. Oli varmaan tunnollaan selittämättömiä rikoksia ehkä toisella paikkakunnalla. Joillakin paikkakunnilla ei murhia saada selvitetyksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu