Meillä sikäli ovela ja harvinainen systeemi että on yhteinen vesimittari, miten sen voi kulutuksen osalta oikein jakaa, olemalla tietty aika pois ja katsoa mitä naapuri sillä aikaa kuluttaa ja päinvastoin, vai onko muuta konstia laskun jakamisen suhteen.
Vedenkulutus paritalossa
yksi.vesimittari
71036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lisänä vielä edelliseen, mitä luokkaa on vedenkulutus ollut esim kahden henkilön taloudessa, sauna ja pesukone on, astianpesukonetta ei ole eikä tule.
Kannattaisiko laittaa alamittari toiseen asuntoon, niin ei tarvitse arvuutella.
Melkoisen työläs juttu, mittarilta menee putki lattian sisään, eikä putkikuvia ole muutenkaan, ei tiedä miten haaroitukset on tehty ja missä.
Kyllä se mittari johonkin väliin mahtuu siihen putkeen mikä naapuriin menee tai sieltä tulee.
Jaatte käytetyn vesimäärän käyttäjien määrällä. Kumpikin ruokakunta maksaa sitten sen mukaan. Esim 5 käyttäjää. Toisessa ruokakunnassa 3 henkeä, toisessa 2. Toinen maksaa 3/5, toinen 2/5. Näin se lasketaan kerrostaloissakin. Yksinkertaista mutta kätevää. Se että toisella on tiskari ei, ei saa vaikuttaa vesimaksuun. Saahan siitäkin tietysti riidan aikaseks jos haluaa. Vesimaksu on kuitenkin niin pieni ettei se näyttele muissa asumiskulussa yhtään mitään. Pesee meilläkin kaikki tallinomistajat (4 kpl) autonsa ja 8 muun kanssa jaetaan ne vesikulut. Ei niistä kannata kinastella kun ei ole mahdollisuutta mitata kulutusta erikseen.
Ymmärtääkseni käsin tiskaaminen kuluttaa enemmän vettä kuin astianpesukone. Riippuu tietenkin tiskaustavasta. Jos jokainen astia huuhdellaan juoksevan vedes alla, kuluu paljon vettä. Tiskikoneessa tulee samalla vesimäärällä pestyä suuri määrä astioita. Lisäksi astianpesukone yleensä käyttää vaan kylmää vettä, jonka lämmittää sähköllä. Käsinpesussa käytetään kalliimpaa lämmintä vettä suoraan.
Kummallinen systeemi. Naapuri jos kuluttaaki reilusti enempi, niin kumpikin kuitenkin maksaa. En suostuisi moiseen.