Kun tulin huijatuksi

perhekannu

Turin Tori.fi :ssä huijatuksi. Ostin ja maksoin olematonta tavaraa. Tein netissä rikosilmoituksen ja laitoin ruksin, että vaaditaan rangaistusta. Mitä se tarkoittaa ?
Saanko esimerkiksi joskus maksamani rahat takaisin ja jotenkin huono homma kun en saa tietää saiko vastapuoli rangaistusen ja minkälaisen.

4

1441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinmän

      Kyllähän noi nettihuijarit jäävät kiinni ja asianomistajana saat tietysti tietää aikanaan oikeudenkäynnistä ja vaadit korvauksia. Ihan normikäytäntö.

      Mutta rahojasi tuskin koskaan näet. Asianomistajia ja korvausten hakijoita on kymmenittäin. Huijari on jo käyttänyt tai ehkä piilottanut rahat. Luottotiedot ovat todennäköisesti menneet jo ajat sitten eikä mitään ulosmitattavaa omaisuutta ole. Näitä huijareita ei kiinnosta seuraukset, eikä korvaukset, he jatkavat samaa rataa tuomion jälkeen. Te teette siitä näille huijareille kannattavaa, kun maksatte olemattomasta tavarasta kerta toisensa perään. Se on helppoa rahaa jatkossakin.

      • 10-4

        Vähän nyt sinne päin. Kyse on petoksesta. Jos petos jää lieväksi petokseksi, niin poliisi ei sitä tutki, eikä syyttäjä syytä, ellei asianomistaja vaadi rangaistusta. Jos rangaistusvaatimusta ei ole ja petos jää lieväksi , niin poliisi kyllä kirjaa sen ylös, mutta asian jää siihen.
        Jos taas kyse on ns. normaalipetoksesta, tai törkeästä petoksesta, niin ne ovat molemmat virallisen syytteen alaisia rikoksia, joissa rikos tutkitaan ja mahdollinen syyte nostaan ilman rangaistusvaatimustakin.
        Jos poliisi ryhtyy juttua tutkimaan, niin asianomistaja kutsutaan erikseen kuulusteluun, jolloin hän voi ilmoittaa tarkan korvausvaatimuksensa tai kertoa, että hän tekee sen myöhemmin oikeudenkäynnissä.
        Yleensä nettipetosten tekijät ovat taparikollisia, joilta ei koskaan saada takaisin senttiäkään.
        Rangaistus voi olla sakosta vankeuteen. Tavallisesti nettipetosten tekijöitten tilillä on samanlaisia tekoja satoja. He ovat monasti linnasta päässeitä rikoksen uusijoita, joten häkki ilmeisesti tässäkin tapauksessa taas heilahtaa.


    • perhekannu

      Siis, kyllä viisastuin ja olen jo ajatellutkin, että parasta unohtaa koko juttu. Se vain on säälittävää kun saavat jatkaa ja aina joku meikäläinen tyhmä menee lankaan.

    • Puhuenemmäntiedävähemmän

      Minua huijasi rakennusinsinööri/reservin vänrikki. Myynti ilmoitusten mukaan Tuusulasta, Heinolasta ja Vantaalta eri tuotteet ei paikkakunnalla, satoja mp tuotteita myynnissä. Puhui puhelimessa kuin asiantuntija. Kertoi ko. Tuotetta valmistetun vain kahta eri versioita ja niiden olevan käypäisiä keskenään vain pienellä muutoksella. Osan maksoin (240 euroa). Tuote tuli, moottori koottiin ja kas vain. Sylinteri sentin liian lyhyt. Moottori ei pyöri...myyjä ei suostu palauttamaan rahoja, kun on ollut kiinni moottorissa ja tehty muutos myyjän ohjeen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1566
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1468
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1041
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      194
      916
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      123
      822
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      750
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      704
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe