IP-pohjaisten verkkojen alkuaikana oli vain osoitenumerot tyyliin 192.168.75.11 mutta sitten tuli nimipalvelu, DNS, jonka ansiosta vaikka www.suomi24.fi on helpompi muistaa kuin IP-osoite, mutta ennen kaikkea nimi voi olla sidoksissa useisiin palvelimiin / riippumaton palvelinten osoitteista. Mutta kuka kohta enää kirjoittaa nimiä osoiteriville? Helpompaa ja ajantasaisempaa on hakea hakukoneella ja klikata sitten (ehkä) oikeaa löydöstä. Hakukoneilla haetaan sivujen sisältöä ja suosituimmuutta; algoritmejaan hakukonefirmat tuskin paljastavat. Mitä, jos hakukoneet eivät yhtäkkiä olisikaan käytettävissä? Matkustatte vaikka johonkin sortovaltioon, joka blokkaa Googlen tms.. Tai sitten luotatte sen valtion tarjoamaan hakukoneeseen ja sen tuloksiin. Toki voi miettiä, kannattaako sellaisessa maassa nettiä käyttää mihinkään paitsi vallanpitäjien hymistelyyn.
Osoitteet, nimet ja sisällöt: hakukoneet jyräävät
Telkut_murskaksi
1
118
Vastaukset
Näin yhden YT-videon, jossa intialaisittain englantia puhuva henkilö kehui jotakin käyttämäänsä ilmaisohjelmaa ja sen sijaan että olisi videollaan näyttänyt ilmaisohjelmaa tekevän yhteisön sivuston, hän haki sen Googlella ohjelman nimi hakusanana, mitä moni kummeksui. "Why do you google the address, why not use bookmarks?" Ääliö, ajattelin minäkin, mutta tarkemmin ajatellen fiksua, jos k.o. yhteisön webbiosoite myöhemmin vaihtuisi, ja sehän varmasti vaihtuu mutta video pysyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961619
- 741424
- 501347
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041238- 541233
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735