Mitä tehdä

kenelle.kuuluu

Minne pitäisi ottaa yhteyttä, kun isännöitsijä ei hoida hommiaan? Kerrostalon porraskäytävät on täynnä ihmisten tavaroita, pikkulasten polkupyöriä, rattaita, jopa pyykkiteline kuivumassa olevine vaatteineen on yhden kerroksen tasanteella ja kenkiäkin säilytetään muutamien asuntojen ovella, porrashuoneen puolella. Tästä on monta kertaa ilmoitettu isännöitsijälle, mitään ei tapahdu. Rapussa liikkuvat huoltomiehet eivät noteeraa tavaroita millään lailla ja porrassiivoojalle ei kuulu asia millään tavalla. Kehen tällaisessa tapauksessa pitäisi ottaa yhteyttä, että porraskäytäviltä saataisiin sinne kuulumattomat kamat pois?

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • idiootteja_hallituksessa

      Ilkeämpi ihminen ottaisi pelastusviranomaisiin yhteyttä.

      On muuten tosi pöljiä teillä myös hallituksen jäsenet. Jos joku vaikka tuikkaa roinat tuleen (ei kovin kaukaa haettua, porrashuoneessa varastoituja lastenvaunuja on useammankin kerran pistetty tulille), on hetkessä porrashuone täynnä savua ja aina sinne pitää jokun mummon lähteä toikkaroimaan -> henki vek -> sitten alkaa syyllisten etsintä. Ja se on vähän niinkuin hallituksen vastuulla katsoa, että homma toimii. Jos ei toimi nykyisen isännöitsijän/huoltoyhtiön voimin, niin sitten etsitään sellainen, joka hoitaa homman.

      Vrt. tapaus missä räystäältä tippunut jää tappoi jalankulkijan. Lumen pudotuksesta oli sopimut ja taisi sinne ne pudottajatkin olla jollain aikataululla tulossa ... mutta kun tarpeeksi kova tarve on syntypukki löytää, se myös löydetään ja hallitus on helppo uhri.

      • kari.brank

        Siinä vaiheessa alkaa tapahtua kun on romppeet tulessa. Paikkakunnan palotarkastajalle kannattaa soittaa siinä tapauksessa, jos taloyhtiössä on palo- ja pelastusasiat retuperällä. Mitään ilkeyttä se ei ole, vaan ihan normaalia huolta asukkaiden turvallisuudesta.


    • Höpöukko666

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3580
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3068
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2545
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2439
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      66
      2369
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      21
      2336
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      134
      2300
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2185
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1845
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1776
    Aihe