Oma lapseni...

..joutui oikean pedofiilin uhriksi ja tutkinta on vieläkin kesken.Kohta kaksi vuotta tutkittu ja KRP vetkuttelee.Tuo Timpen juttuhan on ihan älytön,eiköhän nämä tytöt ole tieneet mitä tekevät, toista se on kun 9v joutuu hyväksikäytetyksi kymmenkunta muuta lasta saman jutun tiimoilta.

Säälittävää lehtien revittelyä
3869
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jos oma lapsesi joutuu uudelleen hyväksikäytetyksi 15-vuotiaana?

Äänestä
  • Tuskin 15-vuotiasta enään hyväksi käytetään mikäli ei ole jälkeen jäännyt kehityksestä tai muuta vastaavaa.Eiköhän tuon ikäisellä ole tietyt asiat hallussa jo siinä iässä.En tietenkään hyväksy sitä, että vastapuoli on huomattavasti vanhempi kuin tämä toinen osapuoli.

    hyväksikäyttö on väärin, mikäli se on hyväksikäyttöä

    Äänestä

  • Ruotsinpyhtää kirjoitti:

    Tuskin 15-vuotiasta enään hyväksi käytetään mikäli ei ole jälkeen jäännyt kehityksestä tai muuta vastaavaa.Eiköhän tuon ikäisellä ole tietyt asiat hallussa jo siinä iässä.En tietenkään hyväksy sitä, että vastapuoli on huomattavasti vanhempi kuin tämä toinen osapuoli.

    hyväksikäyttö on väärin, mikäli se on hyväksikäyttöä

    Kyllä 15-vuotiasta voi todellakin käyttää hyväksi. Ei sen ikäinen vielä tiedä maailmasta niin paljoa. Ulkonaisesti sen ikäinen alkaa jo muistuttaa enemmän aikuista kuin pikkulasta, mikä voi hämätä joitakin, ja teiniä itseäänkin.

    Siihen ikään kuitenkaan ei vielä kuulu seksi itseä tuntuvasti vanhemman kanssa. Sen ikäisenä vasta opetellaan elämää lapsuuden ja aikuisuuden rajamailla, koetaan esim. ekat humalat ja ekat kähmimiset jonkun ikätoverin kanssa teinidiskon hämyisessä nurkkauksessa.

    Jotkut asiat ovat tuossa iässä jo hallussa, mutta ei 15-vuotiaalla ole kuitenkaan monia sellaisia kykyjä joita aikuisella on. Vaikkei olisi mitenkään jälkeenjäänyt, 15-vuotiaskin voi tulla hyväksikäytetyksi. Tuossa iässähän esim. on tosi tärkeää, ettei vain sanota lapselliseksi ja tietämättömäksi, ja siihen vedoten (esim.) pedofiili voi tehdä vaikka mitä. Just vaikka tuo "jälkeenjääneisyyteen" vetoaminen on loistava manipulointikeino. 15-vuotiaalla ei tod. ole aikuisen keinoja puolustautua tuollaisia hyökkäyksiä vastaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ruotsinpyhtää kirjoitti:

..joutui oikean pedofiilin uhriksi ja tutkinta on vieläkin kesken.Kohta kaksi vuotta tutkittu ja KRP vetkuttelee.Tuo Timpen juttuhan on ihan älytön,eiköhän nämä tytöt ole tieneet mitä tekevät, toista se on kun 9v joutuu hyväksikäytetyksi kymmenkunta muuta lasta saman jutun tiimoilta.

Säälittävää lehtien revittelyä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu