Primeran (P12 2005 farmari) takaluukku ei aukea

Constipation

Osaisiko joku antaa vinkkiä.
Takaluukku ei siis aukea kauko-ohjaimella eikä ovessa olevalla avauspainikkeella. Ei myöskään kuulu mitään ääntä, että lukon avaava pieni sähkömoottori edes yrittäisi avata lukkoa. Lukon saa siis auki ryöminällä takakonttiin ja avaamalla sen käsin.
Olen lukenut aiempia keskusteluja tästä aiheesta ja yleensä syy on ollut mikrokytkin. MInulla kuitenkin ajotietokonneelle tulee ilmoitus "door open" kun takaluukku/lukko on auki ja samoin jos koneen käydessä yrittää takaluukkua avata, nin tulee piippaukset ja ilmoitus, että ei voi avata käynnissä ollessa. Avasin mikrokytkimen ja näytti ihan hyvältä eli oli vielä tehtaan vaseliinit sisällä.
Eli tästä päättelen, että lukossa oleva pieni sähkömoottori, joka lukossa olevien rattaiden avulla pyöräyttää lukon auki, olisi hajonnut. Lukko aukeaa rataita käsin pyörittämällä.
JA SITTEN KYSYMYS: Miten tuon sähkömoottorin voisi testata joko toimivaksi tai toimimattomaksi? Olen yrittänyt sitä suoraan akusta piuhojen avulla saada pyörimään, mutta mitään ei tapahdu. Lukkoon tulee liittimen kautta 4 sähköpiuhaa ja arvaamalla yritin liittää lukon vastaavia akkuun. Sen lukkoon tulevan liittimenkin olen putsannut eli siinäkään ei pitäisi olla vikaa.
Lukko maksaa reilusti yli 100e eli ei viitsisi huvikseen sitä ostaa ja sen saa vain alkuperäisosana. Tai mahdollisesti tietysti jostain purkaamosta, kunhan olisi varma, että se on rikki.
Vai olisiko syy kuitenkin joku muu ...

4

1571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piilovika

      Ennen hutkimista, tarkka tutkimus?

    • jannep68

      Mulla sama vika,yritän ostaa jostain halvalla.Miten saat takakontin kautta luukun auki?

    • eisiinämuuauta

      - vaihda autoa

    • Peteye

      Onko tähän tullut ratkaisua? Samat oireet ja hain purkamolta toisen lukon, mutta kiinni on ja pysyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      25
      7535
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6196
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      119
      4296
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4234
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1991
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      51
      1913
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      1890
    8. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      146
      1785
    9. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      47
      1594
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      45
      1584
    Aihe