Jos teen yritykselle kotona eli etätyönä tuotoksia laittomalla ohjelmalla niin voinko jäädä kiinni? Ohjelma ei siis tulisi firman koneelle, vaan omalle kotikoneelle, jossa ohjelman tuotoksia yritys käyttäisi toiminnassaan. Alkaako Adobe kysellä yritykseltä, että kuka tuotoksenne on tehnyt?
Adoben hinta on niin törkeä (vuoksimaksu 360 e/v), ettei omatunto soimaisi yhtään, jos hankkisin laittoman version. Hinnan takia voisin kuvitella, että laittomia versioita on käytössä paljon - ei yrityksillä, mutta yksittäisillä yypeillä - mutta missä menee raja eli uskaltaako yritykselle tehdä kotona töitä laittomalla ohjelmalla?
Adoben hinta on niin törkeä (vuoksimaksu 360 e/v), ettei omatunto soimaisi yhtään, jos hankkisin laittoman version. Hinnan takia voisin kuvitella, että laittomia versioita on käytössä paljon - ei yrityksillä, mutta yksittäisillä yypeillä - mutta missä menee raja eli uskaltaako yritykselle tehdä kotona töitä laittomalla ohjelmalla?
Vastaukset 6
Vanhimmat
eikö ole olemassa korvaavia ilmaisohjelmia, jotka hoitaisivat saman homman laillisesti, niin ei tarvisi arvuutella, jos ei kerran ole varaa maksaa.
eikö adobe ollutkaan ilmainen? senhän saa ilmaiseksi jokaiselta torrentti-sivustolta...
"Jos teen yritykselle kotona eli etätyönä tuotoksia laittomalla ohjelmalla niin voinko jäädä kiinni?"
Voit.
"Ohjelma ei siis tulisi firman koneelle, vaan omalle kotikoneelle, jossa ohjelman tuotoksia yritys käyttäisi toiminnassaan. Alkaako Adobe kysellä yritykseltä, että kuka tuotoksenne on tehnyt?"
Kyllä voi. Voi myös olla, että joku ottaa sen vihjepalkkion ja narauttaa.
"Adoben hinta on niin törkeä (vuoksimaksu 360 e/v), ettei omatunto soimaisi yhtään, jos hankkisin laittoman version."
Omantunnon ei pitäisi kolkuttaa koska voit ihan hyvin tehdä työt vaikka maksuttomilla ohjelmilla jos haluat toimia halvemmalla.
Jos joku sitten maksaa niin pitäisi se pyydetty hinta maksaa mukisematta.
"eli uskaltaako yritykselle tehdä kotona töitä laittomalla ohjelmalla?"
En tekisi enkä ottaisi riskiä.
Jokaisessa tiedostossa on tieto siitä, millä lisenssillä se on tehty, joten kiinnijäämisen riski on melkoinen. Lailliset Adoben käyttäjät tietysti narauttavat piraatteja mielellään, ja miksi ei? Piraatillahan on epäreilu ja laiton kilpailuetu.
Jos yhtään tienaat, ei se 25€/kk ole paha nakki. Sitäkään ei kuitenkaan ole pakko tilata vuodeksti ym.
Mutta toisaalta, ei - Adobe ei kysele firmoilta että kuka on tehnyt ja millä lisenssillä. Joku voi tosiaan ilmiantaa sinut, mutta se ei kuitenkaan ole se Adoben antipiratismin päätavoite, vaan löytää piraattikopioiden myyjiä ja modifioijia.
Itse tiedostoihin ei merkkaannu "lisenssiäsi".
Ja kuten sanottu, ilmaisiakin vaihtoehtoja on. Mutta tosiaan ne eivät välttämättä ole yhtä hyviä, ja toisinaan asiakas saattaa vaikka vaatia .ai tai .fla -tiedoston, eli vaihtoehtoiset ohjelmat eivät välttämättä käy.
Voit myös koittaa löytää käytettynä vanhempia versioita ohjelmista, CS4:kin oli jo aika edistyksellinen.
Jos yritys ei ole omasi, kannattaa varmaan kysyä ensin heiltä, että sopiiko että teet heille dokumentteja piraattiohjelmalla.