Osaako joku neuvoa, tarvitseeko olla jonkin alan ammattilaonen / olla jonkunmoinen lupakirja taskussa, jotta voisi rakentaa rivitaloon valokuitosisäverkon? Materiaalit saisi sähköfirmasta ja valokuidun hitsaamisen valokuituyhtiöltä. Tarvitsisi siis välikaton kautta vetäistä muutaman palokatkon läpi se kuitu ja tiivistellä palonkestävällä matskulla ne läpiviennit. Ainoa ongelma on, että ei tiedetä, saako tuon tehdä talkoilla...
Sisäverkon rakennus amtöörivoimin
7
859
Vastaukset
- tietenkin.niin
Ota yhteyttä rakennusvirastoon.
- oIiSMcyY
Mikään ei estä vetämästä kuitukaapelia itse. Palokatko on helppo tiivistää palonkestävällä uretaanilla. On huomattava että molempiin päihin on varattava muutama metri ylimääräistä kaapelia ja katsoa paikka (vaikka sinne ullakolle) mihin sen saa kiepille kun pääteasennus on tehty. Ylimääräistä kaapelia tarvitaan hitsaukseen ja se antaa tarvittaessa mahdollisuuden siirtää päätettä myöhemmin.
- eitarvettakuidulle
Miksi ihmeessä rivitaloon pitäisi rakentaa valokuidulla sisäverkko. Kerta kaikkiaan täysin tarpeetonta. Lähdetään ensinnäkin siitä että yhä harvemmalla on nykypäivänä minkäänlaista kiinteää yhteyttä koska mobiili toimii yhtä hyvin ellei paremminkin ja mobiililiittymät on jo olemassa, ne on nopeampia avata, halvempia ja kulkee mukana.
Harvoin kenelläkään on pöytäkonettakaan vaan läppärit, tabletit ym. joten kiinteä yhteys on yhä harvemmilla käytössä ollenkaan. Toki joillain tietysti aina on. Kun 5G tulee niin varmaan kiinteiden yhteyksien määrä vaan vähenee koko ajan joten en näkisi tässä vaiheessa minkäänlaista sisäverkko investointia tai taloyhtiölaajakaistaa järkevänä.
Onhan monesti nykyään niin että uusiin taloihin ei tuoda minkäänlaista kiinteän verkon saatavuutta koska ei ole kysyntää. Omakotitaloihin ei ole varmaan viiteen vuoteen otettu mitään tietoliikenneyhteyksiä, ei kuituja tai kuparia koska talokaapeli maksaa niin paljon ettei kukaan koe sitä järkeväksi.
Taloyhtiössä on tehty kaikenlaisia kuitusopimuksia jne. usein operaattorit painostaneet ja markkinoineet näitä ja sitten hallitus ottanut. Mutta suuntaus on näissäkin se ettei mitään kaapeleita edes tuoda rakennuksiin. Esimerkiksi tässä yksi esimerkki: https://palsta.elisa.fi/laajakaistaliittymat-10/kuituvalmius-501628
Kaikilla asukkailla on jo mobiililiittymä joten ei ole tarvetta kuidulle.
Mutta jos lähdetään siitä että CAT6 verkkokaapeloinnilla päästään jo gigan symmetrisiin nopeuksiin. Mikään operaattori ei tarjoa välttämättä edes tuollaista saati että sitä pystyisi mihinkään hyödyntämään tällä hetkellä joten valokuidun vetäminen on tarpeetonta.
Jo olemassa olevalla puhelinverkolla pääsee VDSL tekniikalla 50-100mbps nopeuksiin jos kuitu on tuotu talon puhelinjakamoon ja siellä on dslam. Kukaan ei kerta kaikkiaan voi tarvita enempää. Antenniverkon kautta kaapelimodeemilla pääsee nopeampiin yhteyksiin myös.- oIiSMcyY
Me emme voi tietää millaisen kaupan kyseinen taloyhtiö/asukkaat on tehnyt operaattorin kanssa ja millainen on nykyinen tilanne. Kaapeli tarjoaa luotettavan ja nopean yhteyden.
- Anonyymi
Melkoisen huonosti on päivänvaloa kestänyt yo kommentti. Mobiiliverkot ovat hyviä "casual" käyttöön, mutta niissä on omat ongelmansa. Mitä enemmän tulee palveluita, jotka ovat ns. aina päällä, niin sitä isompi rasite tulee mobiiliverkoille, joiden toiminta perustuu hyvin pitkälle ylibookkaukseen suhteessa radiotien kapasiteettiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Melkoisen huonosti on päivänvaloa kestänyt yo kommentti. Mobiiliverkot ovat hyviä "casual" käyttöön, mutta niissä on omat ongelmansa. Mitä enemmän tulee palveluita, jotka ovat ns. aina päällä, niin sitä isompi rasite tulee mobiiliverkoille, joiden toiminta perustuu hyvin pitkälle ylibookkaukseen suhteessa radiotien kapasiteettiin.
sepä ja eihän sitä tiiä josko AP haluaakin laittaa kotikonttorille vaikkapa palvelimen, niin kuitu on se ainoa oikea...
- Anonyymi
On pelkkää paskapuhetta että 5G tai muutkaan mobiiliyhteydet korvaisi kuitua, kuitu on aina paljon vakaampi ja nopeampi kuin mikään mobiilihässäkkä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi4083579Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä732960- 1301873
- 1191584
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461430Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://311377PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1601307- 751225
- 831214
Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."
Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m181125