Sisäverkon rakennus amtöörivoimin

Talkoolainen

Osaako joku neuvoa, tarvitseeko olla jonkin alan ammattilaonen / olla jonkunmoinen lupakirja taskussa, jotta voisi rakentaa rivitaloon valokuitosisäverkon? Materiaalit saisi sähköfirmasta ja valokuidun hitsaamisen valokuituyhtiöltä. Tarvitsisi siis välikaton kautta vetäistä muutaman palokatkon läpi se kuitu ja tiivistellä palonkestävällä matskulla ne läpiviennit. Ainoa ongelma on, että ei tiedetä, saako tuon tehdä talkoilla...

7

1049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietenkin.niin

      Ota yhteyttä rakennusvirastoon.

    • oIiSMcyY

      Mikään ei estä vetämästä kuitukaapelia itse. Palokatko on helppo tiivistää palonkestävällä uretaanilla. On huomattava että molempiin päihin on varattava muutama metri ylimääräistä kaapelia ja katsoa paikka (vaikka sinne ullakolle) mihin sen saa kiepille kun pääteasennus on tehty. Ylimääräistä kaapelia tarvitaan hitsaukseen ja se antaa tarvittaessa mahdollisuuden siirtää päätettä myöhemmin.

    • eitarvettakuidulle

      Miksi ihmeessä rivitaloon pitäisi rakentaa valokuidulla sisäverkko. Kerta kaikkiaan täysin tarpeetonta. Lähdetään ensinnäkin siitä että yhä harvemmalla on nykypäivänä minkäänlaista kiinteää yhteyttä koska mobiili toimii yhtä hyvin ellei paremminkin ja mobiililiittymät on jo olemassa, ne on nopeampia avata, halvempia ja kulkee mukana.

      Harvoin kenelläkään on pöytäkonettakaan vaan läppärit, tabletit ym. joten kiinteä yhteys on yhä harvemmilla käytössä ollenkaan. Toki joillain tietysti aina on. Kun 5G tulee niin varmaan kiinteiden yhteyksien määrä vaan vähenee koko ajan joten en näkisi tässä vaiheessa minkäänlaista sisäverkko investointia tai taloyhtiölaajakaistaa järkevänä.

      Onhan monesti nykyään niin että uusiin taloihin ei tuoda minkäänlaista kiinteän verkon saatavuutta koska ei ole kysyntää. Omakotitaloihin ei ole varmaan viiteen vuoteen otettu mitään tietoliikenneyhteyksiä, ei kuituja tai kuparia koska talokaapeli maksaa niin paljon ettei kukaan koe sitä järkeväksi.

      Taloyhtiössä on tehty kaikenlaisia kuitusopimuksia jne. usein operaattorit painostaneet ja markkinoineet näitä ja sitten hallitus ottanut. Mutta suuntaus on näissäkin se ettei mitään kaapeleita edes tuoda rakennuksiin. Esimerkiksi tässä yksi esimerkki: https://palsta.elisa.fi/laajakaistaliittymat-10/kuituvalmius-501628

      Kaikilla asukkailla on jo mobiililiittymä joten ei ole tarvetta kuidulle.

      Mutta jos lähdetään siitä että CAT6 verkkokaapeloinnilla päästään jo gigan symmetrisiin nopeuksiin. Mikään operaattori ei tarjoa välttämättä edes tuollaista saati että sitä pystyisi mihinkään hyödyntämään tällä hetkellä joten valokuidun vetäminen on tarpeetonta.

      Jo olemassa olevalla puhelinverkolla pääsee VDSL tekniikalla 50-100mbps nopeuksiin jos kuitu on tuotu talon puhelinjakamoon ja siellä on dslam. Kukaan ei kerta kaikkiaan voi tarvita enempää. Antenniverkon kautta kaapelimodeemilla pääsee nopeampiin yhteyksiin myös.

      • oIiSMcyY

        Me emme voi tietää millaisen kaupan kyseinen taloyhtiö/asukkaat on tehnyt operaattorin kanssa ja millainen on nykyinen tilanne. Kaapeli tarjoaa luotettavan ja nopean yhteyden.


      • Anonyymi

        Melkoisen huonosti on päivänvaloa kestänyt yo kommentti. Mobiiliverkot ovat hyviä "casual" käyttöön, mutta niissä on omat ongelmansa. Mitä enemmän tulee palveluita, jotka ovat ns. aina päällä, niin sitä isompi rasite tulee mobiiliverkoille, joiden toiminta perustuu hyvin pitkälle ylibookkaukseen suhteessa radiotien kapasiteettiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Melkoisen huonosti on päivänvaloa kestänyt yo kommentti. Mobiiliverkot ovat hyviä "casual" käyttöön, mutta niissä on omat ongelmansa. Mitä enemmän tulee palveluita, jotka ovat ns. aina päällä, niin sitä isompi rasite tulee mobiiliverkoille, joiden toiminta perustuu hyvin pitkälle ylibookkaukseen suhteessa radiotien kapasiteettiin.

        sepä ja eihän sitä tiiä josko AP haluaakin laittaa kotikonttorille vaikkapa palvelimen, niin kuitu on se ainoa oikea...


      • Anonyymi

        On pelkkää paskapuhetta että 5G tai muutkaan mobiiliyhteydet korvaisi kuitua, kuitu on aina paljon vakaampi ja nopeampi kuin mikään mobiilihässäkkä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9642
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4397
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3965
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3841
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      202
      3417
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      19
      2864
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      123
      1385
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1376
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1184
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1151
    Aihe