Ikä 32v,Labrakokeissa arvot S-TESTO-VL 83 (viite 155-800), S-Testo 4.6 (viite 10-38) S-SHBG 22 (viite 15-48), mitä mieltä olette? Oireina haluttomuus,aamu erektion puute.
Masennusta,pelkotiloja, paniikkikohtauksia (nämä kylläkin jääneet vähemmälle) ja jäätävä ahdistus varsinkin aamuisin.. voisiko nämäkin johtua alhaisista testotasoista?
Entisestä olen varjo vain, väsynyt, mikään ei kiinnosta ja itseluottamus nollissa.
Mitä kokeita kannattaisi pyytää/ pitääkö vaatia erikoislääkärille lähetettä että asia lähtisi etenemääm?
Masennusta,pelkotiloja, paniikkikohtauksia (nämä kylläkin jääneet vähemmälle) ja jäätävä ahdistus varsinkin aamuisin.. voisiko nämäkin johtua alhaisista testotasoista?
Entisestä olen varjo vain, väsynyt, mikään ei kiinnosta ja itseluottamus nollissa.
Mitä kokeita kannattaisi pyytää/ pitääkö vaatia erikoislääkärille lähetettä että asia lähtisi etenemääm?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joku lääkärihän on määrännyt nuokin kokeet tehtäviksi. Eikö tuossa ole riittävästi tietoa ko.lääkärille korvaushoidon aloittamiseksi.
Itselläni 65v oli S-Testo 12. Tk-lekuri kieltäytyi korvausteston reseptin kirjoittamisesta mutta urheilulekuri kirjoitti heti kun olin näyttänyt salitreenini ja verenpaineen riippuvuudesta.
Ohjeen mukainen geelaus on pitänyt S-Testoni tasaisesti 40:ssä.
Täytän myöhään syksyllä 73v ja energiaa riittää kaikkeen tarpeelliseen ja kiinnostavaan joten testojakauma ei ole tärkeä.
Nämä kokeet on otettu ihan omin neuvoin yksityisellä ilman lähetettä koska oireita on. Terveyskeskuksen lääkäri vilkaisi arvoja ja uudet kokeet 3kk kuluttua. Mietinkin kuika kauan tätä verikokeilla testataan ennen kuin mahdollin korvaushoito aloitetaan? Vai pitääkö olla tiukkana vaatimassa asiantuntijalle lähetettä?
Riippuu varmaan paikkakunnasta. Useimmiten miehet ei kyllä mihinkään hormonijuttuihin saa apua, toinen tilanne on sitten naisten menkkaränkkien kans, apu löytyy joka vaivaan. Tasa-arvo on näissä asioissa kaukana..
Mainitseman urheilulääkäri on yksityinen.
Tk-lekuriin ei tehonnut mikään. Yritin selittää, ettei kotona vaimon kanssa oikein pelitä, mikä oli tottakin kyykky- ja maastavetopäivien jälkeen, niin ko. lekuri tarjosi viagra reseptiä. Tuskin se olisi auttanut yleiseen jaksamiseen.
vittu ahdistaa matun mulkku joka aamuyöllä tulee hakkaamisilta kämppäänsä eikä ole edes sipilän luovuttama keskusta pelle
Mene turkuun tai helsinkiin Juhana pihan vastaaotolle mehiläiseen.