http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016081722154163_uu.shtml
Nyt selvisi syy, miksi koulutuksesta pitää leikata. Sinnehän ne rahat menevät.
Ihmeellisintä tässä yhtälössä on se, että ne jotka näitä pummeja tänne haluavat kuitenkin kiljuvat, ettei koulutuksesta saisi leikata. Luulitteko, että näiden lemmikkien elätys ilmaista on?
Sitäpaitsi Somalia on turvallinen maa, mitä he täällä enää loisivat?
Nyt selvisi syy, miksi koulutuksesta pitää leikata. Sinnehän ne rahat menevät.
Ihmeellisintä tässä yhtälössä on se, että ne jotka näitä pummeja tänne haluavat kuitenkin kiljuvat, ettei koulutuksesta saisi leikata. Luulitteko, että näiden lemmikkien elätys ilmaista on?
Sitäpaitsi Somalia on turvallinen maa, mitä he täällä enää loisivat?
Vastaukset 123
Vanhimmat
Suvakkina täytyy lisätä, ettei somalit ainoita pummeja ole, myös irakilaiset ja kaikki muutkin turvapaikanhakijat ovat näitä samoja käsi ojossa olevia pummeja.
Jokainen joka on laittomasti tunkeutunut maahamme, eivät ole oikeitettuja turvapaikkaan, pelkästään sillä syyllä, etteivät ole hakeneet turvapaikkaa ensimmäisestä turvallisesta maasta.
Mikä se syy on, että on täytynyt tulla monen turvallisen maan läpi juuri suomeen hakemaan "turvapaikkaa".
Ajattele sitä suuvakki että kaikki pakolaiset tulee vaan Suomeen ja Hämptoniin.
Hämeenlinna on vain pienoismalli koko idiotismista, mikä eurooppaa vaivaa. Kyllä tätä on ajateltu vähän laajemminkin.
Älä ajattele.
suomi matujen paratiisi. saat kaiken mitä ikinä älyät pyytää. matkat turvattomaan ex kotimaahan runsaan rahakassan kera. maa jossa omaa kansaa kohtaan saa olla rasisti. matut hyppii suomen kansan silmille.
Selvästikkään sinä et ajattele. Mutta kun löytyy niitä, jotka ajattelevat.
Todella mutta sinä et edusta ajattelevia idioott.
Paratiisi älykääpä unohti että saa osakesalkun ja auton kuljettajalla kun mamu vaan vaatii.
Mitä tämä liittyy Hämeenlinna palstaan?
Liittyy paljonkin. Eikös tänne ole tavoite "kotouttaa" tuhat näitä väärin perustein tunkeutuneita pummeja?
Koska sun kotouttaminen alkaa jundi.
Mitä että?
autoilijat joutuu taas maksamaan matu rumbaa,
jolla keput ja kokkareet lähipiireineen tienaa miljardeja panaman veroparatiisi tileilleen. kepun tyhjä kassa loota täynnä matu pisnes rahaa, jota tunkee ovista ja ikkunoista.
sippi maksoi kepun velat ja keksi keinon jolla keput tienaa, ei tarvii varastaa nuoriso säätiön rahoja vaalikassaan. nyt varastetaan kansa kuiviin matu pisneksellä.
samaa tekee kokkareet matu pisneksellä miljardit kilisee laariin. eikä verottaja perään huutele.shakaalien ilmais täysi hoito maksaa yli kolme miljoonaa €uroa yhdessä päivässä. köyhiltä ja lapsi perheiltä viedään viimeset killingit matujen luxus elämän ylläpitoon.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016081922049737_uu.shtml
Joudutaan leikkaamaan myös vanhustenhoidosta, koska pitää elätää LAITTOMASTI maahan tunkeutuneita onnenonkijoita.
Kiitos vaan unelma / welcome / sateenkaariväki. KIITOS!
Ihan yksinkertaisella matikalla voidaan todeta että tuo on n. 20000€/V jokaista matua kohden.
Suomalainen opiskelija saa opintotukea asumistukineen n.6000€/vuosi. Kyllä tässä nyt jotain menee vituiksi ja kovaa!
Voi vain kuvitella kuinka huono olisi tilanne, mikäli hallituksessa olisi persujen tilalla vihreät, sdp, rkp tai vasemmisto. Nyt sentään jotain rajaa on laitettu tähän IDIOTISMIIN.
Paljon on tullut paskaa pesujen niskaan takin käännöstä, mutta täytyy muistaa, että siellä on myös kokoomus ja keskusta (suvakki puolueet) hallituksessa. Tekevät minkä pystyvät.
KYLLÄ.. Lisää rahaa palautukseen !!!!!!
On tullut pesujen niskaan. Olisit käynyt vajakki peruskoulun niin osaisit edes kirjoittaa.
Kun olet noin yksinkertainen, ettet ymmärrä mitä tarkoitettiin, niin korjataan nyt sitte PERSUJEN. Ja osaatko sanoa mitään muuta kuin luukku ja takertua johonkin mitättömään kirjoitusvirheisiin?
Ja jos puhutaan vajakeista, niin somalien keskimääräinen älykkyysosamäärä on 68 joka luokitellaan Suomessa lieväksi kehitysvammaisuudeksi.
Menikö nyt jakeluun?
Samaa mieltä ja samalla kyydillä lähtee suakit.
Asteen koulutus maksaa 10-20t€/vuosi per opiskelija, sen tärkeämpää olisi saada rahat koulutukseen
"Ja jos puhutaan vajakeista, niin somalien keskimääräinen älykkyysosamäärä on 68 joka luokitellaan Suomessa lieväksi kehitysvammaisuudeksi."
Todennäköisesti ei ole 68.
"IQ and the Wealth of Nations -teoksessa on lueteltu useiden maiden keskimääräiset älykkyysosamäärät tai arviot niistä. Monet teoksen ÄO-luvuista tosin perustuvat muutamien satojen ihmisten otoksilla tehtyihin testeihin usein vuosikymmenten takaa tai naapurimaiden ÄO-kertoimien perusteella tehtyihin arvioihin, eikä niitä voi pitää kovin luotettavina arvioina tietyn valtion keskimääräisestä älykkyysosamäärästä." https://fi.wikipedia.org/wiki/Rotu_ja_älykkyys
Kannattaa jättää mv-lehden kaltainen roskajournalismi lukematta, kun niillä on tarjota lähinnä vääristelyjä ja viittauksia rasistisiin julkaisuihin.
Elikkä on alhaisempi kuin 68? Niinhän tuossa sanotaan.
MOOROO!
Ei siinä sanota niin.
Voi sen niinkin tulkita.
Miten?
Ei siinä esitetä todisteita mihinkään suuntaan. Omien kokemusten perusteella, aika hyvin nuo älykkyys tilastot pitävät paikkansa.
Kyllähän sen jo näkee katseesta liikkuuko ihmisellä mitään päässä.
Eli kun todisteita mihinkään suuntaan ei esitetä, niin siinä ei sanota ÄO:n olevan alle 68. Somalian kaltaisen romahtaneen valtion kohdalla ei kannata luottaa arvioihin.
"Omien kokemusten perusteella, aika hyvin nuo älykkyys tilastot pitävät paikkansa."
Sinäkö omien kokemustesi perusteella määrität kokonaisen kansan keskimääräisen ÄO:n? Täällä esitettyjen väitteiden mukaan sieltä on tullut vain nuoria, lukutaidottomia miehiä. Sekö olisi edustava otos kansasta?
Kun katsoo missä tilassa se maa on ja kun katsoo, miten somalialaiset esim: pärjäävät suomalaisessa koulussa, niin siinä on jo ihan tarpeeksi todisteita.
Eikä ne tilastot ihan metsässä ole. Tyhmiä ne on.
Tyhmä se joka toista tyhmäksi sanoo. Jatka junttipoju peruskoulunkäyntiä.
Elikkä jos sanon kehitysvammaista viisaaksi niin olen viisas?
Kun nimittelet toisia tyhmiksi puolustamalla kelvotonta, epäloogista väitettä, vähenee oma uskottavuutesi.
https://www.youtube.com/watch?v=eXmfCaglsbU
Tässä siis sitä porukkaa, jotka ovat syyllisiä leikkauksiin koulutuksesta ja vanhustenhoidosta. Ei pysty tuota videota katsomaan ilman valtavaa myötähäpeää.. KYTÄT SIAT NATSIEN KÄTYRIT!!
Ja kun heilä ei pitäisi mitään oikeutta täällä enää mitään huutaa Somalia on turvallinen maa. Mitä täällä huutavat?
Olen samaa mieltä, helvetin luuserit laahustaa päivät kaupungilla, ovat ylimielistä sakkia,
Täytyy kuitenkin ymmärtää, että kyse on kehitysvammasisita, älykkyysosamäärä 68 niin ei voi liikoja vaatia. Täytyy suhtaitua näihin kuin vammaisiin.
Hyvänen aika! Ei Somaleitavoi. Maasta karkoitetaan, kun heidän kotoutuksessa on pahasti kesken. Näin sanoi suvakkien SUVAKKI Sari Rautio. Ja jatkaa, kun heitä on kotoutettu j
Vasta n. 22 vuotta!
Voi helvetti näitä somaalea vilisee joka puolella, ja aina vain tarvitaan lisää rahaa, suomalaiset vanhuksetkin tarvis lisää rahaa, että sais ruokaa, meillä on nälkä mutta rahat on loppu perkele,,, ollaan sentäs rakennettu kovalla työllä hyvinvointivaltio suomesta,, mutta miksi me emme saa eläkepäivillä nauttia siitä, kun se eläke on perkeleen pieni, kiitos siitä demareille se lipponen vei korotukset saatanan hyeenä,,,
Kun vilisee niin otappas sossun rahoilla ostetut lääkkeet.
Kyllä taas eilen vitutti suunnattomasti asioida keskustan Lidelissä kun 3 somalikaapua siellä naamat naurussu olivat käyttämässä rahoja, jotka eivät heille millään mittarilla kuulu. Somaliaksi kiljuivat siellä ylimielisen oloisesti, ehkä he jotenkin kokevat, että meidän kuuluukin maksaa heille, koska olemme vääräuskoisia. Ja käykö edes suihkussa? Meinasi oksennus tulla, kun seisoi sellainen haiseva klitoriksiton kaapu kummitus takana kassa jonossa.
Nyt ollaan Suomessa, täällä puhutaan suomea ja ne kaavut otetaan pois, jos täällä meinnataan olla!
Hajustaan somppulit tunnetaankin.
Sama kaveri ja kaksi purkausta. Ota sossun rahoilla ostetut lääkkeet nopiaan.
En tarvitse mitään lääkkeitä, toisin kuin monet vanhukset joilla ei ole varaa maksaa lääkkeitään, kun rahat menävät näiden pummien elättämiseen, joilla ei edes olisi oikeutta täällä olla.
Eikö niitä hävetä yhtään loisia muiden rahoilla? Ja kun ne rahat ovat koulutuksesta ja vanhustenhoidosta pois.
Sitä ihmettelen että et häpeä.
Persut kannattaa tätäkin
http://www.ess.fi/uutiset/talous/art2294793
Koska alkaa kiinnostamaan omien nuorten koulutuspaikkojen saaminen?
Kuka vitun ääliö tämä lääke höpöttäjä on, sehän on varma ettei ole suomalainen,,
Heini, Rengon mummo, asunnoton mummo heitti tuon lääkejutun vain hätäpäissään kun ei keksinyt mitään älykkäämpää. Täytyy ymmärtää että paskanjauhaminen täällä on hänen elämänsä ainoa sisältö vaikkakin hän tekee itsestään hieman naurunalaisen. Suotakoon se hänelle. Toivotaan kuitenkin ettei hänen oikea henkilöllisyys paljastu. Kaiken tuon paskan jälkeen se olisi enemmän kuin noloa...
Vihreet alkoi leikata opiskelijoilta kun olivat edellisessä hallituksessa, muistakaa tämä vihervasurit, vaikka kuinka syylistätte muita,,, säästöt alkoi silloin,
Hyvä forssalaiset, suomi on suomalaisten, vaikka kuinka suvakkihyysärit koettaa vääristellä totuutta, tais matuluuserit paskoo housuunsa .
Et aloittaja ole sitten sattunut huomaamaan, että koko Eurooppa on vastaanottanut pakolaisia, keitä sinä ilmeisesti nimität maahanmuuttajiksi.
Suomi valtiona tekee voitavansa omalta osaltaan.
Ja piste.
Suomeen tulleet eivät ole mitään pakolaisia vaan laittomasti maahantunkeutuneita. Ovat tulleet monen turvallisen maan läpi ilman tarvittavia papereita.
Et kai nyt oikeasti vieläkin kuvittele, että nämä nuoret miehet( sotilaat) ovat jotain pakolaisia.
Suomella on resurssit 1000 pakolaiselle, ei millekkään 30000 ja piste.
Maahan on piilomiehitetty.
Paljonko olet ottanut ja mitä kun olet sekasin ? Turvapaikan hakijalla ei voi olla turvapaikanhankijan tarvittavia papereita sillä sellaisia ei ole olemassakaan. Nuoret miehet eivät ole sotilaita kuin harhaisessa mielikuvituksessasi. Meillä on resurssit hoitaa asia, sinulla ei tietty ole.
renko eroaa hml.a tulee matu vapaa vyöhyke . pystymme pitämään vanhai kotimme emmekä maksa hörhö suunnitelmia.
Hallintoloinen ihan tiloissaan.
Viisumi pitäisi olla. Miten voi olla mahdollista, että tänne tullaan monen turvallisen maan läpi hakemaan turvapaikkaa? Miksi sitä ei ole haettu ensimmäisestä turvallisesta maasta?
Ja kyllähän sieltä on tullut sadoittain isis porukkaa ja ties ketä joista ei tiedtä yhtään mitään, supokin asian myöntää.
Voitko kertoa miksi sieltä on tultu monen turvallisen maan läpi juuri Suomeen. Voitko kertoa?
Ja mitä helvettiä oikein höpötät jostain resursseista? Koulutuksesta, vanhustenhoidosta joudutaan leikkaamaan ja ne rahat menee näiden laittomien maahantunkeutuneiden elättämiseen, vai luulitko, että ilmaiseksi niitä hyysätään?
MIETI VÄHÄN!
En tiedä mitä nämä suvakit ovat vetäneet kun ovat niin sinisilmäisiä idiootteja, etteivät edes tiedä faktoja. Ministerejä myöden tunnustetaan nämä ongelmat ja suvakki vaan höpöttää jostain pakolaisesta.
http://yle.fi/uutiset/ministeri_vahvistaa_turvapaikanhakijoissa_isis-taistelijoita/8428365
LUE ENEMÄN, LUULE VÄHEMMÄN.
Voin kertoa omasta puolesta mutta olet idiootti joten et ymmärrä. Syitä voi olla monia. Suomi on tulijan mukaan turvallinen maa, tarjoaa työtä, fiksui ihmisiä mikä ei esim. sinun suhteen pidä paikaansa, sukulaisia tällä, muissa maissa liikaa hakijoita, helppo saada turvapaikka j.n.e.
Mutta idiootin kanssa on turha keskustella. Täällä on sinun kannaltasi 30000 isisin sotilasta jotka kaikkia tulevat tappamaan sinut. Tähän säälinaurua.
Taidat olla näitä Soumessa jo pidempään lilluneita sukulaisia tai muita tuttuja, jotka osaltaan juonivat tilanteen hyödyntäen myötäjuoksijoiden sinisilmäistä systeemiä.
Vastataampas noihin sinun väitteisiisi:
Suomi on tulijan mukaan turvallinen maa : Eikö Kreikka ole?
tarjoaa työtä : Kun ei ole koulutetuille suomalaisillikkaan töitä, niin miten nämä lukutaidottamat työllistetään?
fiksui ihmisiä: sinisilmäisiä idiootteja joita käytetään hyväksi.
sukulaisia tällä: Elikkä kyse ei ole turvanhakemisesta, vaan sukulaisten luokse tulemisesta.
muissa maissa liikaa hakijoita: HERÄÄ NYT JUMALAUTA!
helppo saada turvapaikka: TULIHAN SE TOTUUS SIELTÄ!
EI LISÄTTÄVÄÄ!
Olet hullu joten ei sinun tarvitse varoa isisin sotilaita vaan itseäs. Olet vaaraksi itsellesi kun sinulta puuttuu kyky ajatella. Vika on syvällä elikkä äidissä ja isässä. ON LISÄTTÄVÄÄ;
Tämäkö purkaus nyt oli järkevän kuuloinen? Sinulla niitä ongelmia on.
LUE ENEMMÄN LUULE VÄHEMMÄN.
Puhut omasta ja edustamasi tahon puolesta. Normaalit ihmiset kavahtavat.
kun syp vielä oli voimissaa tuli 2kpl somalia avaan tiliä heillä oli 5 saattajaa pankkiin. kysyin suvakki lehmältä miksi noin ja kuka maksaa "ei kuulu sulle ja kaupunkihan tän maksaa" oli vastaus
Voi vittu , voi vittu, eikö tämä jo riitä, hämeenlinna ajautuu konkurssiin, hävetkää päättäjät,,
Heinäkuussa Katumalla annoin neljälle Somalille "työohjeita" mennä Thaimaalaisten kanssa oppimaan marjojen keräystä. Somalit sanoi minulle! Heiltä ei se onnistu, koska heillä on liian pitkät sormet tuohon puuhaan?? Totesin! Vai niin, ja silloin kyllä meinas hermo pala, miettikää veronmaksajat ja äänestäjät tätä. Nykyiset hämptonin päättäjät ovat täysin perseestä, älkää enää ihmeessä äänestäkö tätä sakkii.
Olisiko nyt koulutettava kiireen kaupalla somppuleista kosketinsoittajia??
Mistä hulluja suomalaisia tulee?
LUE ENEMMÄN LUULE VÄHEMMÄN.
TIETO LISÄÄ TUSKAA!
Ei somalit voi marjaan lähtee koska somalin valkoiset tennarit värjääntyy marjoista, sossusuvakit on hyvin vihasia jos tennarit muuttaa väriä,, eihän näitä perkele saa työllä rasittaa,
Ei Suomalaisetkaan marjoja poimi. Sinä et niitä edes tunnista.
Pertullakin valkoiset tennarit.
Perziikit niistä tunteekin.
Pakkohan se on marjoja kerätä myyntiin että näillä tuloilla saa ostaa ruokaa, meikäläisille ei tarjoilla lämmintä ateriaa nenän eteen, niinkuin tennariloisille,
Rahaa, rahaa rahaa tarvitaan matujen yläpitämiseen, kyllä on kalliita elättejä,,,, tämä tarina on tosi,,,
No se on kyllä totta.
Puhumattakaan laiskojen ja työtävieroksuvien ja täällä kirjoittelevien suomijunttien elättämisestä.
OK.. toi oli hyvä kuvaus itsestäsi!
Tieto lisää rasistien tuskaa.
Kyllä. Suvakithan niitä pahimpia rasisteja ovat. Oikein vihaavat.
Tieto lisää rasistien tuskaa.
Otanoin, ei taida trolli olla ikinä käynytkään metsässä. Ympäri suomea sadattuhannet ihmiset keräävät antimia,taidat olla sompun vaimo ja lauot hänen käskystä.
Somalit tunnetaan mailmalla, mailman mustalaisina, edes kotimaassaan herrat eivät osallistu töihin. Yhteiskunnan rakentamisesta eivät piittaa, jotkin tekee sen heidän puolestaa.
Täysin turhake ihmisiä.
Hyvin kuvasit itseäsi. Et osallistu töihin vajakki.
Muutama rasisti jaksaa jauhaa paskaa veronmaksajien rahoilla.
Kivahan se läskiksi ja sairaaksi on itsensä kiva syödä muiden rahoilla. http://www.hs.fi/kotimaa/a1391232622567
Läskiys on suomalaisten kohtalo.
Suomalaiset leipäjonoissa mutta somalit ne vaan mässäilevät ja elävät yltäkylläisyydessä ja jos jonkun mielestä tämä on väärin, niin on rasisti.
Niin olet rasisti vajakki.
Sitä minäkin olen ihmetellyt, miksi nämä suvakit ovat tuon näköisiä?
Joo kuka on tämä helvetin luukutaja on, onko sama joka läsyttää tätä suomi junttia, ei taida olla k, suomalainen,,, ja viellä tätä vajakk höpöttää, läsyttää läsyttää,,
Ja taas omaa provoa. Noi näkyy läpi!
Minkä helvetin takia otetaan afrikkalaisia ja arabeja suomeen meidän veronmaksajien elätettäväksi, kertokaa nyt helvetissä työssäkäyvälle suomalaiselle, ei ole ikinä tarvinnut luukkulla käydä tosin en ymmärä mikä luukku on ,tällä sivulla on yksi joka tietää koska jatkuvasti jankkuuttaa tätä luukkua, tuskin on suomalainen,
Minkä helvetin takia minun on elätettävä suomiluusereita joita työ ei kiinnosta ja joita on helvettin paljo?
No+ehkä+suomalaisista+on+5%+näitä+kuvailemiasia+pummeja,+mutta+kun+somaleista+on+95%+näitä+käsiojossa+maahantunkeutuneita+loisia,+jotka+ovat+vain+tulleet+imemään+järjestelmäämme+kuin+iilimadot+isäntäänsä.+Iilimatoja+ne+on!
Ja+miksi+he+tänne+ovat+tulleet?+Somalia+on+turvallinen+maa,+miksi+eivät+itse+rakenna+maataan+hienoksi?+MIKSI??
Olet+äärettömän+tyhmä+anteeksi+vaan.+95+%+luusereitten+rahoista+menee+suomalaisille+ja+5+%+jonnekkin+muualle.+Minkä+helvetin+takia+minun+näitä+suomiluusereita+elätettävä+?+Kun+niin+puolustat+lienet+itse+tätä+päihdeporukkaa+joiden+päihteiden+maksu+on+minu+tehtävä.+Ei+tana.
EI LISÄTTÄVÄÄ. Pakkaa laukkusi ja painu helvettiin täältä!
Koita relata. Peruskoulussa sinun tulee huomennakin pystyä keskittymään.
"++95+%+luusereitten+rahoista+menee+suomalaisille+ja+5+%+jonnekkin+muualle.+"+Somali+iilimato+pisti+parastaan..
Jos sinulla on tarkemmat luvut niin esitä ne. Ei ole esittää koska olet elättävään luuseriporukkaa. Noin tyhmä pärjäsi neuvojan kanss kopiovastaavana mutta niitä ei ole enään.
Joku koetteleepi vajakin muuhorintajua!
http://www.kvartti.fi/fi/artikkelit/somalialaisten-maahanmuuttajien-tyollistymisessa-ja-yrittajyysaktiivisuudessa-maiden
Siis+ihan+yleistä+tietoa+tämä+on.+Myönnän,+että+hieman+liioittelin+kun+sanoin+95%+työttöminä+(iilimatoina)+oikea+luku+on+80%+(iilimatoina).
Ja+kun+miettii+mihin+ne+20%+on+työllistyneet,+nii++johonkin+tulkkaus+juttuihin+tai+muihin+turhanpäivisiin+työllistämis+juttuihin.
Ei+näistä+iilimadoista+ole+mitään+muuta+kuin+haittaa+Suomelle.+Imevät+rahaa+kuin+iilimadot+verta+isännästään,+eikä+tämä+riitä.+Pitää+myös+raiskata,+ryöstää,+tappaa+ja+pahoinpidellä+isäntäänsä.
Tätä+ei+kauaa+enää+siedetä.
http://www.hirullina.fi/file/2015/03/03/foto6_1.png
(Iilimadot+isännän+kimpussa).
Ota yhteyttä hallituksessa istuvan puolueesi kansanedustajaan ja kysy tilasitko tätä ja mitä lupasivat toimittaa, vai oliko pikkupräntissä jotain vapautuslausekkeita.
Valitettavasti siellä istuu myös Kokoomus ja Keskusta (suvakki puolueet). Voi vain kuvitella mikä olisi tilanne jos siellä olisi esim SDP persujen tilalla.
Iilimato+jätti+peruskoulun+väliin+ja+sen+huomaa.+Kirjoitin+että+valtaosa+sossun+rahoista+menee+tapaistesi+laiskojen+Suomi+luusereitten+ylläpitoon.+95+%.+Ota+lisää+jos+aivot+aukenis.
Kerrotko maisteri mikä olisi tilanne jos somaleita olisi yhtä paljon suomessa, kuin suomalaisia?
Tietysti nämä luvut pitää suhteuttaa samalle viivalle. Vai menikö maisterilla liian vaikeaksi?
Jos niin. Jos sinä olisit Somaliassa olisit paljon älykkäämpi. Nyt olet Suomi luuseri.
Kun somalialaiset laittaisivat itse maansa kuntoon, niin ei täytyisi tänne tulla muiden rahoilla loisimaan. Mutta kun eivät osaa..
Jos Somalit lähtis kotiin niin olisit myös sen jälkeen veronmaksajien rahoja haaskaava suomiluuseri. Tana kele.
Kyllä se vaan niin on näistä nokikepeistä ei ole ikinä työelämään, ovat helvetin laiskoja, hakeutuvat eurooppaan ainostaan sen takia että kun joku elättäs heidät,
Tennarit loistaa katuvaloissa, ei huolta huomisesta, kyllä k.suomalaiset elättää,,,,
Eniten vituttaa tyhmien Suomi hörhöjen elättäminen. Tupakki, viina, tyhmyys, huumeet, työ ei kiinnosta.
Yritä keksiä jotain luovempaa, ei toi tunnu missään. Vedä ny joku hyvä servaus?
Somalit voi lähteä, sinun tyhmyys jää.
Mitä tähän enää mitään lisämään.
yo.. aika hyvä
Miten ylioppilaat tähän liittyvät?
Ai kun somalit lähtis, vaikka tekemään töitä sinne somaliaan ja rakentamaan omaa maataan, kyllä se ois ilonpäivä meille k.suomalaisille,
Oliskohan sitä Somaliallekin?
Ei ne mihinkään lähde nehän on kaikki siipisomppuja,
Ei sultakaan tyhmyys lähde koska olet syntymätyhmä.
http://kaksplus.fi/threads/kela-sossu-maksoi-somalille-kultahampaat-maksusitoumuksellaan.2427301/
kannattaa lukea
Ei kannata. Sama valehtelu on ollut monessa muodossa ei foorumneilla. Hinta on vaihdellut 3600-11200.
Tai sitten niitä kultahampaita on laitettu enemmänkin. Kyllä niin sairasta touhua on noitten hyysääminen, etten yhtään ihmettelisi vaikka pitäisikin paikkansa.
Onhan niille autoja ja autokoulujakin maksettu, niin miten tämä muka eroaisi siitä?
Sittenhän on niiden tiliotteitakin löytynyt, jossa tuhansia euroja laitetaan veronmaksajien rahoja näiden tileille. Ei sellainenkaan pitäisi olla mahdollista, mutta niin vain tapahtuu.
Kyllä ne kohta hyppii ruotsiin, venäjä pitää isoja sotaharjoituksia suomen lähettyvillä, kyllä venäläiset jotain suunnittelee,sitten kun itärajalla rytisee matut loikkaa ruotsiin,