Uusia kavereita lukiosta?

yksinäiseksiluotu

Moi! Olen 15-vuotias poika, ja olen juuri aloittanut lukion. Olen aina ollut melko ujo ja syrjäänvetäytyvä. Juuri siitä syystä olin melko yksinäinen koko yläasteen ajan. Kuitenkin ennen lukioon menoa ajattelin, että sieltä on pakko saada uusia kavereita, sillä en haluaisi jatkaa yksin oloa enää.
Kuitenkin jälleen kerran olen samassa pisteessä, eli jäämässä porukoiden ulkopuolelle. Minulla on kuitenkin kaksi kaveria samassa koulussa, jotka tunnen jo entuudestaan. Heillä ei kuitenkaan ole aikaa olla kanssani kovin paljon.
Toinen kavereistani on erittäin sosiaalinen, ja näinkin, kun hän jutteli erään henkilön kanssa, jonka oli tavannut ensimmäistä kertaa juuri äskettäin. Tästä innostuneena sanoin jälkeenpäin kaverilleni, että voisin itsekin mennä vain juttelemaan jollekin vieraalle ihmiselle koulun käytävällä, ja sillä tavoin tutustua. Hän vain sanoi minulle, että en sovellu sellaiseen, vaan nolaisin itseni kokonaan. Vaikka hän sanoikin sen ainakin osittain vitsillä, masensi se minut silti, enkä uskaltanut taaskaan mennä kenellekään puhumaan.
Onko siis teidän mielestä outoa mennä juttelemaan käytävällä jollekin vieraalle ihmiselle? Ja miten voisin kerätä rohkeutta?
Kiitos ja toivottavasti jaksoit lukea!

1

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistelen tässä omia lukioaikojani: Ei se minusta olisi ollut outoa, vaikka joku ennestään tuntematon ihminen olisi tullut juttelemaan. Jos tämä juttelija olisi puhunut kovin "levottomia", olisi tilanne varmaan ollut toinen, mutta muutoin se olisi ollut vaan iloinen asia.

      Aloitteen tekeminen on varmasti vaikeaa, mutta toisaalta uusia ystäviä on mahdotonta saada puhumatta ensin tuntemattomille.

      Porukoitten ulkopuolelle on helppo jäädä, varsinkin jos niiden kanssa ei oikein jaa yhteisiä asioita ja kiinnostuksen kohteita. Lukuvuosi on tosin vielä aika alussa, joten vielä tässä on aikaa.

      Ehkä voisit etsiä uusia kavereita myös joistakin harrastusporukoista tms? Ota selvää, onko koulussasi ihmisiä, joita kiinnostaa samat asiat, kuin sinuakin.

      Ujouteen minulla ei ole lääkettä. Ehkä voisit pyytää näitä entisiä kavereitasi esittelemään sinut uusille ihmisille? Kaltaisiinsa on ehkä myös helpompi tutustua, joten jos tunnistat jossakin muussa oppilaassa omia piirteitäsi, niin kannattaa ehkä aloittaa tutustumisyritykset hänestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      194
      2035
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      133
      1128
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      795
    5. 58
      786
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      711
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      628
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      574
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      538
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      522
    Aihe