Oikea takajarru on mittalaitteilla mitattuna liian tehoton. Jarruvoimien ero takana on 40% eli ei mee leimasta läpi. Ongelma on siis oikea takajarru, vasen ok. Etujarrujen voimat tasan ja hyvät. Pääsylinteri lienee siis ok.
Paloissa on pintaa, otettu irti, putsattu satuloista kököt ja rasvattu. Testattu että sylinteri liikkuu hienosti sisään ja ulos, ei vuotoja, ei ilmaa järjestelmässä. Takajarrujen palat vaihdettu päittäin. Palat merkkiä EBC "perus".
Hyviä ehdotuksia??
Paloissa on pintaa, otettu irti, putsattu satuloista kököt ja rasvattu. Testattu että sylinteri liikkuu hienosti sisään ja ulos, ei vuotoja, ei ilmaa järjestelmässä. Takajarrujen palat vaihdettu päittäin. Palat merkkiä EBC "perus".
Hyviä ehdotuksia??
Vastaukset 5
Vanhimmat
omat jarrut silleen,että porasin rumpuihin reiät ja säädin käsin . heti läpi
Vika viittaisi siihen että jarrulevyssä on sen verran uraa ja kun uudet palat on vaihdettu levyn reunakynnys kannattaa paloja eikä pala koske koko pinnaltaan levyyn.Hio palojen ulkoreunoista hiukan pois niin palat ottavat koko leveydeltään kiinni.
ilmaus ei tahdo onnistua,niin ilmausletku kannattaa nostaa mahdollisimman ylös! noin metri tai enemmänkin jarru asetelman yläpuolelle...ilma lähtee ylöspäin ikänkuin itsestään vetämään..vain muutama polkaisu ja ilmat on pois..
emmeet kunnon sotkuun meinaan noita ed. vastauksia. tee investointi ja vaihda ihan uudet palat ja sorvauta levyt jos et raaski ostaa uusia.
Jos kyseessä on g -mallin astra niin pura takajarrut ja voitele sekä katso, että palat pääsee liikkumaan vapaasti. Boschin satuloissa on tyyppivika joka jumittaa käsijarrun vaikka muuten pelaakin. Vaihtoehtona on ostaa uudet Lucasit Ekegreniltä à 150 euroa, sitten toimii.
nim. kokemusta on :)