Päätin meneväni kaksoistutkintoon 9 luokan jälkeen suorittamaan sähkö ja automaatioalaa (automaatio puolelle) lukion kanssa. Ekat päivät ovat tuntuneet rankoilta, koska koulu alkaa joka päivä 8 ja minulla on aika paljon matkaa kouluu. Kannattaisiko minun vaihtaa alaa tai jopa lukioon? onko lukio sen rankempaa kuin kaksoistutkinto? kahdeksasta neljään minulla on siis koulua. Ekoina päivinä huomasin että tuo sähkö teoria on todella haastavaa ja vaikeaa.
Toivoin teidän vain vastaavan onko järkeä vaihtaa lukioon ja onko se raskaampaa ku kaksoistutkinto? ja onko edes mahdollista vaihtaa kulunut 2vko kouluista???
Mitä pitäisi tehdä koulun suhteen?
2
69
Vastaukset
- gjllcx
Varmaan kannattaa kysyä opisto-ohjaajalta eikä meiltä. Hänen juttusilleen menet kuitenkin jos aiot jotain vaihtaa.
Kyllä se on mahdollista, ja moni tekeekin niin.
Voin varmaan yleistää, että lukio on tuöläämpi kuin amis. Eräs kaverini, joka kävi kaksoistutkinnon oli sitä mieltä, että löysemmät amispäivät olivat kivoja raskaiden ja läksyllisten lukiopäivien välissä. Tuskin amis siis lopulta on kovin vaikea tutkinto vaikka sähköoppi voikin olla haastavaa (on se lukion fyssan sähkökurssikin). Itse en tosin ole amista käynyt joten en ole paras lähde.
Matkoistasi en tiedä mitään. Ainakin omana aikanani myös lukiossa oli todella paljon 8-16 - päiviä ja herätys oli silloin kuudelta tai vähän sen jälkeen. Bussipysäkillä oli oltava ennen seitsemää. Jos jättää kurssivalikoiman mahdollisimman kevyeksi, niin kuorma tietysti kevenee.
Ainakin omana aikanani harppaus yläasteelta lukioon oli melko iso ja monta asiaa joutui opettelemaan aivan uudelleen.
Menetkö ajoissa nukkumaan? Jos kukut joka ilta hereillä puolille öin, niin se kyllä käy liian rankaksi.
Olen opiskellut ammatillisen puolen sähköteorian perusteita joskus aikoinaan ja hatusta heittäen sanoisin, että jos niiden opiskelu tuntuu haastavalta, niin jotkut lukiojutut voivat olla sitten vieläkin haastavampia. Niistä kuitenkin selviää, kun vaan paneutuu asiaan kunnolla.
Mene tosiaan juttelemaan opo:n luokse. Hän osannee neuvoa sinua parhaiten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu172467- 1692298
- 1171928
- 1541870
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4801423- 921225
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h221115- 551031
Syntymän ja kuoleman aallot
Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa427961- 49941