sinistynyt puu

reijo

onko mitään haittaa, jos käyttää hieman sinistynyttä puuta esim. rungossa ja vesikatossa. voiko rakennusvalvonnan setä sanoa siitä jotain runkokatselmuksesa.

10

11926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiiiiiii

      Ei.Voi se siitä jotakin sanoa mutta aihetta ei ole.

    • Vanhempi suunnittelija

      Minusta mänty sinistyy ilman lujuuden menetystä ja siitä ei ole väliksi. Jos kuusi "sinistyy" on kyse jostain muusta eli siinä on laho alullaan. Voin olla väärässäkin, mutta en käyttäisi kuin virheetöntä kuusta.

      • Anonyymi

        Kuusi ei sinisty niin helposti kuin mänty koska kuivaa kuori päällä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuusi ei sinisty niin helposti kuin mänty koska kuivaa kuori päällä

        Kuori ei liity asiaan.


    • rkm

      lievästi sinistynyttä puutavaraa rakentamisessa mutta jos on mahdollista välttää niin olen sitä mieltä myös, että ei seinän sisään jäävään runkoosaan.

      Täällä oli esillä muutama kuukausi sitten tuo asia ja kävin katsomassa kahdessa paikassa, joissa tiesin käytetyn -70:ä luvulla sinistynyttä lautaa. Ei huomannut 30:n vuoden jälkeen, että olis lisääntynyt mutta oli värikohdat vain muuttuneet harmaiksi.

      Joten ainaskaan rakennuksen yläosassa ei ole haittaa pienestä sinisyydestä.

    • Jarmo

      Kyseessä on todennäköisesti sinistäjäsieni josta ei ole mitään muuta kuin esteettistä haittaa.

      • sientäsuoneen

        Ei pelkästään esteettistä haittaa varsinkaan, jos sinistynyt puu jää katseilta piiloon , sillä sinistymäsieni oikeastaan estää olemassaolollaan home- ja lahottajasienten kasvamisen - sinistäjäsieni ei tuhoa puun rakenteita kuten muut sienet vaan eräällä tavalla vie elintilan tuhoisammilta sieniltä, jotka taas hajottavat materiaalin kuten lahottajasienet - homeen toksineita erittävät itiöstöt taas elävät lähinnä pinnoilla vaikka senkin rihmasto ulottuu syvemmälle puun syihin.

        Mutta sinistäjästä ei ole muuta haittaa kuin esteettisyys eli se ei siis tuhoa puun kestävyyttä (jotkut puhuvat puun omasta suoja-aineesta eli katso harmaantuneita latoja, jotka ovat kestäneet vuosien saatossa) eikä aiheuta ainakaan nykytiedon mukaan terveydelle haitallisia mikrobeja vaan toimii lähinnä muita sieniä estävänä tekijänä vaikka tietysti puhdas puu on aina se paras ratkaisu rakentamiseen - niin rakenteiden kestävyyden kuin ulkonäönkin kannalta.

        Homepilkut ovat tavallisesti pinnallisia ja ovat käsiteltävissä pois helposti kun taas sinistäjäsieni on valitettavasti värjännyt puun läpeensä eikä ihan kevyellä käsittelyllä ole poistettavissa - lähinnä jotain lipeä/vetyperoksidi-käsittelyllä ehkä lähtee, mutta nämä taas ovat jo myrkkyjä itsessään, joten aina pitää miettiä, että mikä on kannattavaa ja mikä taas ei - ihan oman terveyden kannalta.


      • taasdriplaa

        Toki rakenteiden tulee olla oikein tehtyjä estämään minkään sienen kasvua eli lämpö ja kosteus kohdillaan, ettei mikään sieni voi kasvaa tai edes elää rakenteiden pinnalla ja tässä rakentamisen-aikainen suojaus on juuri niin tärkeää eli pidä materiaalit kuivina niin rakentamisen kuin varastoinnin aikana ja pyri vesikattovaiheeseen niin aikaisin kuin mahdollista, sillä tiivis katto suojaa rakenteita ja sen alle on hyvä varastoida muita materiaaleja kuten eristeitä toki maasta irti ilmavasti.

        Puu itsessään sietää jonkin verran taivaalta tulevaa märkyyttä, mutta rakenteet eivät varsinkaan muoveilla kyllästettyinä - betoni vaatii sen tietyn ajan kuivuakseen eikä sitä voi nopeuttaa ja eristeet kastuttuaan ovat märkiä eikä niiden eristävyys ainakaan parantunut niiden olleissa kosteita saati kuivuvat muovikerrosten väliin asennettuina.

        Asioita tulee ajatella ihan simppelin logiikan avulla eikä aina "luottaa" urakoitsijan sanaan, jolle taas rmyöhästymismaksut ovat tärkeämpiä kuin asiakkaan terveys.

        Terve järki käteen ja jotain kodin kaltaista siitäkin syntyy.


    • UrNotVise

      Koikeikolletikaikoolieiakkelakkakak... ei...

    • Jere.Minnilä

      UrNotVise, et kyllä oo ite

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      50
      9168
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6528
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      123
      6248
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      143
      4776
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      167
      4616
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      90
      3199
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      169
      2331
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2198
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2156
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      53
      1947
    Aihe