Kauanko pitää omistaa asunto/asua asunnossa ennenkuin sen voi myydä voitolla? Jos siitä sais voittoa =)
Muistikuva olisi kaksi vuotta..tarkoittaako se yhtäjaksoista asumista vai voiko se olla yhteenlaskettu aika 2v?Esim jos asunto on välillä ollu vuokralla mutta itse asunut siinä yhteensä 2v?
Muistikuva olisi kaksi vuotta..tarkoittaako se yhtäjaksoista asumista vai voiko se olla yhteenlaskettu aika 2v?Esim jos asunto on välillä ollu vuokralla mutta itse asunut siinä yhteensä 2v?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moikka,
2v kausi pitää olla yhtäaikaista asumista ja omistamista ilman taukoja - se ei siis saa koostua pienemmistä palasista, etkä voi esim. myydä asuntoa ja asua siinä vuokralla saadaksesi kauden täyteen, tai laskea 2v kauteen kautta jolloin asuit asunnossa vuokralla muttet vielä omistanut sitä.
http://vero.fi/default.asp?article=2610&domain=VERO_MAIN&path=5,40&language=FIN
Katsoppas verotoimiston sivuilta,tai rohkene
soittaa sinne saat selkeän luotettavan tiedon.
myydä voitolla, kyllä se pitää tappiolla myydä.
Ei asunnossa tarvitse asua päivääkään, jotta sen voi myydä voitolla.
Luovutusvoittoveroa ei tarvitse maksaa, kun olet omistanut asunnon vähintään kaksi vuotta ja käyttänyt asuntoa ennen luovutusta (myyntiä) omana vakituisena asuntonasi yhtäjaksoisesti vähintään kaksi vuotta.