Hei.
Miten Wordillä onnistuu yhdistää kuvan ja tekstikentän yhdeksi objektiksi niin että sen kokonaisuuden voi siirtää ja kopioida kerralla.
Valintanauhassa on kyllä "ryhmitä" ja ohjeteksti "ryhmitä objektit, että niitä voidaan käsitellä yhtenä objektina". Mutta se on harmaa, vaikka valitsen kuvan.
Myöskään tekstikehyksen asetuksista "sijainti" ja "erikoismuotoilut" kohdasta kun valitsee "siirrä teksti objektin kanssa", niin ei tapahdu muutosta.
Eli nyt kun kopioin tai siirrän kuvaa, missä on tekstikenttä, joudun siirtämään sekä kuvan erikseen ja tekstin erikseen.
Vähän liian monimutkaista kun tämän täytyy tehdä yli 200 kertaa.
kuvan ja tekstikentän yhdistäminen
8
4139
Vastaukset
"Myöskään tekstikehyksen asetuksista "sijainti" ja "erikoismuotoilut" kohdasta kun valitsee "siirrä teksti objektin kanssa", niin ei tapahdu muutosta."
Entäpä jos pukkaat tästä vielä kohdan Lukitse ankkuri. Testasin (word 2010), että minulla oli pukattuna kaikki neljä kohtaa: Siirrä objekti tekstin kanssa, Lukitse ankkuri, Salli päällekkäisyys ja Taulukkosolun asettelu - nuo muut oli jo ennestään lisäsin vain ankkurin, ja kun maalasin ja kopioin tekstin ja kuvan, sain sen sellaisenaan liitettyä toiseen asiakirjaankin. (Rivitä teksti -kohdassa oli Tiivis, mutta liekö sillä merkitystä)- RiepuXX
Entä sitten kun Wordiin on tuotu esim. valokuva ja ilman tekstikehystä on viereen kirjoitettu kappale tekstiä, niin miten nuo kaksi elementtiä voi yhdistää ?
Tässä tapauksessa kuvaa ja tekstiä ei voi edes valita molempia.
Ja tuo "Muotoile" välilehdellä oleva "ryhmitä" valita on harmaana.
Alkuperäinen nimimerkki herjaa nyt että on käytössä, joten laitoin X-merkin perään. - RiepuX
Myöskään kuva tekstikehys ei voi "maalata" siis valita molempia.
- RiepuX
Ei tapahdu mitään erikoista muutosta, vaikka valitsisin samat kaikki neljä vaihtoehtoa, mitä neuvoit. Ja tuo Ryhmitä -vaihtoehto voisi toimia, mikäli saisin valittua sekä tekstin että kuvan, mutta niitä ei onnistu valitsemaan maalaamalla eikä Ctrl näppäimen avulla.
En ymmärrä, mistä kiikastaa.
Minulla on teksti, tekstin vieressä kuva, lisäsin vielä kuvan alle tekstiruudun.
Kun maalaan pystysuunnassa vasemmasta reunasta ylhäältä alas, niin koko pötkö teksteineen, kuvineen ja tekstiruutuineen maalautuu. Se on leikattavissa ctrl x tai kopioitavissa ctrl c ja liitettävissä sellaisenaan haluttuun paikkaan.
(eikä siinä edes tarvinnut sitä ankkuria).
Tuo printscreenkin toimii, mutta se tekee ruudusta kuvan, eikä teksti ole enää sen jälkeen muokattavissa.
- yxx.ohje
Ei nyt ole wordi auki, jotta vois kokeilla, mutta yks vähän monimutkainen vaihtoehto on ottaa siitä kuvasta ja tekstistä print screen näppäimellä ruutukaappaus kuva ja liittää se (pastella) uudelleen wordiin.
Siitä kuvasta sitten rajaa (rajaustyökalulla) pois wordin tekstipalkit niin siitä tulee yksi objekti, jossa on kuva ja teksti samassa..- Tääkinvoisitoimia
Tulosta kuva ja teksti PDF-tiedostoksi ja liitä tämä objekina uuteen asiakirjaan.
- RiepuX
Joo ei onnistu tuo maalaaminen siten että myös tekstikehys tulisi valituksi. Jos maalaan ja sitten kopioin tai siirrän niin vain kuvat siirtyy. Tekstikehys jää valinnan ulkopuolella. Myöskin "yhdistä" valinta on harmaana, kun ei ole useampaa objektia, mitkä yhdistää.
Myöskään useamman objektin (sekä kuvan että tekstikehyksen) valitseminen ctr näppäimen avulla ei onnistu. Tulee valinnaksi joko kuva tai tekstikehys.
Tuo kuvaruutukaappaus on yksi vaihtoehto, mutta vähän monimutkainen, niin kun jo useat teistä mainitsikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112385Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746