UUSI tutkimustulos ihmisten GEENEISTÄ Itä-Suomen Y

Itä-Suomen-Yliopisto

UUSI tutkimustulos sikäläisten ihmisten GEENEISTÄ Itä-Suomen Yliopistossa:

. . .

http://www.uusisuomi.fi/tiede-ja-ymparisto/201691-geenitutkijat-yllattyivat-eurooppa-nyt-jaettu-suomalaisiin-ja-ei#.V7Z4gTjlK_4.facebook

. . .
”Suomi ei ole isolaatti kokonaisuudessaan, Suomi on isolaatti Itä-Suomen kohdalta”
Itä-Suomi on ”isolaatti”.
(Isolaatti = eristetty alue)

Pähkinäsaaren rauha tehtiin v. 1323 Ruotsin Suomeen tekemien hyökkäysten, uskonsotien eli "ristiretkien" jälkeen. Ne olivat kestäneet n. 200 vuotta.
Se raja alkoi Rajajoelta, kulki halki Karjalan kannaksen, läpi Saimaan vesien jatkuen Pohjanlahteen.

Suomalaisten geeniperimä eroaa muista siksi, että Suomi on osittain historiassaan ollut osittainen isolaatti, muusta maailmasta eristäytynyt alue. Tässä isolaatissa väestön geeniperimä on alkanut muuttua suuntaan, johon se ei ole kehittynyt missään muualla. Laakso mainitsee esimerkkeinä muista maailman isolaattiväestöistä grönlantilaiset, islantilaiset sekä sardinialaiset.

Suomessa erityinen isolaattialue on ollut Itä-Suomi, Laakso tarkentaa, ja toisaalta pohjoinen, jonne väki on valunut idästä. Tutkimuksessa suomalaisotos oli eri puolilta maata, mutta itäsuomalaisuus näkyy tuloksissa.

– Suomi ei ole isolaatti kokonaisuudessaan, Suomi on isolaatti Itä-Suomen kohdalta, professori toteaa.

– Tässäkin AKT2-geenin tapauksessa [vain suomalaisilla esiintyvä geenimuutos] huomattiin, että sitä on juuri Itä-Suomessa ja erityisesti Pohjois-Karjalassa.

Tähän vaikuttavat hänen mukaansa monet maantieteelliset ja historialliset tekijät, mutta eriytyminen on oikeastaan aika myöhäinen ilmiö. Laakson mukaan väestön isolaatioon on vaikuttanut Suomen 1300-luvulla halkaissut Pähkinäsaaren rauhan raja, joka kulki Viipurin seudulta Saimaan rannoille ja Pohjanlahdelle asti.

– Siinä idän puolella on todellinen isolaatti. Sille on tämmöisiä syitä, että on ollut vuosisatojen nälänhätää, johon on kuollut paljon ihmisiä, ja sinne pullonpohjalle jäänyt väki on sitten alkanut lisääntyä. Siinä väestön geenipooli on sitten erilaistunut, Laakso kertoo.

– Pähkinäsaaren rauhan raja jätti paljon järviä länsipuolelleen, ja ihmiset menivät naimisiin sillä puolella järveä, millä satuttiin asumaan.
Kommentoi

0

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ketä tietää

        Missä ammuttiin pyssyllä.
        Kotka
        64
        6267
      2. Ei tunnu, että välität yhtään

        Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
        Ikävä
        63
        5649
      3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

        Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
        Vimpeli
        128
        4645
      4. Onko kaipaamallasi

        Naisella silikonit 🤔
        Ikävä
        58
        3926
      5. Näytitpä taas niin hyvältä!

        Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
        Tunteet
        14
        3825
      6. Veikeä Satu

        Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
        Ikävä
        32
        3239
      7. Oletko nyt

        Onnellinen mies naisesi kanssa?
        Ikävä
        69
        3031
      8. Rakastatko?

        Ala kertomaan se ja heti
        Ikävä
        59
        2866
      9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

        1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
        Ikävä
        76
        2647
      10. Kosiako meinasit?

        Voi sua rakas ❤️
        Ikävä
        47
        1970
      Aihe