Hienoja kummitustarinoita

opjopojpo

Lohdutus rajan takaa

Isäni hirttäytyi autotallissamme 26. kesäkuuta 2003. Isän kuolemasta oli vain pari päivää, kun surusta murtuneena makasin sängylläni kasvot seinään päin. Ulko-ovi kuului avautuvan ja sitten kävelyn ääniä käytävässä. Arvelin siellä taas olevan jonkun ystäväni, joka on tullut katsomaan vointiani. Halusin olla yksin, joten huusin vain: "Painukaa helvettiin!" Hetkeksi tuli hiljaista.
Pian askeleet kuitenkin jatkuivat. Huoneen ovi avautui ja askeleet loppuivat sänkyni viereen. Tunsin, kuinka joku istahti vierelleni. Käsi silitti hiuksiani. Purskahdin itkuun, koska isänikin oli aina tehnyt minulle niin ollessani surullinen. Hän ei koskaan turhia puhellut, silitteli vain. Hetken päästä käännyin ympäri nähdäkseni tulijan. Ketään en nähnyt, vaikka sängyssä oli painauma istujasta ja tunsin yhä käden pääni päällä. Kauhistuneena nousin ylös ja pomppasin ylös.
Samassa jokin kilahti. Taas kuuluivat askeleet käytävältä ja nyt ne suuntasivat ulko-ovelle. Tietämättä mitä tehdä tai ajatella menin keittiöön, jonka ikkunasta näkee autotallin ovelle. Siinä isäni oli täsmälleen sellaisena kuin hän oli ollut ennen kuolemaansa, jopa kengännauhat olivat auki. Hän käveli autotallin sivulla sijaitsevaan liiteriin ja palasi pian kantaen paksua köyttä ja meni autotalliin sulkien ovet perässään.
Juoksin autotallin oville ja kiskaisin ne auki. Isääni ei näkynyt missään, mutta köysi oli maassa aivan kuin joku olisi ollut juuri solmimassa siitä hirttosilmukkaa. Se ei ollut kuvitelmaa, sillä hiekassa oli isän jalanjäljet ja sängyssäni painauma siinä, missä hän oli istunut lohduttamassa minua.

Tyttö Pohjois-Savosta

http://www.alhainen.net/kummitus/m/kummitust/13.html

2

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • najuka

      Ihme ettei vielä meediot ole kirjotelleet satujaan ja valheitaan,kun niin uskovat kuolleiden henkiin,jotka todellisuudessa ovatkin valheen enkeleitä,-demoneja,harhauttaakseen ihmistä mahdollisimman kauas Jumalasta.Lue osio"mitä nämä ovat"najuka.

    • kummitusribla

      Kummitustarina, joka tapahtui minulle aikoinaan. Olin kotona yksin. Yhtäkkiä kuulin outoa ääntä. Tajusin samalla, että housuuni syöksyy jotain kosteaa. Se oli ripuli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22175
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9237
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      20
      6472
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6222
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      179
      5836
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5340
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4866
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      83
      4483
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      89
      4271
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3760
    Aihe