On täysin epäoikeudenmukaista tuo verotus.
Olemme puolisoni kanssa itse rakentaneet talon ilman aravalainaa 1980-luvulla. Nuukasti olemme eläneet lapset kasvattaen ja kouluttaen.
Olemme tehneet parivuotta taloomme täyden remontin katosta lattiaan.
Tarvikkeissa oli jo arvonlisävero. Nyt maksamme enemmän kiinteistöveroa, kuin ennen remonttia.
Miksi meitä rangaistaan siitä, kun emme hurvittele varojamme juopottelemalla ja lomareissuilla?
Verotuksen järjettömyys
8
140
Vastaukset
- korotusautomaatti
Eiköhän se johdu siitä,että kaikki muutkin maksavat enemmän kuin viime vuonna koska sipilän hallitus tarvii rahaa siinä on sisäänrakennettu korotusautomaatti.
- Pummit-loiset
Avaajalle tiedoksi. et sinä ja vaimos ole "koulutaneet" kustantaneet lastes koulutusta. lapsen yhden vuoden koulun käyminen maksaa .n.18.000e ja et sinä ole maksanut veroissa edes tuota summa per vuosi. ja nyt itket kuinka sinua ragaistaan kun remppaat vanhaa taloos.voi jumalauta.. eli nostat omaisuutesi arvoa.
ilmaiseksi sinun pitäsi kaikki saada? kaikenmaailman itkijöitä.- älämullealaidiootti
Pummi loinen ei oikein taida itsekään tietää mitä lötisee Kun olin kakara 1970 luvulla, piti itse ostaa oppikoulukirjat, maksaa lukukausimaksut, ja jos halusi syödä koulussa, ostaa ruokakortti. Omat vanhempani elivät samalla tavalla niukasti, kuin alottaja. Äitini ompeli meille kakaroille itse vaatteita säästösyistä.
Siitähän sitten sai muilta kakaroilta huutia, kun ei ollut Leviksiä jalassa, eikä muuten kulkenut muodin mukana, kuten toiset joilla varaa oli. Jouduin asemallisesti kakarapiirissä alemmalle asteikolle, ja sopivaksi kohteeksi pilkanteon ja vittuilun kohteeksi.
Koko tuon ajan koulu oli itselleni yhtä helvettiä.
Älä tule mulle selittämään miten yhteiskunta maksaa kaiken. Itse en ole muuta saanut, kun sen, ettei sentään tule ryssiltä pommeja niskaan.
Kaiken olen joutunut maksamaan itse samoin kuin vanhempanikin maksoivat kaiken itse. Toista olisi varmaan pummiloisena olla luukulla. Luukullaolijat elävät hyvinvointivaltiossa työtätekevien kustannuksella.
- htrfdgv
Miten rakennuksenne tähän liittyy? Pitäisikö sinun kunnolla selvittää mikä on kiinteistö?
- akjhkshu
Kiinteistövero nousee, jos parantaa rakennuksia. Selvitä itse viisastelija. Esim autokatos, johon laitetaankin jälkeenpäin ovi ja ikkunat tai muuten tehdään talliksi, samoin kuin kuisti, joka lasitetaan. Kaikki remontit nostaa kiinteistöveroa.
Ota itse selvää
- katkera-pala
>>Miksi meitä rangaistaan siitä, kun emme hurvittele varojamme juopottelemalla ja lomareissuilla?
Ei rangaista. Alkoholivero on kaikkein ankarin vero, joten juopottelulla maksaisitte paljon enemmän veroja kuin nyt maksatte. Lomareissuillakin niitä ALV 24 % veroja maksetaan rutkasti vaikka matkakuluissa verokanta onkin 10 %.
>>Nuukasti olemme eläneet lapset kasvattaen ja kouluttaen.
Lapsille on maksettu lapsilisää ja teillä on ollut mahdollista myös hyödyntää subventoitua päivähoitoa tai saada kotihoidon tukea. Koulutus on myös Suomessa ilmaista yliopistoa myöten, joten olette saaneet paljon hyötyä säästyneissä lukukausimaksuissa ym. opintokuluissa.- jhffheru
Älä puhu paskaa
- vpvöMVÖm
Myy talo, mene vuokralle ja ala elämään leveämmin. Ei kiinteistoverot enää ahdista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524327S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1104154Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu374067Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko653917- 853354
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643238IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1513220Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171582- 451521
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291105